SONY DSC

Pełne radosnych niespodzianek ŚWIĘTO SZKOŁY

W sobotnie popołudnie 21 maja 2016 roku społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach obchodziła Święto Szkoły. Boisko rozbrzmiewało radosną muzyką, było gwarnie i kolorowo. Pogodną atmosferę tworzyła nie tylko sprzyjająca aura, ale przede wszystkim bogate atrakcje, jakie zapewnili uczestnikom organizatorzy. Żądne wrażeń dzieci, zaciekawieni rodzice i goście, którzy zaszczycili swym przybyciem, nie szczędzili słów uznania.

Uroczysty apel, prowadzony przez przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego – Szymona Budycha, nawiązywał do kolejnej 174 rocznicy urodzin patronki szkoły Marii Konopnickiej. Kiedy wybrzmiały dźwięki „Roty”, pani dyrektor Małgorzata Jagiełłowicz witając gości, podziękowała za wsparcie instytucji, organizacji i osób prywatnych, dzięki którym tak wiele się w SP2 dzieje. Następnie scena zaludniła się baśniowymi postaciami z utworów M. Konopnickiej, a i sama poetka, w jej rolę wcieliła się uczennica kl. Vb Paulina Bartosz, odwiedziła swoją szkołę. Występ przygotowała z uczniami należącymi do kółka recytatorskiego Hanna Durak.

Nie był to jedyny akcent dotyczący twórczości patronki. Na Święto Szkoły zaproszono laureatów I Powiatowego Konkursu Poetyckiego, by oficjalnie ogłosić jego wyniki i nagrodzić najlepszych twórców. Główną nagrodę – „Złote Pióro Koszałka – Opałka” ufundowała Rada Rodziców SP2. Zdobywcą tej wspaniałej statuetki został Antoni Korniewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 we Wronkach. Ośmiu laureatów konkursu , wśród których także byli uczniowie Dwójki, otrzymało pięknie wydane albumy i książki ufundowane i wręczone osobiście przez Burmistrza Miasta i Gminy Włodzimierza Kaczmarka oraz przez Starostę Szamotulskiego Józefa Kwaśniewicza. Dodatkową pamiątkę dla wyróżnionych uczestników – zbiory opowiadań własnego autorstwa, ofiarowała inicjatorka konkursu Marzena Przekwas – Siemiątkowska. Maria Tomkowiak przedstawiając werdykt jury, wyraziła uznanie dla młodych twórców, bowiem nadesłane na konkurs wiersze świadczą, iż ich autorzy potrafią bawić się słowami i odkryli ich czarodziejską moc. Protokół z I Powiatowego Konkursu Poetyckiego dostępny TUTAJ.

Choć na  Święto Szkoły przewidziano wiele atrakcji , to jednak głównym punktem programu było otwarcie boiska sportowego, które dzięki nowej nawierzchni ze sztucznej trawy stało się ulubionym miejscem uczniów podczas przerw. Po uroczystym przecięciu wstęgi i poświęceniu boiska przez księdza Kanonika Mariusza Marciniaka, najmłodsze dzieci z oddziału zerowego w kolorowych strojach krasnoludków wypuściły w powietrze napełnione helem baloniki. Następnie pan Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek, Starosta Szamotulski Józef Kwaśniewicz, dyrektor ZEAS Maciej Adamski a także inni zaproszeni goście wypróbowali nową płytę boiska i oddali symboliczne strzały na bramkę. Od tego momentu boisko wzięli w swoje posiadanie uczniowie. Rozpoczął się pokazowy trening prowadzony przez Krzysztofa Dyzerta – trenera Akademii Sparty, który oprócz tego, że uczy w SP2 wychowania fizycznego i trenuje drużynę piłkarską. Pod jego kierunkiem reprezentacja SP2 odnosi liczne sukcesy w turniejach futbolowych i zawodach sportowych.

Tymczasem festyn na dziedzińcu szkoły rozkręcił się na dobre. Atmosferę podgrzewali artyści SAPARTU – p. Elżbieta Wojtkowiak i p. Paweł Kuleszewicz, którzy w niezwykle humorystyczny sposób zapowiadali występy uczniów. Ciepły głos pani Elżbiety dodawał dzieciom odwagi, a celny dowcip pana Pawła rozśmieszał do łez publiczność. Oboje dostarczyli uczestnikom imprezy ogromną dawkę pozytywnych doznań.

