KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Teatr Koszałki-Opałki

Lubisz występować na scenie i bawić się w teatr? Chcesz poznać smak teatralnej przygody? Jeśli tak, zapisz się do zespołu teatralnego!

Mamy wspólne hobby – teatr. Jest to nasza pasja i sposób na życie. Zabawa w teatr to wielka frajda, zwłaszcza gdy samodzielnie tworzy się scenki dramowe, a na ich bazie całe spektakle. Staramy się zaznaczać swoją indywidualność. Nie naśladujemy innych, wypracowujemy swój odrębny styl – tworzymy własne scenariusze i szukamy sposobów na interpretację utworów literackich. Podczas zajęć ćwiczymy umiejętności aktorskie. Często pracujemy dramą.” – tak pracę zespołu KOSZAŁKI-OPAŁKI opisała Maria Tomkowiak zapraszając nowych uczniów do rozpoczęcia przygody z teatrem.

 

Obecnie działa grupa teatralna pod nazwą Wesołki Power, którą prowadzi Aneta Domańska – Lembicz.

 

Nabór nowych członków do zespołu już jest zakończony, ale możesz jeszcze do nas dołączyć.

Wymagania:
- zaangażowanie i duża motywacja do pracy nad własnym warsztatem aktorskim;
- zgoda rodziców na uczestniczenie w zajęciach teatralnych;
- umiejętność zgodnego działania w zespole.
Zdolności aktorskie nie są konieczne, dla każdego znajdzie się coś do zrobienia!

Oferujemy:

- ćwiczenia dykcyjne, interpretacyjne,
- rozwijanie mowy ciała,
- ćwiczenie ruchu w przestrzeni scenicznej i taniec,
- muzyka, często w wykonaniu uczniów.

Zajęcia teatralne odbywają się raz w tygodniu.  Przed premierą spotykamy się częściej 2-4 razy tygodniowo.

 

A CO BYŁO WCZEŚNIEJ?


HISTORIA ZESPOŁU

 

Teatr Koszałki-Opałki powstał w roku 1999. Jego założycielka – pani Maria Tomkowiak, pełniła funkcję instruktora i opiekuna przez 18 lat z przerwą w roku 2016/17 i 2017/18. Młodzi aktorzy pod jej kierunkiem odnosili wiele sukcesów. Grupa otrzymała między innymi 6 razy Nagrodę Główną w Powiatowym Przeglądzie Teatrów Szkolnych – 6 Statuetek Czarnej Księżniczki.

Prowadząc zajęcia teatralne, Maria Tomkowiak  realizowała przez 6 lat (od klasy I do VI) własny program autorski: „AKTYWNOŚĆ TWÓRCZA DZIECI”. Członkami zespołu byli uczniowie klasy teatralno – dziennikarskiej, której opiekunka była wychowawczynią.

Pracę rozpoczęła od ustalenia razem z dziećmi nazwy zespołu oraz wykonania symbolicznych lalek teatralnych: patronki szkoły Marii Konopnickiej, krasnoludka Koszałka – Opałka i Ufoludka. Te niezwykłe postaci brały udział w wielu przedstawieniach i towarzyszyły w życiu klasowym młodych aktorów.

Wspomnienia z pierwszych lat pracy teatralnej członkowie zespołu opowiedzieli w artykule: „Nasza przygoda z teatrem” (Zobacz)

W latach 2002-2004 do zespołu teatralnego wstąpili uczniowie z klas równoległych, m.in. Karolina Martin. Po latach postanowiła zrealizować młodzieńcze marzenia – ukończyła studia aktorskie w Białymstoku.

W roku 2005/06 działały aż cztery grupy z klas: Va, VB, Vc i VIa, z każdą z nich Maria Tomkowiak prowadziła osobno zajęcia i przygotowywała jednocześnie cztery sztuki teatralne oparte na mitach greckich. Prezentacje w postaci Dionizjów Teatralnych odbyły się w kinie Halszka – imprezę dla uczniów szamotulskich szkół zorganizował teatr KOSZAŁKI – OPAŁKI we współpracy z  Szamotulskim Ośrodkiem Kultury.

