42313799_2177619965819645_8134680539798962176_n

Rodzinny Piknik z Biało – Czerwoną za nami!

Sobotę, 22 września 2018 r., społeczność szkoły SP2 w Szamotułach spędziła na Rodzinnym Pikniku z Biało – Czerwoną.  Piknik możemy zaliczyć do bardzo udanych imprez, mimo deszczu i czarnych chmur, które jeszcze w nocy spędzały nam – organizatorom sen z powiek. Goście dopisali, a wykładowcy przeprowadzili wykłady na najwyższym poziomie.

Impreza, nad którą  Patronat sprawowali Starosta Powiatu Szamotulskiego oraz Burmistrz MiG Szamotuły, rozpoczęła się konferencją: „Bohaterowie Powstania Wielkopolskiego”. Otworzyła ją dyrektor SP2 Małgorzata Jagiełłowicz. Agnieszka Krygier – Łączkowska – dr nauk humanistycznych, redaktor portalu kulturalno – historycznego: regionszamotulski.pl, przedstawiła losy szamotulan uczestniczących w Powstaniu Wielkopolskim. Marian Śliwa – prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 we Wronkach – przekazał ciekawostki związane z przebiegiem powstania w Szamotułach i jego bohaterami. Z kolei Iwona Kamińska – Lech – działaczka Kongresu Kobiet, nawiązując do 100 –lecia Praw Kobiet, mówiła na temat roli kobiet w Powstaniu Wielkopolskim. Anna Meisnerowska – autorka książki: „Ppłk Franciszek Rataj – wierny Bogu, Ojczyźnie, Rodzinie – uczestnik trzech powstań” – zaprezentowała sylwetkę i dokonania swego dziadka – ppłk F. Rataja.

Wśród gości, którzy przysłuchiwali się wykładom, pojawili się starosta powiatu szamotulskiego Józef Kwaśniewicz, sekretarz UMiG Szamotuły Karol Hartwich, dyrektor Zespołu ZEAS-u Maciej Adamski, przedstawicielka Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej Elżbieta Ratajczak, emerytowani pracownicy SP2 oraz reprezentantki Związki Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, przewodnicząca Rady Rodziców SP2 Małgorzata Mendyk. Konferencji towarzyszyła wystawa poświęcona ppłk Franciszkowi Ratajowi; odbył się też wernisaż Danuty Krűger, która namalowała cykl obrazów o tematyce powstańczej: „Danuta Krűger oczami Leona Prauzińskiego”. Prace artystki można oglądać w szkolnej auli do 8 października br.

Uczniowie wzięli udział w grze miejskiej: „Symbole Powstania Wielkopolskiego”, która toczyła się na ulicach miasta. Następnie impreza przeniosła się na dziedziniec szkolny przy ul. P. Skargi. Siódmo- i ósmoklasistki oryginalnie wykonanym polonezem wzbudziły zachwyt licznie zgromadzonej publiczności. Pani Dyrektor wraz z uczniami: Adamem Owsiannym i Dominikiem Dodolskim posadziła przed szkołą drzewo, które upamiętnia Stulecie Odzyskania Przez Polskę Niepodległości. Dąb zyskał nazwę – Zielony Patriota – a wymyśliła ją Emilka Woga z 5a. Obok wkopana została KAPSUŁA CZASU. Do złożenia jej w ziemi zostały wytypowane: Antonina Szymanowska i Julia Poprawska. Kapsuła zawiera m.in. przesłanie dyrektor Małgorzaty Jagiełłowicz do przyszłych pokoleń uczniów SP2 w Szamotułach, listy napisane przez dzieci, wspólną fotografię wykonaną z okna szkoły przedstawiającą uczniów i nauczycieli ubranych w białe i czerwone barwy.

Na boisko SP2 przy ul. Kapłańskiej uczestnicy dotarli idąc w Korowodzie Niepodległości. Trzecią część pikniku rozpoczęły salwy z moździerza Samodzielnego Plutonu Strzelców Wielkopolskich odpalonego przez p. Dyrektor oraz happening pieśni patriotycznych wykonywanych przez uczniów z Arturem Hoffmannem. Imprezę prowadzili Elżbieta Wojtas i Paweł Kuleszewicz. Zorganizowano warsztaty kreatywnego pisana, warsztaty plastyczne na folii stretch, każdy mógł wykonać narodową kokardę i powstańczą flagę oraz spróbować swych sił na strzelnicy sportowej. Odbył się maraton taneczny: Tańczymy dla Niepodległej. Przy ognisku uczniowie nucili pieśń patriotyczną i słuchali gawęd o dawnych czasach. Szereg atrakcji przygotowano dla najmłodszych. Były dmuchańce i malowanie twarzy. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się fotobudka. Tę atrakcję zapewnił dzieciom pan Łukasz Trzeciak. Na stołach królowały chleb ze smalcem i ogórkami, chleb z powidłami, wypieki  oraz pyszne drożdżówki, które dostarczyła firma „Jagódka”.

Jesteśmy wdzięczni, że nasz projekt wsparło Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta i Gminy Szamotuły fundując nagrody książkowe dla laureatów organizowanych przez SP2 konkursów. Podziękowania składamy pracownikom Wydziału Ekologii i Ochrony Środowiska – pani kierownik Małgorzacie Kurczewskiej i pani Marcie Bekasiak. Dzięki ich wysiłkom społeczność szkolna otrzymała sadzonkę pięknego dębu, którą łącznie z tablicą informacyjną i podporą ufundował Wydział. Dużą pomoc okazał Szamotulski Ośrodek Kultury drukując zaproszenia i plakaty a także firma Garden Party & Event’s Michał Spychała, pracownia plastyczna Krzysztof Kąkolewski, firma Foto – Druk Rymwid Wojtkowiak, studio fotograficzne LillyHann. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Piknik był częścią całorocznego projektu „Bardzo Młody Patriota”, mającego na celu godne uczczenie 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz odzyskania przez Polskę niepodległości a także wychowanie dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu, szacunku do dziedzictwa i tradycji powstańczych oraz wartości narodowych. Cieszymy się, że uczniowie – młodzi patrioci spędzili czas radośnie i z zapałem wykonywali powierzone im zadania.

Więcej informacji i zdjęć niebawem!