Na scenie królowały piosenki w zbiorowym wykonaniu klas, układy taneczne oraz solowe popisy. Odbył się też występ zespołu gitarowego prowadzonego przez  p. Artura Hoffmanna. Uczący w SP2 muzyki, członek koncertującego w Polsce i za granicą zespołu wokalnego Affabre Concinui, wspomagał występujących akompaniując na gitarze. Na prośbę publiczności również i on zaprezentował jeden utwór, swym śpiewem wszystkich oczarował.

Nieco odmienny, ale niepowtarzalny klimat zagościł przy Dwójce, kiedy na scenę wkroczył zespół DESTINESIA – cztery wspaniale umuzykalnione, działające od 14 miesięcy, dziewczyny z Poznania: wokal – Urszula Zakrzewska, gitara elektryczna – Agata Gądek, gitara basowa – Agnieszka Kalata oraz perkusja – Julia Janiszewska.  Swą energetyzującą muzyką o rockowo – metalowym brzmieniu zachwyciły społeczność Dwójki.  Żywiołowa muzyka i charyzmatyczny głos wokalistki na długo zostaną zapamiętane przez publiczność, która z całą pewnością zasili szeregi fanów zespołu.

Podczas koncertu zespołu Destinesia, ulicę Kapłańską opanowali motocykliści – Bractwo Motocyklowe Ziemi Szamotulskiej „KNIGHTS OF THE ROADS”. Wspaniałe maszyny wzbudziły podziw entuzjastów motoryzacji. Przez kilkanaście minut  niski, warczący odgłos silników towarzyszył ostrej rockowej muzyce, tworząc razem niesamowite połączenie dźwięków. Po tym niezwykłym spotkaniu zespół Destinesia otrzymał zaproszenie od Rycerzy Szos na otwarcie sezonu motocyklowego.

Naszą imprezę uświetniło Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Starszy Bractwa pan Józef Poradzisz i pan Roman Janiak zorganizowali niezwykle pasjonujący, cieszący się ogromną popularnością wśród dzieci turniej strzelecki. Dla najlepszych strzelców Bractwo przygotowało nagrody, które sami mogli wybrać spośród wielu atrakcyjnych przedmiotów.

Na święto Dwójki przybyło także Bractwo Rycerskie Zamku Górków, które przygotowało pokaz rycerskiego rzemiosła. Dzieci z naszej szkoły mogły dowiedzieć się czegoś więcej o rycerskim stanie, zwyczajach, broni, sztuce walki. Miały również okazję doświadczyć, na czym polegały rycerskie pojedynki. Była to dla nich ogromna frajda oraz pełna niezapomnianych wrażeń lekcja historii.

Historycznym akcentem była również wystawa CHRZEST POLSKI udostępniona przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Składało się na nią 6 ogromnych tablic zawierających najważniejsze dla narodu polskiego wydarzenia z okresu państwa pierwszych Piastów. Wyeksponowano je w auli szkolnej. Natomiast na boisku można było podziwiać wystawę prac plastycznych dzieci: „Bohaterowie utworów Marii Konopnickiej”. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach plastycznych – malowały swoją szkołę na arkuszach falistej tektury.

Ustawione na dziedzińcu pięknie udekorowane stoły, uginały się od przepysznych smakołyków przygotowanych przez rodziców i uczniów. Dla amatorów słodkości była wata cukrowa. Dzieci mogły wybawić się do woli w zamku dmuchanym oraz uczestniczyć w zabawach i zawodach sportowych na wesoło.

Obchody Święta Szkoły już za nami. Dostarczyły wszystkim wielu wzruszeń i wrażeń. Podsumowując sobotnie wydarzenia, dyrektor szkoły Małgorzata Jagiełłowicz powiedziała: „Uroczystość, którą przeżywaliśmy 21 maja nie odbyłaby się, gdyby nie współdziałanie bardzo wielu osób. Dziękuję społeczności szkolnej – Rodzicom, Nauczycielom, Uczniom za przepiękne dekoracje, wystawy, występy, smaczne potrawy a także atmosferę życzliwości i otwartości. Niezwykle miłe były odwiedziny naszych Absolwentów, którzy włączyli się do przygotowań i zabawy. Cieszymy się, że nasza szkoła ma tak wielu sprzymierzeńców. Zaangażowanie i praca Państwa przysparza nam sukcesów i buduje piękną tradycję naszej szkoły.”

Maria Tomkowiak

Fot. Robert Kalisz

Fot. Monika Paluch