IMG_1239

Święto Szkoły z Klasą 2.0

Święto Szkoły to zazwyczaj Dzień Patrona prowadzony w tradycyjny sposób. Szamotulska Dwójka w czasie obchodów Dnia Szkoły 30 maja 2015r. połączyła tradycję silnie związaną z historią najstarszej szkoły, patronką Marią Konopnicką ze współczesną formą zabawy uczniów oraz prezentacją ich osiągnięć.

Po Mszy świętej w intencji szkoły odprawionej w Bazylice Mniejszej przez księdza Michała Nowaka, uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w barwnym korowodzie niosąc dookoła Rynku hasła prezentujące pracę SP2, realizację programu Szkoła z Klasą 2.0 i zdrowy styl życia.

W uroczystym spotkaniu wzięło udział wielu zaproszonych gości, m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierz Kaczmarek, Wicestarosta Powiatu Szamotulskiego Beata Hanyżak oraz Dyrektor ZEAS Maciej Adamski. Dla uczestników Święta została otwarta Izba Pamięci Szkoły. Mieści się w niej ponad 150 letnia historia. Uczniowie uczestniczyli w prezentacji grupy rekonstrukcyjnej AK – wolność i niepodległość działającej przy Wielkopolskim Stowarzyszeniu Pamięci Armii Krajowej. Bractwo rycerskie pod wodzą Macieja Spławy – Neymana przygotowało pokazy walki rycerzy średniowiecznych. Były to wspaniałe, żywe lekcje historii dla uczniów i dla dorosłych. W auli można było podziwiać wystawę prac malarskich Danuty Krüger, artystki z Berlina. Jej obrazy zdobią aulę od trzech miesięcy i czynią, że szkoła jest miejscem wyjątkowym. Podczas Święta mogliśmy podziwiać nowe obrazy artystki oraz wystawę uczniów, którzy namalowali portrety swych mam podczas warsztatów prowadzonych przez Danutę Krüger. Te działania szkoły realizowane są w ramach innowacji pedagogicznej Bardzo Młoda Kultura SP2 Szamotuły, której celem jest wychowanie i przygotowanie młodego pokolenia do odbioru kultury a także do jej tworzenia. Dyrektor Małgorzata Jagiełłowicz podziękowała za współpracę w tym zakresie dyrektorowi SZOK Piotrowi Michalakowi, dyrektorowi Muzeum zamek Górków – Michałowi Kruszonie, dyrektor Biblioteki Publicznej Bogumile Saternus, Danucie Krüger oraz wielu artystom, ludziom kultury i sztuki.

Święto Szkoły było uroczystym podsumowaniem programu Szkołą z Klasą 2.0 inicjującego szereg działań związanych z czytaniem i odkrywaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych jako narzędzia pracy w szkole. Przez kilka miesięcy nauczyciele prowadzili zajęcia z zastosowaniem tablic interaktywnych, projektorów, komputerów oraz innych urządzeń a także nowoczesnych programów i aplikacji, które niewątpliwie przyczyniają się do przyspieszenia procesu kształcenia i czynią go o wiele bardziej efektywnym. Realizacja programu Szkoła z Klasą 2.0 była również okazją do poszerzania wiedzy nauczycieli, którzy przygotowując się do zajęć z zastosowaniem nowoczesnych technologii byli zmuszeni do poszukiwania nowatorskich rozwiązań pedagogicznych w internecie. Mieli do dyspozycji szereg konferencji i warsztatów organizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W wyniku ich wspólnej pracy i licznych debat klasowych powstał Kodeks Szkoły z Klasą 2.0, którego przestrzeganie zapewnia unormowanie trudnych spraw związanych z prawem autorskim oraz stosowanie TIK w szkole. Tak wypracowane zasady są postrzegane przez uczniów jako ich własne i łatwiej wprowadzane w życie. Podczas Święta Szkoły uczniowie prezentowali swój Kodeks w formie prezentacji multimedialnej. Nauczyciele i uczniowie prezentowali również swoje projekty i nowe techniki, których się nauczyli podczas zajęć.

We wrześniu podczas jesiennego pikniku została otwarta „Kolorowa, zdrowa szkoła”, teraz odbyło się podsumowanie jednego z realizowanych programów: „Czas na zdrowie”. Dzieci wspólnie z  rodzicami przygotowały wiele zdrowych smakołyków i biesiadowały przy pięknie zastawionych stołach. Państwo Mariola Bzdręga i Ryszard Kurylonek z Sycyna przyjechali, aby przeprowadzić warsztaty pieczenia chleba. Odbył się wykład dietetyka na temat zdrowego odżywiania, „Bieg po zdrowie”, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wiele innych atrakcji. Uczniowie mieli spotkanie z policjantami i swym ulubieńcem Pyrkiem. Akcja prowadzona jest w ramach programu ,,Bezpiecznie to wiedzieć i znać”, który szkoła realizuje z Komendą Powiatową Policji w Szamotułach. Jako, że „Taniec to zdrowie” – ważnym punktem programu był maraton taneczny prowadzony przez Marzenę Przekwas – Siemiątkowską, w którym wzięli udział uczniowie, nauczyciele i rodzice. Najmłodsze dzieci baraszkowały w zamku dmuchanym i zajadły watę cukrową – z okazji Dnia Dziecka należy im się wiele słodyczy. Dzieciom z okazji Dnia Dziecka życzę słońca, radości i spełnienia wszystkich dziecięcych marzeń. Święto dzieci rozpoczynamy dzisiaj a zakończymy w poniedziałek zabawą na strzelnicy Piotrkówko, którą zorganizowała Rada Rodziców.

Impreza zintegrowała społeczność szkolną, należy do najbardziej udanych przedsięwzięć SP2. Pobyt w progach gościnnej Dwójki był dla uczestników pełen wrażeń i radości.

Dyrektor SP2 w Szamotułach
Małgorzata Jagiełłowicz