W swej historii Koszałki – Opałki miały szczęście rozwijać się pod okiem profesjonalistów – osób, które swą radą wspierały instruktorkę i prowadziły z młodym zespołem warsztaty teatralne. Bardzo owocna okazała się współpraca z aktorką i instruktorką teatralną panią Teresą Gąsiorowską, która widząc potencjał zespołu, przyjeżdżała do Szamotuł i przeprowadziła z Koszałkami – Opałkami tzw. „Bombowe warsztaty”.  Zapraszała także Marię Tomkowiak wraz z dziećmi do Poznania – do MDK2 i do Teatru Animacji na Dziecięcą Scenę Prezentacji Teatralnych (2002, 2003, 2005) – to wyróżnienie otrzymywały tylko najlepsze zespoły biorące udział w  Wojewódzkich Konfrontacjach Sceny Szkolnej (2000, 2001, 2002 ). Z kolei Maria Tomkowiak działając w Klubie Instruktora Teatralnego przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Poznaniu,  przeprowadziła cykl zajęć pokazowych z zastosowaniem dramy dla instruktorów szkół wielkopolskich.

Popularność Koszałków – Opałków z roku na rok rosła, coraz więcej uczniów chciało brać udział w zajęciach teatralnych, dlatego w roku szkolnym 2012/13, kiedy powstała jeszcze jedna grupa – „BEZ NAZWY”, Maria Tomkowiak zaprosiła do współpracy pedagoga szkolnego – Marzenę Przekwas–Siemiątkowską. Po raz pierwszy podczas  XIII Powiatowego Przeglądu Teatrów Szkolnych  naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły.

We wrześniu 2013r. Maria Tomkowiak postanowiła zainteresować dzieci gwarą, dlatego zaprosiła do Szamotuł Waldemara Wierzbę – autora Słownika gwary wielkopolskiej. W trakcie warsztatów teatralnych i gwarowych przybliżył on dzieciom język dawnej Wielkopolski. Udostępniony przez niego tekst, posłużył jako scenariusz scenki gwarowej podczas konkursu Godejma po naszymu. Nasz zespół otrzymał za ten występ wyróżnienie. Dużą pomocą było też napisanie przez Waldemara Wierzbę pierwszej sceny nowego spektaklu, która zainspirowała uczniów i opiekunkę do stworzenia dalszego ciągu scenariusza. Współpraca zaowocowała zdobyciem kolejnej – szóstej Nagrody  Głównej – statuetki Czarnej Księżniczki.

Maria Tomkowiak opiekowała się teatrem Koszałki – Opałki z dwuletnią przerwą przez 18 lat.

W roku szkolnym 2016/17 zespół teatralny prowadziła Katarzyna Zagulska, od roku 2017 /18 do 2022/23 – Paulina Pękosz. W roku 2021/22 powstała jeszcze jedna grupa teatralna: Wesołki – Power, działająca pod kierunkiem Anety Domańskiej – Lembicz.

W roku 2021/22 Maria Tomkowiak zaprosiła wywodzącą się z Koszałków – Opałków aktorkę Karolinę Martin – absolwentkę Wydziału Sztuki Lalkarskiej wyższej Szkoły Teatralnej w Białymstoku, do współpracy z macierzystą  szkołą. W ramach Szkolnego Dnia Teatru aktorka odbyła spotkania z uczniami wszystkich klas, a dla dwóch grup teatralnych działających pod opieką Pauliny Pękosz i Anety Domańskiej – Lembicz, przeprowadziła cykl warsztatów teatralnych.

W roku 2022/23 opiekunka Wesołków Power nawiązała kontakt z aktorką Teatru Porywacze Ciał – Katarzyną Pawłowską. Przeprowadzone przez nią warsztaty w marcu 2023 r. z okazji Szkolnego Dnia Teatru, miały kontynuację w teatrze gnieźnieńskim. Pani Katarzyna Pawłowska dała pokaz swych umiejętności aktorskich także podczas Święta Szkoły w czerwcu 2023 r.

Solidne przygotowanie do występów i ciekawe pomysły sceniczne zagwarantowały zespołowi wiele sukcesów. Oprócz 6 statuetek Czarnej Księżniczki zaliczyć do nich należy występy Koszałków – Opałków w Teatrze Animacji na Dziecięcej Scenie Prezentacji Teatralnych (2001,2002,2003) na Festiwalu Teatrów Ulicznych w Pniewach, na scenie głównej podczas Dni Szamotuł, udział w pracy jury dziecięcego podczas Ogólnopolskiego Forum Teatrów Szkolnych, udział w Wojewódzkich Konfrontacjach Sceny Szkolnej.

