szkola4 podworze

Historia

 HISTORIA SZKOŁY

Szkoła Podstawowa nr 2 jest uważana za spadkobierczynię założonej niemal 570 lat temu, w 1445 r. szkoły parafialnej, którą ufundował Dobrogost Świdwa Szamotulski, kasztelan poznański. Ówczesna szkoła znajdowała się w pobliżu kolegiaty, naprzeciwko obecnego budynku szkolnego.

Wyszło z niej wielu uczonych, m.in. Wacław z Szamotuł – nadworny kompozytor króla Zygmunta Augusta, Wojciech Krypa – nadworny lekarz króla Aleksandra, Jan Paterek – autor kazań o Matce Bożej, Grzegorz Snopek – rektor Akademii Krakowskiej, Jan Jonston – lekarz, przyrodnik i filozof, Edmund Callier – naczelnik sił zbrojnych w powstaniu styczniowym. W 1634 r. w Szamotułach wybuchł pożar, w wyniku którego spłonęło prawie całe miasto, tym również szkoła. W czasie odbudowy przesunięto mury miejskie, zlikwidowano osadę Rybaki, która mieściła się, gdzie obecnie jest park im. Sobieskiego. Nie ma żadnej wzmianki o istnieniu szkoły w tym okresie. Zachowały się natomiast uwagi powizytacyjne o szkole, które pochodzą z lat 1783, 1789, 1790. Mowa w nich, że placówka jest w pełni zorganizowana i funkcjonuje należycie. Z dokumentów datowanych na 1808 r. wynika, iż przy ul. Sukienniczej w domu p. Janowicza mieściła się elementarna szkoła ludowa. Funkcjonowała ona na zasadach określonych przez Komisję Edukacji Narodowej i liczyła 128 uczniów.

strona z kroniki

W latach zaboru szkoła była podporządkowana władzom pruskim, które zabraniały posługiwać się językiem polskim. W roku 1906 wybuchł w Szamotułach strajk dzieci szkolnych. W roku 1918 Maria Konopnicka – autorka „Roty”- pieśni narodowej Polaków, a także przepięknych utworów dla dzieci, została patronką szkoły.

 

Dzięki staraniom ówczesnej dyrektor Anny Starzonek oraz nauczycieli, m.in. Marii Sierant w roku 1974 wręczono szkole sztandar, a w  1980 roku ufundowano popiersie Marii Konopnickiej. Na ścianie frontowej budynku została wkomponowana mozaika z wizerunkiem poetki oraz słowa „Roty”: „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród.”

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Rok wcześniej w 1979 r. otwarto w szkole Izbę Pamięci Narodowej. Zebrane eksponaty obejmują dokumenty i pamiątki z czasów Powstania Wielkopolskiego, lat II wojny światowej i pierwszych lat powojennych. Opiekunem Izby Pamięci Narodowej była Maria Trafas, a następnie Hanna Durak. Dzieci uczestniczyły w licznych wycieczkach, obozach, koloniach i półkoloniach, których organizatorką była Maria Sierant.

Od roku 1981 do 1992 w budynku szkoły mieścił się Oddział Szkoły Specjalnej – SP5.

Z kart najnowszej historii Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach:

W latach 1994 – 2004 szkołą kierowała dyrektor Helena Janiszewska. Szkoła się rozwijała artystycznie. Pod kierunkiem Jadwigi Badziąg prężnie działała Liga Recytatorska – recytatorzy z SP2 zdobywali najwyższe laury w konkursach szczebla powiatowego i wojewódzkiego. Samorząd Uczniowski pod opieką Marii Trafas wydawał gazetę szkolną Echo Szkoły.

W roku 1999 zaczął działać pod kierunkiem Marii Tomkowiak zespół teatralny KOSZAŁKI – OPAŁKI. Zespół szybko zdobył uznanie odnosząc szereg sukcesów w konkursach i przeglądach teatralnych na szczeblu powiatowym i wojewódzkim (Zobacz). Cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczniów.

W latach 2001-2004 wydawana była gazeta szkolna Wieści z Dwójki, redagowana przez uczniów klasy teatralno – dziennikarskiej pod opieką Marii Tomkowiak. W latach 2005-2008 gazetę szkolną wydawał samorząd szkolny pod opieką Jolanty Juraszyk.

