IMG_1867

PIKNIK RODZINNY Z DWÓJKĄ oraz symboliczne otwarcie KOLOROWEJ ZDROWEJ SZKOŁY

Szkoła Podstawowa nr 2 zmienia swoje oblicze. Wielu osobom kojarzy się jedynie z tym, że mieści się w starym budynku, że przytłoczona swoją przeszłością nie potrafi iść z duchem czasu. Już samo takie założenie to wielki błąd! Dwójka to nowoczesna szkoła, tętni życiem i codziennie dzieje się w niej coś ciekawego. Mógł się o tym przekonać każdy, kto znalazł się w piątkowe popołudnie 19 września 2014 r. na boisku szkolnym. Właśnie odbywał się tam I RODZINNY PIKNIK NA POWITANIE JESIENI. Szkoła wystrojona kolorowymi balonikami, jesiennymi darami przyrody i pracami dzieci zapraszała skoczną muzyką oraz serwowała tak wiele atrakcji, obok których nie sposób było przejść bez uśmiechu.

Tuż przy wejściu królował zamek dmuchany – niewątpliwie to raj dla najmłodszych. Przed szkołą każda klasa przygotowała swoje stoisko – dzieci wraz z rodzicami zgromadziły wszystko, co wiąże się z jesienią: bukiety kwiatów i zasuszonych roślin, jabłka, gruszki, złote słoneczniki, dorodne dynie, kabaczki, patisony, kukurydzę a także kasztany, żołędzie, głóg i mnóstwo innych wielobarwnych warzyw, owoców oraz wykonanych z nich przysmaków. Można było skosztować ciasta ze śliwkami, napić się soku z marchewki i delektować się szaszłykami owocowo – warzywnymi. Aby polskiej tradycji stało się zadość, było też ognisko, w którym każdy mógł upiec jabłka i ziemniaki, ale nie brakło też amatorów pieczonej kiełbaski.

Nauczyciele przygotowali stoiska i kąciki do zabaw i gier. Był stragan zielarki, gdzie dzieci rozpoznawały rośliny za pomocą różnych zmysłów, stacja zwana: „Grzybobranie”, gdzie mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat grzybów, był „staw”, w którym łowiły wędkami  symboliczne ryby, zabawy z kolorową chustą Klanza, było „sadzenie” i zbieranie ziemniaków, noszenie śliwki na łyżce, przeciąganie liny, wybijanka przez skrzynię i rzut beretem. Tuż za ogrodzeniem czekała na najmłodszych dodatkowa atrakcja – kolorowy plac zabaw oraz właśnie tego dnia udostępniona dzieciom siłownia. W trakcie imprezy na boisko wjechał wóz strażacki. Dzieci z zachwytem oglądały pokaz ekwipunku i zręczności strażaków.

Umieszczone na sztalugach prace plastyczne oraz mapy mentalne nawiązywały do uroczystości nadania naszej Szamotulskiej Kolegiacie miana Bazyliki Mniejszej. Uczniowie przygotowywali się do tej ważnej uroczystości gromadząc wiadomości na temat historii kolegiaty, jej zabytków i związanych z nią legend, oglądali film pt. ”Sacrum w architekturze”, rozwiązywali quiz. Odbyli też spotkanie z pracownikiem muzeum – panią Michaliną Janaszak i pod jej przewodnictwem zwiedzili świątynię. W ten sposób szkoła realizowała projekt pt. „Kolegiata – nasze dziedzictwo”, który został wpisany do programu Europejskich Dni Dziedzictwa. Warto dodać, iż jest to jedno z zadań wdrażanej w bieżącym roku szkolnym innowacji pedagogicznej autorskiego programu: „Bardzo  Młoda Kultura SP2 Szamotuły”.

Na piknik przybyło wielu zaproszonych gości: Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierz Kaczmarek, dyrektor ZEAS Maciej Adamski, dyrektor SzOK Piotr Michalak, emerytowani nauczyciele, rodzice, absolwenci szkoły. Wszyscy poddali się wesołej atmosferze zabawy, którą rozpoczęła pani dyrektor Małgorzata Jagiełłowicz, a pan burmistrz dokonał symbolicznego otwarcia KOLOROWEJ ZDROWEJ SZKOŁY. Wręczył on najmłodszym uczniom Dwójki baloniki napełnione helem. Na jego znak baloniki uniosły się w górę ogłaszając wszem i wobec, że szkoła nr 2 jest piękna i kolorowa. Po tym jakże sympatycznym momencie, dzieci wykonały piosenkę o kraśnych jabłkach, a następnie odbyła się parada klasowych Pań Jesieni. Dziewczynki w strojonych kostiumach prezentowały się bardzo okazale tańcząc w rytmie muzyki Antonio Vivaldiego „Cztery pory roku”.

Rozpoczęły się wspólne śpiewy przy ognisku, zabawy i tańce. Najbardziej wszystkich połączył wspólny taniec, prowadzony przez jedną z mam Marzenę Przekwas – Siemiątkowską. Włączyły się do niego i mali, i duzi, i mamy, i nauczycielki. Maraton taneczny trwał aż godzinę i był to pierwszy rekordowy wynik, który w przyszłości być może uda się pobić.

Zabawa trwała długo, nikomu nie chciało się szybko odchodzić. Do późnych wieczornych godzin najbardziej wytrwali śpiewali znane piosenki biesiadne i wspominali dawne czasy. Z zachwytem oceniali widoczne w Dwójce zmiany. Dziękowali pani dyrektor Małgorzacie Jagiełłowicz za jej nowatorskie pomysły i charyzmę, z jaką wprowadza je w życie.

Maria Tomkowiak

Fot. Maria Tomkowiak, Leszek Siemiątkowski

Fot. Sylwia Łucka