Teatr KOSZAŁKI – OPAŁKI realizował m.in. programy: EDUKACJA GLOBALNA PRZEZ SZTUKĘ oraz BARDZO MŁODA KULTURA SP2 Szamotuły i przyczynił się do zdobycia przez szkołę WYRÓŻNIENIA w konkursie WIELKOPOLSKA SZKOŁA ROKU‘2017.

 


Dropsy - maj 2006

Występ na szamotulskim rynku podczas Dni Szamotuł – spektakl pt DROPSY – maj 2006

Mały Książę - Róża- Natalia Kaczmarek

V  Powiatowego Przeglądu Teatrów Szkolnych- przedstawienie pt. Mały Książę (grudzień 2004)

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
VII Przegląd Teatrów Szkolnych -przedstawienie kabaretowe pt. Bomba w szkole (grudzień 2006)

Dionizje teatralne 1

Dionizje Teatralne – przedstawienie pt. Jabłko niezgody (marzec 2006)

Dionizje teatralne 5

Dionizje Teatralne – przedstawienie pt. Demeter i Kora (marzec 2006)

spot_now30

Spotkanie noworoczne – przedstawienie pt. Decyzja ministra (styczeń 2008)

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Przedestawienie pt. Baśniowe impro (grudzień 2010)

Czarna ksiê¿niczka 2014

XV Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych – spektakl pt.  Aktrakcje spod wierzby (grudzień 2014)


ZDOBYTE NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

 

X Forum Teatrów Szkolnych w Poznaniu (listopad 1999)

- spektakl „O tym, jak Koszałek – Opałek dzieciom w szkole pomagał” – 3 miejsce

 

XIX Wojewódzkie Konfrontacje Sceny Szkolnej w Poznaniu (maj 2000)

- spektakl pt. „O tym, jak Koszałek – Opałek dzieciom w szkole pomagał”
- etap rejonowy – wyróżnienie (zakwalifikowanie do etapu wojewódzkiego)

etap wojewódzki – wyróżnienie za autorski scenariusz i reżyserię dla Marii Tomkowiak

 

XX Wojewódzkie Konfrontacje Sceny Szkolnej w Poznaniu (listopad 2000)

- spektakl pt. „O tym, jak Koszałek – Opałek szkołę ratował”

- eliminacje rejonowe w Poznaniu -  1 miejsce
etap wojewódzki – wyróżnienie za reżyserię dla Marii Tomkowiak

 

Dziecięca Scena Prezentacji Teatralnych w Teatrze Animacji – ( grudzień 2000)

- występ na scenie teatru jako wyróżnienie dla zespołu

 

I Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych (listopad 2001)

- spektakl pt. „Marzenia jak bańki mydlane”
- eliminacje gminne – 1 miejsce
eliminacje powiatowe – I NAGRODA - Statuetka Czarnej Księżniczki

 

XXI Wojewódzkie Konfrontacje Sceny Szkolnej w Poznaniu (maj 2002)

- spektakl pt. „Marzenia jak bańki mydlane”
- eliminacje rejonowe w Poznaniu -  1 miejsce i zakwalifikowanie do etapu wojewódzkiego
- etap wojewódzki – wyróżnienie oraz zaproszenie na Dziecięcą Scenę Prezentacji Teatralnych – wyróżnienie za reżyserię dla Marii Tomkowiak

Dziecięca Scena Prezentacji Teatralnych w Teatrze Animacji – ( maj 2002)

- występ na scenie teatru jako wyróżnienie dla zespołu

 

II Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych (listopad 2002)

- spektakl pt. „O krasnoludkach i sierotce Marysi”
- eliminacje gminne – 1 miejsce
- eliminacje powiatowe – I NAGRODA – Statuetka Czarnej Księżniczki

 

XXII Wojewódzkie Konfrontacje Sceny Szkolnej w Poznaniu (listopad 2002)

spektakl pt.„O krasnoludkach i sierotce Marysi”
- eliminacje rejonowe w Poznaniu -  1 miejsce i zakwalifikowanie do etapu wojewódzkiego
- etap wojewódzkiwyróżnienie za reżyserię dla Marii Tomkowiak

Dziecięca Scena Prezentacji Teatralnych w Teatrze Animacji – ( maj 2003)

- występ na scenie teatru jako wyróżnienie dla zespołu

 

III Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych (grudzień 2002)

- spektakl pt. „Trochę inna Śnieżka”
- eliminacje gminne – 1 miejsce
- eliminacje powiatowe – III Nagroda

 

XIV Forum Teatrów Szkolnych w Poznaniu (styczeń 2003)

- udział przedstawiciela zespołu – Adama Nowaka w obradach dziecięcego jury


IV Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych
(grudzień 2003)

- spektakl pt. „Dom pełen strachów”
- eliminacje gminne – 1 miejsce
- eliminacje powiatowe - NAGRODA GŁÓWNA - Statuetka Czarnej Księżniczki

V Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych (grudzień 2004)

- spektakl pt.  „Mały Książę” – II Nagroda
- Nagroda Reżyserska dla Marii Tomkowiak

VI Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych (grudzień 2005)

- spektakl pt. „Dropsy”  - NAGRODA GŁÓWNA -  Statuetka Czarnej Księżniczki
Nagroda Reżyserska dla Marii Tomkowiak
- zaproszenie na Dziecięcą Scenę Prezentacji Teatralnych ( maj 2005)

 

VII Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych (grudzień 2006)

- spektakl pt. „Bomba w szkole” – II NAGRODA
- Nagroda Reżyserska dla Marii Tomkowiak

 

VIII  Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych (grudzień 2007)

- spektakl pt.„Decyzja ministra” - III NAGRODA
- Nagroda Reżyserska dla Marii Tomkowiak

 

IX  Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych (grudzień 2008)

- spektakl pt. „Zupełnie inaczej” – III NAGRODA
- Nagroda Reżyserska dla Marii Tomkowiak

X Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych Jubileuszowy (grudzień 2009)

- spektakl pt. „Nie chcę być dorosła” WYRÓŻNIENIE
- Nagroda Aktorska dla Mariusza Harajona
- wyróżnienie dla Marii Tomkowiak za reżyserię

 

XI  Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych (grudzień 2010)

- spektakl pt. „Baśniowe impro” III NAGRODA
- Nagrody Aktorskie: dla Filipa Kubowicza i Natalii Mendyk
- Nagroda Reżyserska dla Marii Tomkowiak

XII  Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych  (grudzień 2011)

- Wyróżnienie – spektakl pt. „Bogowie Olimpu w naszych czasach”
- 2 Nagrody Aktorskie: dla Karoliny Koniecznej i Filipa Kubowicza
- Nagroda Reżyserska dla Marii Tomkowiak

XIII Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych  (grudzień 2012)

- spektakl pt. „Tam, gdzie spadają anioły”
Nagroda Aktorska dla Agnieszki Zientkiewicz
- Nagroda Reżyserska dla Marii Tomkowiak za nowe poszukiwania repertuarowe i podjęcie w spektaklu trudnego problemu dychotomii świata współistnienia dobra i zła

- spektakl pt. „Oskar i pani Róża”
- Nagroda Aktorska dla Vanessy Zalewskiej
- Nagroda Reżyserska dla Marzena Przekwas- Siemiątkowska za artystyczną próbę oswajania kwestii śmierci

 

XIV Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych (grudzień 2013)

- spektakl pt. „Mam prawo!”  – NAGRODA GŁÓWNA -  Statuetka Czarnej Księżniczki
- 3 Nagrody Aktorskie dla Julii Majchrzak, Julii Walczak i Wiktorii Zielińskiej
- Nagroda Reżyserska dla Marii Tomkowiak

VII Amatorski Konkurs Gwarowy „Godejma po naszymu” (październik 2014)

- mini spektakl gwarą pt. „Powrót Kundy do chaty zez lofrów” – WYRÓŻNIENIE

 

XV Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych (grudzień 2014)

- spektakl pt. „Atrakcje spod wierzby” – NAGRODA GŁÓWNA -  Statuetka Czarnej Księżniczki
- 3 Nagrody Aktorskie dla Pauliny Bartosz, Weroniki Kubiak i Mikołaja Juszczaka
- Nagroda Młodzieżowego Jury  dla Mikołaja Juszczaka
- Nagroda Reżyserska dla Marii Tomkowiak

 

XVI Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych  (grudzień 2015)

- spektakl pt. „Igraszki z czasem” -  WYRÓŻNIENIE
Nagroda Aktorska: Weronika Wegner
Wyróżnienie za reżyserię spektaklu – Maria Tomkowiak