W roku szkolnym 2004-2005 szkoła realizowała program Lego, Cogito, Ago i uzyskała certyfikaty potwierdzające zdobycie tych sprawności. Koordynator programu – Maria Tomkowiak zachęciła nauczycieli także do realizacji kolejnego zadania CEO i we wrześniu 2005 roku przyznano placówce prestiżowy tytuł: SZKOŁA Z KLASĄ.

W roku 2006/07  Maria Tomkowiak znalazła się w gronie 100 najaktywniejszych nauczycieli w ogólnopolskim konkursie „Notebook dla Aktywnego Nauczyciela”, otrzymała tytuł i certyfikat „Szkolnego Koordynatora Interklasy” oraz nagrodę w postaci zestawu edukacyjnego – komputera przenośnego wraz z pakietem licencjonowanego oprogramowania. Współpracowała z Polskim Portalem Edukacyjnym www.interklasa.pl. prowadząc szkolną stronę internetową na udostępnionym przez Interklasę serwerze.

W listopadzie 2005 roku w ogólnopolskim konkursie na najlepszą szkolną inicjatywę w dziedzinie edukacji globalnej programowi EDUKACJA GLOBALNA PRZEZ SZTUKĘ, który powstał w wyniku współpracy nauczycieli SP2 i SP3: Marii Tomkowiak, Haliny Sługockiej, Krystyny Konopackiej – Izydor i Mirosława Tomkowiaka oraz pracownika Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach: Małgorzaty Rynarzewskiej, przyznano I nagrodę w wysokości 3000zł. Realizowany przez 2 lata program stanowił wspólną płaszczyznę działania dla szkół i wielu instytucji kultury regionu szamotulskiego. Zaowocował licznymi imprezami i zajęciami organizowanymi w muzeum, szkołach i kinie Halszka mającymi na celu kształtowanie postaw respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi różnych kultur. Efekty rocznej pracy wynikające z realizacji programu „Edukacja globalna przez sztukę”, zostały zaprezentowane podczas Dni Szamotuł w kinie Halszka – 19 maja 2006 r. pod hasłem „Szamotuły – miasto tolerancji” (Zobacz Sprawozdanie z realizacji programu)

Rok szkolny 2005/06 był okresem wzmożonej pracy 9 nauczycieli naszej szkoły uczestniczących w programie: Nauczyciele z klasą. Ten zaszczytny tytuł uzyskali: koordynator programu w SP2 Maria Tomkowiak oraz Elżbieta Dąbrowska, Katarzyna Dobrychłop, Jolanta Juraszyk, Robert Kalisz, Adrianna Kiona, Krystyna Konopacka – Izydor, Halina Sługocka i dyrektor Ryszard Pajkert.

Do kolejnych zmagań przystąpili uczniowie klas IV – VI. Tytuł: Uczniowie z kla w I edycji w roku 2006/07 zdobyło 38 uczniów (zobacz), a w roku 2007/08 w ramach II edycji – aż 86 uczniów (zobacz).

Inicjatorem i koordynatorem zrealizowanych przez szkołę ogólnopolskich programów edukacyjnych organizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Gazetę Wyborczą była Maria Tomkowiak. Z jej inicjatywy  odbyło się także szereg akcji charytatywnych na rzecz zwierząt, w których uczestniczyła prężnie działająca grupa RADOŚĆ PIESKA. Dużym wydarzeniem w Dwójce były organizowane przez tę grupę pod kierunkiem Marii Tomkowiak  imprezy z okazji ŚWIATOWEGO DNIA ZWIERZĄT (2013, 2014) oraz happenigi ZERWIJMY ŁAŃCUCHY (2010, 2011, 2012, 2013).

W latach 2008 – 2011 szkoła organizowała we współpracy z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury i kinem Halszka Gminny Konkurs Informatyczny na najciekawszą prezentację multimedialną, w którym brali uczniowie ze szkół gminy Szamotuły. Konkurs odbywał się pod patronem Burmistrza MiG Szamotuły.

Kolejnymi osiągnięciami szkoły było uzyskanie w roku 2008/09 certyfikatu Szkoła bez Przemocy, a w roku 2010/11 placówce przyznano tytuł Szkoła Odkrywców Talentów.

