Radość Pieska

Grupa RADOŚĆ PIESKA działa przy SP2 w Szamotułach od roku 2007. Opiekunka – p. Maria Tomkowiak, organizowała akcje charytatywne na rzecz zwierząt już wcześniej. Były to m.in. zbiórki żywności i wyjazdy do schroniska prowadzonego przez Wandę Jerzyk w Sycynie.

Grupa powstała podczas realizacji programu „Uczniowie z klasą” jako jeden z 22 uczniowskich zespołów. Na początku liczyła 4 członków. Jej liderem stał się Mariusz Harajon i to on wymyślił nazwę. Był wówczas uczniem klasy IV.  Obecnie choć już jest absolwentem SP2, nadal z grupą współpracuje. Zadania, które wyznaczył sobie ten zespół, podobały się innym dzieciom. Coraz więcej uczniów angażowało się w akcje na rzecz schroniska, dlatego jednogłośnie przyjęto propozycję, by poszerzyć skład grupy i rozwinąć jej działalność.

Obecnie grupa RADOŚĆ PIESKA liczy 49 członków.

Skład grupy RADOŚĆ PIESKA – rok szk. 2013/14 (Zobacz)

Skład grupy RADOŚĆ PIESKA – rok szk. 2012/13 (Zobacz)

Skład grupy RADOŚĆ PIESKA – rok szk. 2011/12 (Zobacz)

Celem tej dziecięcej organizacji jest:

-uwrażliwienie dzieci i dorosłych na potrzeby zwierząt;

- zaznajamianie ludzi z prawami zwierząt;

- propagowanie postaw etycznych i praktycznych zachowań polegających na humanitarnym traktowaniu zwierząt i przestrzeganiu ich praw;

- walka z bezdusznością ludzi wobec zwierząt oraz obojętnością w przypadku naruszania ich praw.

Działalność grupy RADOSC PIESKA:

- pomoc dla zwierząt przebywających w schronisku w Przyborówku – zbieramy suchą karmę, puszki i potrzebne zwierzętom akcesoria;
- zbiórka zabawek, które sprzedajemy w szkolnym sklepiku – dochód przeznaczony jest na zakup karmy dla zwierząt ze schroniska;
- imprezy – ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT;
- happeningi – ZERWIJMY ŁAŃCUCHY;
- wystawy małych zwierząt domowych;
- spotkania z lekarzami weterynarii, wolontariuszami, hodowcami, treserami;
- pogadanki na temat właściwej opieki nad zwierzętami;
- konkursy: na prezentację multimedialną „MÓJ CZWORONOŻNY PRZYJACIEL” i konkursy plastyczne;
- pokazy – pielęgnacji zwierząt domowych, tresury psów;
- ankiety - badanie postaw dzieci i dorosłych wobec zwierząt.

• Happening ZERWIJMY ŁAŃCUCHY organizowany jest w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez miesięcznik „Mój Pies”.

Mimo funkcjonującej od stycznia Ustawy o Ochronie Zwierząt wiele osób nie przestrzega jej postanowień, na porządku dziennym jest trzymanie psów na krótkich łańcuchach, nadal zdarzają się przypadki niehumanitarnego postępowania i znęcania. Dlatego dzieci należące do grupy RADOŚĆ PIESKA wyrażają swój protest przeciwko takim praktykom przywiązując się do bud łańcuchami.

Łańcuch to symbol złego traktowania zwierząt.  Co roku we wrześniu staramy się „zerwać” go w dosłowny a jednocześnie symboliczny sposób – zerwać ze stereotypami, przyzwyczajeniami, z funkcjonującym do tej pory przekonaniem, że pies musi być przywiązany łańcuchem do budy. Chcemy w ten sposób zmienić nastawienie ludzi do świata zwierząt.

Happening „Zerwijmy łańcuchy” wywołuje zdziwienie i oburzenie przechodniów, ale o to nam przecież chodzi. Dzięki temu świadomość ludzi o tym, jak należy traktować psy, zwiększa się z roku na rok.  Akcja zyskuje coraz więcej sympatyków i sprzymierzeńców. Współpracujemy z organizacjami wolontariackimi i osobami, którym dobro zwierząt leży na sercu.

RELACJE Z AKCJI ZERWIJMY ŁAŃCUCHY organizowanych przez grupę RADOŚĆ PIESKA:

Jak w Szamotułach zrywaliśmy ŁAŃCUCHY OBOJETNOŚCI – wrzesień’ 2013

Happening ZERWIJMY ŁAŃCUCHY – wrzesień’2012

Młodzi wolontariusze z grupy RADOŚĆ PIESKA zrywają łańcuchy -wrzesień’2011

Akcja ZERWIJMY ŁAŃCUCHY  – wrzesień’2011

Relacja z happeningu ZERWIJMY ŁAŃCUCHY – wrzesień’2010

• ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT – impreza organizowana w kinie HALSZKA połączona z Wystawą Małych Zwierząt Domowych – łączy ludzi o dużej wrażliwości i empatii.  Zapraszane osoby, na co dzień zajmują się zwierzętami, walczą o poprawę ich losu, pracują w instytucjach i organizacjach prozwierzęcych. Podczas spotkań uczą dzieci właściwej opieki nad czworonożnymi przyjaciółmi, informują, gdzie mogą szukać pomocy, gdy mają jakiś problem, jak one same mogą zapobiegać bezdomności psów. Wskazują, że Ziemia jest domem dla wszystkich zwierząt i człowiek jest za nie odpowiedzialny.
    Święto Zwierząt – jedyne tego rodzaju na terenie Gminy Szamotuły i Powiatu Szamotulskiego! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i przeczytania relacji:

Obchody Światowego Dnia Zwierząt w Szamotułach – październik’2013

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT – październik’2012

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT – październik’ 2011

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT  -październik’ 2010

• AKCJE CHARYTATYWNE:

Kolejna akcja grupy RADOŚĆ PIESKA – czerwiec’2013

Radość Pieska dla schroniska – marzec’2013

RADOŚĆ PIESKA dla zwierząt ze schroniska- grudzień’2012

Aby zwierzęta przetrwały zimę – luty’2012

Pomagamy zwierzętom – szkolny sklepik – czerwiec’2011

POMAGAMY ZWIERZĘTOM – listopad’2010