Szachy

Kółko szachowe

Uczniowie poznają podstawy królewskiej gry w formie zabawowej. Biorą również udział w turniejach szkolnych i pozaszkolnych.

Prowadząca: Ewa Sikorska

Zajęcia: poniedziałki, godz. 11.15 – 12.10

Prowadzący: Bartosz Trochimowicz

Zajęcia: środy, godz. 12.30 – 13.15

Historia sukcesów „Królewskiej gry” w SP2 sięga czasów, kiedy do naszej szkoły uczęszczało rodzeństwo: Izy, Piotra i Pawła Piechotów. Pasją do szachów zaraził ich ojciec, pan Józef Piechota, który nauczył podstaw. Dalej swój talent rozwijali w sekcji szachowej SzOK pod okiem Mistrzyni Fide pani Magdaleny Łysiak-Półtorak. Czyniąc ciągłe  postępy zdobywali medale w rozgrywkach szkolnych na poziomie powiatu i województwa oraz w indywidualnych Mistrzostwach Polski Szkół. W 2002r w Zbąszyniu w finale wojewódzkim drużynowych Mistrzostw Szkół  w  szachach,  zespół  zdobył III m. W składzie oprócz rodzeństwa wystąpił Paweł Izydor. Poza rozgrywkami  szkolnymi Piechotowie będąc członkami Ksz. Lech-WSUS Poznań, brali udział w licznych turniejach juniorskich: półfinałach, finałach wojewódzkich, makroregionach, w których także stawali na podium. Niejednokrotnie zajmowali czołowe pozycje w Mistrzostwach Polski Juniorów, brali udział w ligach juniorskich i seniorskich.

Nasza szkoła doczekała się także innych mistrzów powiatu. Są to: Adam Stelmaszyk, Małgorzata Jasińska, Julia Spychała. Małgorzata Jasińska, Julia Spychała oraz Szymon Budych to  uczniowie, którzy wywalczyli awanse do finałów wojewódzkich  w rozgrywkach klubowych.

Obecnie reprezentacja SP2 w Szamotułach nadal stanowi silny zespół. Podczas finału Mistrzostw Powiatu w szachach drużynowych Szymon Budych, Sergiusz Szymczak, Julia Spychała i Nicola Gierczyńska zajęli II miejsce.

Ewa Sikorska