Rok 2011/12 jest Rokiem Szkoły z Pasją - nasza szkoła również brała aktywny udział w programie zainspirowanym przez minister Katarzynę Hall.

Wymienione osiągnięcia ostatnich 10 lat zostały zdobyte przy wsparciu i zaangażowaniu dyrektora Ryszarda Pajkerta.

 W dniu 1 września 2013 roku nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora szkoły. Funkcję objęła dyrektor Małgorzata Jagiełłowicz. Szkoła poddana została modernizacji. Powstały ciągi komunikacyjne między obiema częściami szkoły oraz aula. Nowe rozwiązania architektoniczne zapewniły dzieciom przestrzeń i bezpieczeństwo. Sześciolatki rozpoczęły naukę w specjalnie dla nich dostosowanych klasach z wydzielonymi miejscami do zabawy oraz kącikami zainteresowań. Wyposażono je w nowe, kolorowe mebelki oraz nowoczesne pomoce dydaktyczne. wybudowano plac zabaw w pobliskim parku i zamontowano urządzenia sprawnościowe. Gruntownej reorganizacji poddano świetlicę szkolną oraz stołówkę. W pracowniach lekcyjnych pojawiły się urządzenia multimedialne i tablice interaktywne.

Podejmowane przez nową dyrektor działania służyły rozwojowi placówki, wzbogacaniu kompetencji kadry, zmierzały ku rozwijaniu oferty edukacyjnej dla uczniów, przyczyniały się do podnoszenia poziomu ich wiedzy i umiejętności, odkrywania oraz rozwijania ich zainteresowań i uzdolnień, sprzyjały promowaniu szkoły w środowisku, rozwijaniu współpracy z lokalnymi organizacjami i instytucjami.

W roku szkolnym 2013/14 Małgorzata Jagiełłowicz, Maria Tomkowiak i Katarzyna Dobrychłop  opracowały innowację pedagogiczną – program  BARDZO MŁODA KULTURA SP2 SZAMOTUŁY, która po zatwierdzeniu przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu pomyślnie wdrożona, stanowi ważny element koncepcji pracy szkoły na kolejne lata.

W roku szkolnym 2014/15 SP2 realizowała program Szkoła z Klasą 2.0, który zainicjował szereg działań związanych z czytaniem i odkrywaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych jako narzędzia pracy w szkole. Uczniowie w trakcie debaty szkolnej opracowali Kodeks Szkoły z Klasą 2.0, a następnie podejmowali zadania wykorzystując nowoczesne narzędzia, prowadzili blogi uczniowskie, uczyli innych. W ramach tego programu Szkoła Podstawowa nr 2 otrzymała status SZKOŁY EKSPERCKIEJ. Tytuł ten przyznano placówkom, które otrzymały minimum trzy odznaki „Dobra Praktyka”. Nasza szkoła jest w posiadaniu 13 takich odznaczeń. Zdobyli je: Maria Tomkowiak (zdobywczyni 8 „Dobrych Praktyk” jako nauczyciel i koordynator programu),  Elżbieta Dąbrowska, Katarzyna Dobrychłop oraz dyrektor szkoły Małgorzata Jagiełłowicz . Podsumowaniem całorocznej pracy był Festiwal Zdrowego Stylu Życia Szkoły z Klasą 2.0

W trosce o bezpieczeństwo uczniów szkoła realizowała m.in. ogólnopolski program:Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń. Ważnym wydarzeniem była realizacja projektu „Kolegiata – nasze dziedzictwo”, który został wpisany do programu Europejskich Dni Dziedzictwa. Odbył się także Pierwszy Jesienny Piknik Szkoły, podczas którego została oficjalnie i symbolicznie otwarta po wakacyjnych remontach Kolorowa Zdrowa Szkoła.

Kolejny rok szkolny upłynął pod hasłem: SZKOŁA DOBREGO WYCHOWANIA. SP2 uczestniczyła w ogólnopolskim programie, w ramach którego realizowała zadania przybliżające uczniom zasady współżycia i ogłady towarzyskiej. Koordynatorem programu była Renata Paczkowska.

