IMGP8645

Jesienny Piknik Przyjaciół Zwierząt

Mimo chłodnej pogody, która w piątek 9 października towarzyszyła uczestnikom Jesiennego Pikniku Przyjaciół Zwierząt, na boisku szkolnym Dwójki panowała gorąca i pełna pozytywnych uczuć atmosfera. Spotkali się wszyscy, którym los zwierząt nie jest obojętny. Wraz z dziećmi przybyło wielu rodziców, którzy z ogromnym zaangażowaniem włączyli się do przygotowań tego radosnego święta, dekoracji jesiennych stołów a także realizacji projektu międzyprzedmiotowego „Pomagamy zwierzętom”. Byli także sympatycy naszej szkoły oraz zaproszeni goście.

Dokonując oficjalnego otwarcia pikniku, dyrektor szkoły Małgorzata Jagiełłowicz powitała m.in. sekretarza Miasta i Gminy Szamotuły Karola Hartwicha, radnego Tadeusza Słomińskiego, artystkę i przyjaciela naszej szkoły Danutę Krüger  oraz przedstawicieli Kurkowego Bractwa Strzeleckiego – Starszego Józefa Poradzisza i Romana Janiaka. Bractwo objęło swym patronatem imprezę i zorganizowało podczas niej konkurs strzelecki. Gościliśmy także sygnalistów z koła łowieckiego „Darz Bór” w Otorowie Radosława Walkowiaka i Łucję Walkowiak. Hejnał w ich wykonaniu był znakiem rozpoczynającym piknik. Miłą ciekawostką były myśliwskie sygnały symbolizujące różne zwierzęta.

Działająca od kilku lat w szkole grupa Radość Pieska przygotowała na ten dzień happening „Zerwijmy Łańcuchy”. Jest to ogólnopolska akcja  wyrażająca protest przeciwko niehumanitarnemu traktowaniu zwierząt, zwłaszcza wiązaniu psów na stałe na łańcuchach. Po symbolicznym zerwaniu papierowego łańcucha,  pierwsi ochotnicy – najstarsi członkowie grupy Radość Pieska, przywiązali się do bud, a cała społeczność Dwójki oraz zaproszeni goście zawiązali Łańcuch Otwartych Serc dla zwierząt i rozwiesili sznur z serduszkami dookoła boiska. Po tej symbolicznej części piknik rozpoczął się na dobre. Rodzice wraz z dziećmi biesiadowali przy wystrojonych jesiennymi darami stołach, brali udział w konkursach, pokazach i warsztatach prowadzonych przez naszych gości i nauczycieli.

Z ogromnym zainteresowaniem dzieci oczekiwały na  pokaz umiejętności psa policyjnego. Młodszy aspirant Paweł Walkowiak z Powiatowej Komendy Policji przybył ze swym podopiecznym, świetnie wyszkolonym psem Barym. Danuta Krüger zorganizowała dla uczniów kolejne warsztaty plastyczne, na obrazach malowanych przez dzieci zagościła tematyka jesienna. Porad dotyczących opieki nad zwierzętami udzielała Monika Karwowska – lekarz weterynarii prowadząca gabinet „Vetka”.

Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, pokonywały tor z przeszkodami. Mogły się ogrzać przy ognisku piekąc w nim ziemniaki i jabłka. Doskonały sposób na rozgrzewkę miała Marzena Przekwas – Siemiątkowska zachęcając wszystkich uczestników pikniku do wspólnego tańca. Na scenie odbywały się prezentacje muzyczne – każda klasa przygotowała piosenkę o zwierzętach, a klasy IV – VI, którym akompaniował na gitarze Artur Hoffmann, brały udział w konkursie piosenki.

Jak co roku podczas święta zwierząt dzieci chciały się pochwalić swoimi pupilkami. Na korytarzu szkolnym urządziły Wystawę Małych Zwierząt Domowych. Przyniosły klatki i akwaria, dołączając do nich opisy prezentowanych zwierzaczków. Na zewnątrz szkoły wyeksponowane zostały prace uczniów – plakaty zachęcające do troskliwej opieki nad zwierzętami i wyrażające potępienie dla osób, które nie przejawiają empatii i są nieczułe na ich los.

Wyrazem troski o dobro naszych „braci mniejszych” jest zorganizowana przez grupę Radość Pieska w formie konkursu klasowego zbiórka karmy dla schroniska w Przyborówku oraz zbiórka kasztanów, żołędzi i orzechów dla zwierząt leśnych. Dary od poszczególnych klas zostały zważone za pomocą wagi lekarskiej, a nagrodą dla uczniów są punkty z zachowania i dyplomy. Najwięcej karmy zebrała kl. Ia

Jesienny Piknik jest inicjatywą rodziców i nauczycieli. Wypływa z potrzeb dzieci, chęci działania i niesienia pomocy zwierzętom – mówiła podczas Pikniku dyrektor Małgorzata Jagiełłowicz. – Imprezę poprzedziła realizacja zadań projektu międzyprzdmiotowego, który przebiegał pod hasłem: „Pomagamy zwierzętom”. Jest to pomysł zespołu nauczycielskiego, w którego realizację włączyła się całą społeczność Dwójki. Na każdym kroku było widać zaangażowanie i pracę całym sercem. Twórcze działania i niekończące się dyskusje na temat swoich pupilów domowych a także zainteresowanie światem zwierząt – to aktywność uczniów.

Zadania projektowe uczniowie realizowali podczas wszystkich zajęć: pisali opowiadania, których bohaterami są zwierzęta, redagowali instrukcję: „Jak wykonać budę dla psa lub karmnik”, obliczali, ile materiału potrzeba na wykonanie budy, jaki będzie jej koszt, uczyli się piosenek o zwierzętach, wykonywali plakaty i rysunki. Szukali też wiadomości na temat patrona zwierząt św. Franciszka. Efektem są wspaniałe budy wykonane wspólnie z rodzicami oraz pięknie wystrojone jesienne stoły oraz  cała góra darów dla zwierząt. Karmę i budy przekażemy pracownikom schroniska w Przyborówku, a kasztany leśnikom.

Dziękuję serdecznie rodzicom, nauczycielom i uczniom za ogromne zaangażowanie. Szczególnie dziękuję wszystkim przyjaciołom szkoły, którzy nie należą do naszej społeczności, a przybyli tutaj, by nas wspomóc w organizacji tego Pikniku. To dzięki pracy tych wszystkich osób uczniowie mają wspaniałą zabawę i naukę, a my również możemy aktywnie spędzić czas w już chłodne jesienne popołudnie. Zapewniam Państwa, że nie ważna jest pogoda, ważna jest atmosfera radości i chęci pomagania innym. Gorących serc nam nie brakuje. Myślę, że każdy wyjdzie stąd w przekonaniu, iż pomagając innym, pomaga sobie.”

Maria Tomkowiak

Fot. Robert Kalisz