635ae6ff303f4_o_large

X Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej – obchodzimy jubileusz

27 października 2022 r. w kinie Halszka odbył się X Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej organizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Sportowymi im. Marii Konopnickiej w Szamotułach we współpracy z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury i Państwową Szkołą Muzyczną I st. im. Wacława z Szamotuł. Impreza cieszy się uznaniem władz samorządowych – Patronat Honorowy nad Przeglądem objęli: Starosta Powiatu Szamotulskiego Beata Hanyżak oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierz Kaczmarek, zapewniając przedsięwzięciu wysoką rangę i prestiż w lokalnym środowisku. W jubileuszowej edycji wzięło udział ponad 60 uczniów szkół podstawowych z powiatu szamotulskiego. Na scenie pojawili się też uczniowie z sąsiednich miejscowości. Konkurs wywołuje wiele emocji, nauczyciele z niezwykłą starannością corocznie przygotowują swych podopiecznych, zapewniając występom bardzo wysoki poziom artystyczny.

Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej wśród wielu różnorodnych inicjatyw SP2 zajmuje wyjątkowe miejsce – stał się niezwykłą lekcją trudnej historii naszego narodu, szansą na pokazanie, w jaki sposób młodzi Polacy mogą realizować tradycyjne ideały patriotyczne we współczesnym świecie, bo cóż piękniej o tym opowiada jak nie pieśni, które towarzyszyły naszym rodakom podczas walki i które przypominają o ich bohaterskich czynach. – Takie właśnie przesłanie przyświeca organizatorom Powiatowego Przeglądu Pieśni Patriotycznej.

Idea  konkursu od dawna tkwiąca w zamyśle organizatorek: Małgorzaty Jagiełłowicz i Marii Tomkowiak, została przełożona na konkretne działanie w 2013 roku. Inicjatywa spotkała się z aprobatą grona pedagogicznego i weszła do kalendarza imprez organizowanych przez szkołę. Od 10 lat jest to jedno z najważniejszych zadań realizowanych przez SP2 w ramach programu Bardzo Młody Patriota. Tradycję Przeglądu podtrzymuje obecny dyrektor Sławomir Dyzert i chociaż  VIII i IX edycja konkursu z powodu pandemii była pod dużym znakiem zapytania, to jednak organizatorzy, do których w 2015 roku dołączył Artur Hoffmann, podjęli się zadania w formie zdalnej. Mogliśmy więc podziwiać wykonania pieśni patriotycznych w postaci nadesłanych przez uczestników prezentacji filmowych, opublikowanych na kanale YouTube.

Organizacja takiego dużego przedsięwzięcia opiera się na współpracy wielu instytucji i osób.  Według koordynatora tych działań – Marii Tomkowiak,  jest to możliwe tylko przy aktywnym udziale nauczycieli, pracowników szkoły oraz Rady Rodziców. Od początku z wielkim zaangażowaniem w przygotowaniach uczestniczy Ewelina Budych, która zapewnia odświętny wystrój kina oraz czuwa nad sprawnym przebiegiem imprezy, towarzyszy jej Adrianna Kiona, a w tym roku – Anna Sałajczyk. Do pracy włączają się także inni nauczyciele, których pomoc jest nieodzowna w trakcie  Przeglądu. Artur Hoffmann zajmuje się głównie sferą artystyczną, kontaktami z jury oraz publikacją filmów nagranych podczas występów, Ewelina Ładzińska–Kłaczkiewicz projektuje zaproszenia i plakaty, Justyna Uryzaj-Piszczoła – jest autorką logo X PPPP, Joanna Tuszyńska odpowiada za przygotowanie występów tanecznych – uczy kolejne pokolenia poloneza, który otwiera koncert galowy oraz innych oryginalnych układów tanecznych – w tegorocznej edycji konkursu mogliśmy podziwiać nowy taniec z flagami. W pamięci uczestników zapadł poprzedni układ z flagami, pokaz mody – „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” a także pantomima na temat walki Polaków o niepodległość. Rada Rodziców co roku przygotowuje dla uczestników poczęstunek i upominki – niespodzianki.

Mówiąc o osobach, które przyczyniają się do sukcesu Powiatowego Przeglądu Pieśni Patriotycznej, należy podkreślić rolę Honorowych Patronów, którzy ufundowali dla laureatów statuetki i nagrody, a także przedstawicieli instytucji współpracujących. Podczas uroczystej Gali podziękowania wszystkim partnerom zaangażowanym w obsługę imprezy złożyli dyrektor SP 2 Sławomir Dyzert i wicedyrektor Maria Tomkowiak. Uhonorowano pamiątkowymi dyplomami Starostę Beatę Hanyżak, Burmistrza Włodzimierza Kaczmarka dyrektora Szamotulskiego Ośrodka Kultury Piotra Michalaka, dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej im. Wacława z Szamotuł Olgę Bernady, jurorów, dziennikarzy, pracowników SzOK oraz kina Halszka.

Prezentacje występów konkursowych odbyły się w godzinach przedpołudniowych. Imprezę prowadził Piotr Witoń w towarzystwie Marii Tomkowiak. Z ogromnym wyczuciem rozładował stres i napięcie , wspierając uczestników na scenie. Pieśni patriotyczne szczere w wyrazie, przepełnione uczuciem, malowały na twarzach  słuchaczy autentyczne wzruszenie. Widownia uległa magii wspaniałych interpretacji pieśni i piosenek wyrażających miłość do ojczyzny.