Szkoła w tym okresie realizowała także ciekawe projekty. Kontynuowano akcje charytatywne organizowane przez grupę Radość Pieska „Pomagamy zwierzętom”, który zakończył się Jesiennym Piknikiem Przyjaciół Zwierząt (koordynator Maria Tomkowiak) oraz przekazaniem bud wykonanych przez uczniów i ich rodziców dla schroniska w Przyborowie (Zobacz: „Budy dla schroniska”). Odbywały się kolejne  edycje akcji „I ty możesz zostać św. Mikołajem” (koordynator Adrianna Kiona), projekt „Walentynkowy zawrót głowy”(koordynator Adrianna Kiona) , corocznie realizowany projekt „Czytanie Nocą”, akcja BOOKCROSSING , Jak nie czytam, jak czytam”, których koordynatorem jest Ewelina Budych, „Czas na zdrowie” (koordynator Arleta Danielewicz) oraz projekt podjęty z inicjatywy uczniów kl. VIa „UCZMY SIĘ NAWZAJEM” – cykl spotkań międzypokoleniowych z udziałem seniorów (koordynator Maria Tomkowiak).

Od roku 2013  dla SP2 w Szamotułach oraz dla wielu szkół powiatu szamotulskiego i miejscowości ościennych bardzo ważnym elementem wychowania patriotycznego stał się Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej  organzowany we współpracy z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury przez dyrektor Małgorzatę Jagiełłowicz, Marię Tomkowak, która była koordynatorem przedsięwzięcia (za wyjątkiem 4 edycji w 2016 r.) i Artura Hoffmanna, uczestniczącego w przygotowaniach PPPP od 3 edycji w 2015 r. Odbyło się 10 Przeglądów pod patronatem Starosty Szamotulskiego i Burmistrza MiG Szamotuły, a 3 z nich były również pod patronatem pani Doroty Kinal – Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Nie doszedł do skutku tylko jeden w roku 2020 ze względu na pandemię. Nie powiodły się też  przygotowania podjęte w roku 2022 w celu rozwinięcia formuły konkursu i przekształcenia go w konkurs o szczeblu wojewódzkim.
I Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej 20.11.2013 Plakat
II Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej  30.04.2015 Plakat
III Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej 27.11.2015 Plakat
IV Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej
 24.11.2016  Plakat
V Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej 22.11.2017  Plakat
VI Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej 27.11.2018  Plakat
VII Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej 27.11.2019 Plakat
VIII Powiatowy Przeglad Piesni Patriotycznej 18.05.2021 Plakat
IX Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej 23.11.2021 Plakat
X Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej 27.10.2022 Plakat

Od roku 2014 szkoła obchodzi niezwykle uroczyście i z wielkim rozmachem swoje święto. Dzięki zaangażowaniu dyrektor Małgorzaty Jagiełłowicz oraz wszystkich pracowników szkoły, odbywał się kolorowy festyn, w którym uczestniczyła cała społeczność SP2. Nauczyciele wraz z uczniami przedstawiali swoje osiagniecia i promowali działalność szkoły. Poszczególnym edycjom towarzyszyła inna myśl przewodnia. Jego organizację od 2022 r. wspierał też kolejny dyrektor Sławomir Dyzert. W roku 2020 i 2021 – ze względu na pandemię Święto Szkoły nie odbyło się.
Święto Szkoły i Lekcja Wolności – 2014, plakat
Święto Szkoły z Klasą 2.0′ 2015, plakat
Święto Szkoły’ 2016, plakat
Święto Szkoły i Dzień Patrona’ 2017, plakat
Święto Szkoły i Rodziny’ 2018 , plakat
Święto Szkoły i Nauki’ 2019, plakat

Święto Szkoły ZNOWU RAZEM w 180 rocznicę urodzin Patronki ’2022, plakat
Święto Szkoły i Logicznego Myślenia – Tajna Misja Szkolnych Detektywów’  2023, plakat

Święto Szkoły stanowiło ważny element integracji środowiska szkolnego. Podobną funkcję spełniały Pikniki Rodzinne organizowane od 2014 r.