 

XVII Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych  (grudzień 2016)

- spektakl pt. „Pomiędzy” – III NAGRODA 
- 2 Nagrody Aktorskie: Weronika Wegner i Adam Owsiany
- Nagroda Reżyserska dla Katarzyny Zagulskiej

XVIII Powiatowy Przegląd Teatrów Dziecięcych (grudzień 2017)

- spektakl pt. „Śnieżka w sieci”

 

XVIII Przegląd Małych Form Teatralnych k. Kórnika (maj 2018)

- spektakl pt. „Mała syrenka w świecie dorosłych”

- Nagroda Aktorska: Natalia Szymczak

- Wyróżnienie: Julia Wegner

 

XIX Przegląd Teatrów Dziecięcych  (grudzień 2018)

- spektakl pt. „Tajemniczy ogród”

- Nagroda Aktorska: Emilia Woga

 

XX Przegląd Teatrów Dziecięcych  (styczeń 2020)

– nie braliśmy udziału

 

XXI Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych (styczeń 2023)

- spektakl pt „Hydra na osiedlu” (Koszałki–Opałki – reżyser Paulina Pękosz)

- spektakl pt „Witamy w naszych bajkach” (Wesołki Power – reżyser Aneta Domańska – Lembicz)

- Nagroda Aktorska: Dorian Pajor

 

 

UDZIAŁ W KONKURSACH I IMPREZACH TEATRALNYCH:

  • Dziecięca Scena Prezentacji Teatralnych – 3 występy w Teatrze Animacji w Poznaniu
  • III i IV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Ulicznych w Pniewach XII
  • Ogólnopolskie Forum Teatrów Szkolnych – udział przedstawiciela zespołu – Adama Nowaka do Jury Dziecięcego
  • Festiwal Twórczości Teatralnej Dzieci i Młodzieży – Halszka’ 2011
  • Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych o Statuetkę Czarnej Księżniczki – zespół brał udział w prawie wszystkich przeglądach (oprócz przeglądu XX)
  • Udział Justyny Nazim w obradach Jury Dziecięcego podczas XIX Powiatowego Przeglądu Teatrów Dziecięcych o Statuetkę Czarnej Księżniczki
  • XVIII Przegląd Małych Form Teatralnych k. Kórnika

Występy przed publicznością:

Zespół Koszałki – Opałki był zapraszany do występów przez:

  • Teatr Animacji w Poznaniu
  • Klub Instruktora w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Poznaniu
  • Urząd Miasta  i Gminy w Szamotułach – występy z okazji Dni Szamotuł
  • kino „Halszka”
  • Muzeum – Zamek Górków
  • bibliotekę miejską
  • szkoły i przedszkola
  • dom dziecka
  • świetlicę socjoterapeutyczną
  • Klub Seniora w Ostrorogu,
  • Oddział PTTK w Szamotułach.

 

Zespół Koszałki – Opałki przygotował spektakle dla uczniów szamotulskich szkół i mieszkańców miasta organizując lub współorganizując następujące imprezy:

  • cykl spotkań: „Dzieci – Dzieciom” (2000-2006)
  • podsumowanie projektów: „Spotkanie z kulturą regionu szamotulskiego”, „Szamotuły – miasto tolerancji” (2008)
  • Festiwal Twórczości Teatralnej Dzieci i Młodzieży – Halszka’ 2011
  • finał programu „Uczniowie z klasą” I i II edycja
  • Dzień Teatru
  • Dionizje Teatralne
  • Rekolekcje Wielkopostne
  • „I Ty możesz zostać świętym Mikołajem”
  • Spotkanie Noworoczne
  • Wernisaż Gwiazdkowy
  • Spotkanie z Seniorami

 

SPOTKANIA i WSPÓŁPRACA z AKTORAMI

  • Spotkania oraz warsztaty teatralne prowadzone przez Teresę Gąsiorowską – aktorkę Teatru Animacji i instruktorkę MDK2 w Poznaniu
  • Warsztaty teatralne prowadzone przez aktora Teatru Animacji Krzysztofa Dutkiewicza – grudzień 2010
  • Warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów Teatru Animacji Lecha Chojnackiego i Marcina Ryl-Krystianowskiego – grudzień 2013
  • Spotkanie z aktorami Arturem Barcisiem i Aleksandrem Trąbczyńskim – marzec 2014
  • Warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów Teatru Animacji Mariolę i Marcina Ryl-Krystianowskich – grudzień 2015
  • Warsztaty teatralne prowadzone przez aktora Teatru Animacji Janusza Andrzejewskiego – grudzień 2018
  • Spotkanie i warsztaty teatralne prowadzone przez aktorkę Karolinę Martin – marzec, kwiecień, październik, listopad 2022
  • Spotkanie i warsztaty teatralne prowadzone przez aktorkę Teatru Porywacze Ciał Katarzynę Pawłowską – marzec, czerwiec 2023