Muzyczne zmagania oceniane były w dwóch kategoriach: solista i chór. Przysłuchiwała im się komisja konkursowa, w składzie: Danuta Majchrzycka – Mazur i Edyta Kindel – nauczycielki Państwowej Szkoły Muzycznej im. Wacława z Szamotuł oraz Remigiusz Skorwider – dyrygent chóru pełniący funkcję przewodniczącego.

W czasie przerwy przeznaczonej na obrady jury, można było posilić się drożdżówkami ufundowanymi przez Radą Rodziców SP2 i obejrzeć film – niespodziankę przygotowany przez kierownika kina Izabelę Szymańską. Koncert Galowy rozpoczął się tradycyjnie polonezem w wykonaniu uczennic kl. 8, a otworzył go dyrektor szkoły Sławomir Dyzert poruszającymi słowami: „Przyzwyczailiśmy się do wolności i nie wyobrażamy sobie życia w rzeczywistości innej niż ta, którą mamy. Otrzymaliśmy w darze tę wolność, wywalczoną przez naszych przodków w ofiarnej walce. Radosne chwile, które przeżywamy świętując kolejne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości, okupione są przecież krwią oraz łzami. Szanujmy tę wolność. Korzystajmy z niej, bo wolność zapewnia nam spokojne życie. I troszczmy się, by już nigdy jej nie stracić.”

Potem był czas na wspomnienia. Widzowie obejrzeli prezentację przygotowaną przez Małgorzatę Jagiełłowicz, w której mogli zobaczyć laureatów poprzednich edycji, plakaty oraz ciekawostki, które składają się na historię tej imprezy.

Jury miało wiele trudności z przyznaniem palmy pierwszeństwa, gdyż poziom wykonania utworów był bardzo wyrównany. Szczęśliwymi zwycięzcami okazali się uczniowie z Grzebieniska przygotowani przez p. Beatę Wszołę: zespół PIĄTKI, który zdobył nagrodę Grand Prix w kategorii CHÓR oraz Wiktoria Szymańska w kategorii SOLISTA. Należy podkreślić, że to nie pierwsza nagroda Grand Prix zdobyta przez SP Grzebienisko i jak określił prowadzący – Piotr Witoń: „Grzebienisko to prawdziwe zagłębie pieśni patriotycznych a szkoła, którą reprezentują zwycięzcy, „muzyką stoi”.

Statuetki i nagrody wręczyła laureatom Starosta Powiatu Szamotulskiego Beata Hanyżak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury Piotr Michalak oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Sportowymi Sławomir Dyzert. Ogromna radość panowała wśród nagrodzonych wykonawców, szczególnie tych, którzy otrzymali nagrodę specjalną – Grand Prix. Gala laureatów, na której zaprezentowali się najlepsi z najlepszych, dostarczyła widzom wielu wzruszeń. To była impreza miła sercu, w jednym duchu zjednoczyła wszystkich uczestników. Była świętem, choć odbywała się w dzień powszedni.

A oto wyniki X PPPP Szamotuły:

Grand Prix – Chór Piątki SP Grzebienisko – „Jak pięknie by mogło być” – opiekun Beata Wszoła https://youtu.be/R0CsgkNGkRg

Chóry:

I miejsce – Chór SP Ostroróg – „Modlitwa (Obudź się, Polsko)” – opiekun Magdalena Michalak https://youtu.be/k7-HEUxJuUY
II miejsce – Chór SP2 Szamotuły – „Marsz I Brygady” – opiekun Artur Hoffmann https://youtu.be/7-Tl-k3K1s0
III miejsce – Chór SP1 Szamotuły – „Marsz I Brygady” – opiekun Natalia Jędrzejczak https://youtu.be/3ZmBI9CQKzg

Soliści:

I miejsce – Wiktoria Szymańska SP Grzebienisko – „Modlitwa dziewczyńska” – opiekun Beata Wszoła https://youtu.be/dxzftiW7uf0
II miejsce – Wiktoria Szuflak SP Ostroróg – „Modlitwa o pokój” – opiekun Magdalena Michalakhttps://youtu.be/A1EZ8WOk_zA
III miejsce – Szymon Grzesiak SP Baborowo – „Serce w plecaku” – opiekun Natalia Miga https://youtu.be/eBUen8xyzeA
Wyróżnienie – Hanna Michalak SP3 Szamotuły – „Miejcie nadzieję” – opiekun Anna Kłaczkiewicz https://youtu.be/RpDGJrq2jnA
Wyróżnienie – Jagoda Urban SP Miłkowo – „Taki kraj” – opiekun Ewa Zakrodzka https://youtu.be/zBVl6UAVUf4

Nasz solista z V klasy również brał udział w Przeglądzie, a jego występ można zobaczyć: Tomasz Stasiak – „Przybyli ułani” https://youtu.be/DSA2iIE8vGc

Podczas Gali wystąpiły dziewczęta z grupy Prestige działającej pod kierunkiem Joanny Tuszyńskiej i zaprezentowały dwa pokazy taneczne: Polonez https://youtu.be/abBy9lKNPek
Taniec z flagami https://youtu.be/tW6uNyVGPdE

Zapraszamy także do obejrzenia fotorelacji – zdjęcia autorstwa Marcina Stefaniaka zamieszczone na portalu Szamotuły Nasze Miasto https://szamotuly.naszemiasto.pl/szamotuly-jubileuszowa-edycja-powiatowego-przegladu-piesni/ar/c13-9062009