I Rodzinny Piknik na Powitanie Jesieni – otwarcie Zdrowiej, Kolorowej Szkoły- 2014
II Jesienny Piknik Przyjaciół Zwierząt - 2015
III Jesienny Piknik z Dwójką – 2016, plakat
IV Rodzinny Piknik z Biało – Czerwoną – 2018,  plakat
V Rodzinny Piknik ZDROWO i SPORTOWO oraz Otwarcie Boiska- 2019, plakat

W marcu 2016, wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, Maria Tomkowiak zorganizowała po raz pierwszy szkolny konkurs MAM TALENT, który od 2018r. corocznie w Pierwszy Dzień Wiosny zamienia szkołę w radosne święto. Każdy uczeń może zaprezentować swój talent i zainteresowania. Warto podkreślić, że Maria Tomkowiak tak kierowała przygotowaniami do konkursu, by organizatorami czuli się sami uczniowie. Poszczególne klasy miały do wykonania zadanie, od którego zależał efekt końcowy całości. Dzięki temu rosła satysfakcja i chęć działania.  Od 2018 r. do organizacji imprezy włączył się Artur Hoffmann, a w 2022 r. odpowiedzialność za przygotowanie imprezy przyjął Samorząd Uczniowski pod opieką Anny Pawlęty. Oto kolejne edycje konkursu:
MAM TALENT’2016

MAM TALENT’2018
MAM TALENT’ 2019
MAM TALENT’ 2020 – konkurs nie odbył się ze względu na pandemię
MAM TALENT2021 (konkurs przeprowadzony zdalnie)
MAM TALENT’2022
MAM TALENT’2023

Rok 2016/17 rozpoczął się otwarciem nowych oddziałów przedszkolnych w ramach Akademii Przedszkolaka. Przy budynku Akademii  powstało boisko ze sztuczną nawierzchnią,  z placem zabaw dla dzieci, skocznią w dal, a w parku graniczącym ze szkołą – siłownia i miejski plac zabaw. Szkołę spotkał zaszczyt -  uhonorowanie szkolnego sztandaru odznaką „Za Zasługi dla ZKRPiBWP”.

Rok 2017 zapisał się ważnym wydarzeniem z punktu organizacyjnego. Od września Szkoła Podstawowa nr 2, z uwagi na reformę edukacji, objęła wygaszane oddziały gimnazjalne, które mieściły się w budynku przy ul. Piotra Skargi 2. Przeniesione tam zostały również klasy 4-8 . Z kolei placówka przy ul. Kapłańskiej 18 b została przystosowana do potrzeb uczniów edukacji wczesnoszkolnej klas I-III, oddziałów „zero”, a także oddziałów przedszkolnych dzieci od 3 do 5 lat. Ze względu na funkcjonowanie szkoły w dwóch budynkach, zatrudniono dwóch wicedyrektorów:  Sławomira Dyzerta oraz Ewę Kulawiak, którą  podczas długotrwałej nieobecności spowodowanej chorobą zastąpiła Maria Tomkowiak.

W roku 2017 SP2 znalazła się wśród laureatów konkursu WIELKOPOLSKA SZKOŁA ROKU 2017 - otrzymała WYRÓŻNIENIE.Kapituła Konkursu dostrzegła innowacyjność naszej szkoły, entuzjazm, pasję i wysiłek nauczycieli w zakresie kształtowania wśród uczniów poczucia własnej tożsamości oraz postaw patriotycznych.

Wyróżnienie dodało skrzydeł nauczycielom, którzy z jeszcze większym entuzjazmem podejmowali coraz to nowe wyzwania. Szczególną okazją, która zaangażowała całą społeczność była 100 rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu NIEPODLEGŁA oraz realizowała ogólnoszkolny, całoroczny program BARDZO MŁODY PATRIOTA.  W ramach opracowanego przez Marię Tomkowiak programu pod nazwą: TYDZIEŃ OBCHODÓW 100. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO – odbył się cykl imprez z finałowym wydarzeniem pod nazwą: Piknik z Biało – Czerwoną. Młodzież wzięła udział w licznych działaniach, takich jak: konferencja „Bohaterowie Powstania Wielkopolskiego”,  wystawa poświęcona ppłk Franciszkowi Ratajowi; wystawa obrazów o tematyce powstańczej: „Danuta Krűger oczami Leona Prauzińskiego”; rajd rowerowy do Lusowa – „Szlakiem Powstańczym”,  wkopanie KAPSUŁY CZASU,  posadzenie drzewa, gra miejska „Symbole Powstania Wielkopolskiego”, maraton taneczny: Tańczymy dla Niepodległej i wiele innych. Nasza szkoła stała się także organizatorem Powiatowego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, którego koordynatorką była Paulina Pękosz oraz podejmuje działania prowadzone w ramach koła WSPAK (Wielkopolskie Stowarzyszenie Przyjaciół Armii Krajowej), którym opiekuje się Robert Kalisz. W efekcie podjętych zadań  i realizacji projektów związanych z obchodami rocznicowymi placówka otrzymała tytuł SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW.