 

REPERTUAR

Dysponujemy autorskimi scenariuszami przedstawień dla dzieci. Tworzymy je na podstawie tekstów literackich, scenek dramowych i ciekawych pomysłów uczniów. Wspólnie opracowujemy i przygotowujemy spektakle, które wystawiamy na scenie. Są wśród nich przedstawienia przeznaczone dla dzieci klas 0 – III oraz uczniów klas IV – VIII. 

 

SCENARIUSZE NAPISANE POD KIERUNKIEM MARII TOMKOWIAK:

„U babuni i dziadziusia” – inscenizacja z okazji Dnia Babci i Dziadka

„Sen Marcinka” – inscenizacja na temat higieny jamy ustnej

„Nasza mama czarodziejka” – adaptacja teatralna utworu Joanny Papuzińskiej

„Malutka iskierka” – przedstawienie na temat zagrożenia pożarowego

„Czyja to wina?” – inscenizacja na temat zdrowia i czystości

„Myj ząbki” – scenki dotyczące wychowania zdrowotnego

„Inwazja mikrobów” – inscenizacja tematycznie związana z edukacją zdrowotną

„Z życia Muminków” – adaptacja teatralna powieści Tove Jansson pt. „W Dolinie Muminków”

 „O tym, jak Koszałek – Opałek dzieciom w szkole pomagał” – przedstawienie integrujące uczniów kl. I, przygotowujące ich do Ślubowania i Pasowania na Ucznia

„O tym, jak Koszałek – Opałek szkołę ratował” – przedstawienie z okazji Dnia Patrona

„Marzenia jak bańki mydlane” - przedstawienie o tematyce ekologiczno – społecznej mówiące o tym, że warto mieć w życiu cel i realizować swoje marzenia

„Kopciuszek robi karierę” – scenka kabaretowa nawiązująca do popularnej baśni i świata show biznesu

„O krasnoludkach i sierotce Marysi” – pełna humoru teatralna wersja utworu Marii Konopnickiej, która odkrywa ludzkie słabości i skłania widzów do refleksji

 „Miłuj bliźniego” – misterium wielkopostne oparte na przypowieściach biblijnych

„Trochę inna Śnieżka” – pełne humoru przedstawienie, w którym postaci bohaterów i ich perypetie są przedstawione z przymrużeniem oka.

„O tym, jak Jaśko po naukę się wybierał” – przedstawienie o początkach Akademii Krakowskiej, ukazujące świat krakowskich żaków, wśród których nie było miejsca dla dziewcząt.

„Mały Książę” – adaptacja teatralna książki Antonie Saint Exupery o sensie życia, poszukiwaniu przyjaźni i miłości.

„Dom pełen strachów” – przedstawienie zrealizowane za pomocą dramy

„Halszka z Ostroga”, „Królewna na dnie studni”, „O strzelcu i o smoku”– spektakle oparte na podaniach, legendach i baśniach regionu szamotulskiego

„Demeter i Kora”, „Puszka Pandory”, „Jabłko niezgody” – przedstawienia oparte na mitach greckich

„Dropsy” – adaptacja teatralna bajki Leszka Kołakowskiego pt.„Oburzające dropsy” (ze zbioru: „15 bajek z Królestwa Lailonii” )

„Bomba w szkole” – przedstawienie kabaretowe ukazujące sytuacje szkolne w krzywym zwierciadle.

„Pinokio” – spektakl oparty na motywach baśni Carlo Collodi, skłaniający do zastanowienia nad własną moralnością

„Decyzja ministra”- humorystyczne przedstawienie powstałe na podstawie dramy. Nawiązuje do realiów współczesnej szkoły i świata polityki.