Rok 2018/19 rozpoczął się od kolejnej reorganizacji – w szkole powstały oddziały sportowe o profilach: piłka nożna, piłka siatkowa i taniec. Objęte są nimi dzieci z każdego rocznika po zaliczeniu testów sprawnościowych. Ze względu na powstanie rozwój klas sportowych, konieczne było stworzenie odpowiedniej bazy. W obiekcie przy ul. Skargi wybudowano boisko sportowe, w skład którego weszły: wielofunkcyjne boisko z bezpieczną nawierzchnią poliuretanową oraz skocznia do skoku w dal.

Od 1 stycznia 2020 roku funkcję p.o. dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Sportowymi im. Marii Konopnickiej w Szamotułach, w której skład wchodzi  szkoła podstawowa z klasami 1-8  oraz oddziały przedszkolne zwane potocznie Akademią Przedszkolaka sprawuje Sławomir Dyzert. Na wicedyrektora w budynku przy ul. Skargi powołana została Maria Tomkowiak, w budynku przy ul. Kapłańskiej – Katarzyna Dobrychłop.

W roku szkolnym 2020/21 szkoła liczy 564 uczniów. W klasach I – VIII  uczy się 360 uczniów oraz 123 w 5 oddziałach przedszkolnych. Jest w niej zatrudnionych 58 nauczycieli.

Nakłady na rozwój sportu w szkole i realizacja programu autorskiego w klasach sportowych przyniosły liczne sukcesy w piłce nożnej, a także w siatkówce, gimnastyce i aerobiku. Najważniejsze sukcesy sportowe w latach 2019-23:

Mistrzostwo Polski – Mała Piłkarska Kadra Czeka -  Zamość’2019
3 miejsce – Piłka Nożna – Igrzyska Dzieci -  – etap wojewódzki
2 miejsce – Piłka Nożna – Igrzyska Młodzieży Szkolnej – – etap wojewódzki
1 miejsce - Biegi Przełajowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej – etap powiatowy
1 miejsce – Igrzyska Dzieci -  Koszykówka – etap powiatowy
3 miejsce  – Finał Mistrzostw Polski Młodziczek w siatkówce -2022
2 miejsce -  Finał Wielkopolski w siatkówce w kategorii Młodziczek-2022
3 miejsce-  Finał Wielkopolski w siatkówce w kategorii Juniorek Młodszych- 2022
1 miejsce – Finał Wielkopolski w siatkówce plażowej Młodziczek -2022
1 miejsce – Finał Wojewódzki Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Siatkówce Plażowej – 2022
2 miejsce – Finał Wojewódzki Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej – 2020
3 miejsce – Finał Wojewódzki Igrzyska Dzieci w Piłce Nożnej – 2019
2 miejsce – Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego w Kościanie
2miejsce – Międzynarodowy Festiwal Taneczno- Gimnastyczny GIM-SHOW w Gdyni
4 miejsce – Finał Wojewódzki Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Aerobiku Sportowym – 2022
1 miejsce Finał powiatu szamotulskiego Igrzysk Młodzieży w piłce siatkowej
2 miejsce -  Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Koszykówce
2miejsce – Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Koszykówce rozgrywanych w Pniewach
1 miejsce – Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej Chłopców
1 miejsce – finał Wielkopolski w siatkówce plażowej dziewcząt – 2022
1 miejsce – Wielkopolski Turniej Orlika w Piłce Nożnej chłopców – 2023
3 miejsce – Finał Wojewódzkim XXIV Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Cheerleadingu – 2023
2 miejsce – Ogólnopolski Festiwal Artystyczny Sztuki Tanecznej w Pniewach – 2023