„Zupełnie inaczej” – przedstawienie zrealizowane za pomocą dramy. Podejmuje problemy współczesnego świata, zwłaszcza dzieci z krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi, problem głodu, braku lekarstw, opieki medycznej, szkół, przymusowej pracy dzieci, łamania praw człowieka.

„Nie chcę być dorosła”  – poetycka interpretacja rzeczywistości oraz problemów, z którymi się stykają młodzi ludzie.

„Baśniowe impro”  – dziecięca zabawa w teatr na strychu, w którym przewija się korowód baśniowych postaci, a ich przygody są zaskakujące.

„Bogowie Olimpu w naszych czasach”  dowcipny tekst nawiązuje do współczesnych realiów, ukazuje też w zabawny sposób charaktery postaci mitologicznych.

„Taniec żywiołów” – pantomimiczna opowieść o narodzinach świata i walce żywiołów: ognia, ziemi, powietrza i wody.

„Tam, gdzie spadają anioły”  – spektakl teatralny oparty na powieści Doroty Terakowskiej – metaforyczna opowieść o przeznaczeniu i niezwykle silnej mocy wiary.

„Mam prawo!”  – przedstawienie na motywach książki Grzegorza Kasdepke z zastosowaniem lalek teatralnych ukazujące zabawne sytuacje, w których „prawo” nie zawsze oznacza „prawo”. Dzieci przygotowując na scenie przedstawienie samodzielnie odkrywają, że Konwencja Praw Dziecka jest naprawdę o nich i dla nich.

„Atrakcje spod wierzby” – humorystyczna teatralna opowieść o zderzeniu dwóch światów: miasta i wsi, rywalizacji i poszukiwaniu tego, co najważniejsze.

 

SCENARIUSZ NAPISANY PRZEZ MARZENĘ PRZEKWAS  – SIEMIĄTKOWSKĄ:

„Oskar i pani Róża” – adaptacja książki  Érica – Emmanuela Schmitta poruszająca temat życia i śmierci, dojrzewania i przemijania.

 

SCENARIUSZE zrealizowane POD KIERUNKIEM KATARZYNY ZAGULSKIEJ:

„Pomiędzy”  przedstawienie ukazujące rzeczywistość młodego zagubionego człowieka, którego wciąga wir problemów.

 

SCENARIUSZE zrealizowane pod kierunkiem Pauliny Pękosz:

„Śnieżka w sieci”, współczesna wersja baśni o problemach młodych ludzi – o cyberprzemocy i uzależnieniu od Internetu.

„Mała syrenka w świecie dorosłych” – na podstawie scenariusza Dagny Ślepowrońskiej o dorastaniu, tęsknocie za miłością i rozczarowaniu.

 „Hydra na osiedlu” – na podstawie scenariusza Agnieszki Kuszy, spektakl ukazujący nowe wcielenie mitologicznej hydry, która ingeruje w życie współczesnej młodzieży, prowokuje do pokonywania własnych słabości i problemów otaczającego świata.

 

SCENARIUSZE zrealizowane pod kierunkiem Anety Domańskiej – Lembicz (Wesołki Power)

- „Witamy w naszych bajkach” – spektakl muzyczny nawiązujący do utworu Jana Brzechwy pt. „Akademia Pana Kleksa”.

 


Młodzi aktorzy należący do teatru KOSZAŁKI – OPAŁKI

 

Skład zespołu KOSZAŁKI – OPAŁKI w roku 2004 – 2005 (Zobacz)

Skład zespołu KOSZAŁKI – OPAŁKI w roku 2005-2006 (Zobacz)

Skład zespołu KOSZAŁKI – OPAŁKI w roku 2006 – 2007 (Zobacz)

Skład zespołu KOSZAŁKI – OPAŁKI w roku 2008 – 2009 (Zobacz)

Skład zespołu KOSZAŁKI – OPAŁKI w roku 2010 – 2011 (Zobacz)

Skład zespołu KOSZAŁKI – OPAŁKI w roku 2012 – 2013  (Zobacz)

Skład zespołu KOSZAŁKI – OPAŁKI w roku 2013 – 2014 (Zobacz)

Skład zespołu KOSZAŁKI – OPAŁKI w roku 2014 -2015  (Zobacz)

Skład zespołu KOSZAŁKI – OPAŁKI w roku 2015 – 2016  (Zobacz)

Skład zespołu KOSZAŁKI – OPAŁKI w roku 2017 – 2018 (Zobacz)

 

 


Zapraszamy do galerii