Szkołą miała też niemałe sukcesy artystyczne w latach 2019-23::

2 i 3 miejsce w Wojewódzkim Konkursie Literackim TURNIEJ BIAŁYCH PIÓR – 2020
1 miejsce i wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Literackim TURNIEJ BIAŁYCH PIÓR  -2021
Nagroda dla najlepszego aktora -XXI Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych- 2023
1 nagroda, 2 nagroda, wyróżnienie – Zimowy Turniej Artystycznych Spotkań Recytatorów – 2023
Nagroda Główna – I Otwarty Konkurs Recytatorski „Herbertowskie Strofy” – 2023
Wyróżnienie – IV Turniej Poetycki o Pierścień Halszki – 2023
Srebrna Wrona i Nagroda Specjalna – Konkurs literacki o Złotą, Srebrną i Brązową Wronę we Wronkach – 2023

W celu jeszcze większego mobilizowania uczniów do aktywności na rożnych polach dla wyróżniających się ósmoklasistów ustanowiono tytuł Honorowy Absolwent Szkoły.

Placówka przeszła wiele remontów  – przy ul. Skargi – remont elewacji, remont toalet uczniowskich, wzmocnienie krokwi oraz prace impregnacyjne dachu, remont korytarzy i klatki schodowej, wymiana pokrycia podłóg.

Realizując ogólnopolski program Laboratoria Przyszłości, Aktywna Tablica, szkoła posiada sale lekcyjne zaopatrzone w nowoczesne meble, a także sprzęt multimedialny. Każdą salę wyposażono w komputer, tablicę interaktywną, projektor.

Uczniowie uczestniczą w kołach zainteresowań, biorą udział w konkursach szkolnych i reprezentują szkołę w konkursach międzyszkolnych oraz zawodach sportowych. Prężnie działa UKS Dwójka i grupa PaT, Klub Młodego Chemika. Szkoła realizuje program Bardzo Młody Odkrywca, w ramach którego uczniowie uczestniczyli w Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki i w Nocy Naukowców.

Realizacja programów: ERASMUS+, Face to Face i eTwinning oraz wymiana międzynarodowa, sprzyja rozwijaniu przez dzieci i nauczycieli kompetencji językowych.  W ramach programu ERSAMUS+ zrealizowano dwa projekty:

- projekt Otwórzmy się na świat i ludzi  dotyczył podnoszenia kompetencji nauczycieli, którzy podczas wyjazdów zagranicznych, tzw. mobilności, zdobywali kompetencje językowe oraz przygotowywali się do nauczania metodą CLIL (nauki języka obcego podczas lekcji przedmiotowych);

- projekt „CHANGE THE HUMAN MINDSET. THE WORLD IS NOT ONLY OURS” („Zmień ludzki sposób myślenia. Świat jest nie tylko nasz”) polegający na podejmowaniu wspólnych działań dotyczących rozwijania postaw proekologicznych ze szkołami partnerskimi z Niemiec, Turcji, Rumunii i Hiszpanii.

We wrześniu 2022 przez tydzień szkoła gościła przedstawicieli z zaprzyjaźnionych szkół z Hiszpanii, Turcji, Rumunii i Niemiec – Wizyta uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich w SP2 – projekt ERASMUS +.

W roku 2023 – kolejna zmiana na stanowiskach kierowniczych – dyrektora Sławomira Dyzerta, który w związku z rozwojem zawodowym przeszedł do innej placówki,  na rok zastąpiła p.o. dyrektora Anna Sałajczyk, a wicedyrektorów – Katarzynę Dobrychłop, która zmieniła miejsce zamieszkania i Marię Tomkowiak, która przeszła na emeryturę zastąpili Patrycja Łowigus oraz Krzysztof Dyzert.

Bogata, wieloletnia historia szamotulskiej Dwójki udokumentowana jest w starych kronikach pieczołowicie prowadzonych przez kolejnych dyrektorów i nauczycieli a także w fotografiach dostarczonych przez byłych wychowanków. Niektóre z nich można zobaczyć na portalu Nasza Klasa w galerii Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach  oraz w galerii na stronie szkoły – GALERIA.