DSC_0002

Święto Szkoły i Logicznego Myślenia – Tajna Misja Szkolnych Detektywów już za nami!

„Pomagamy ludziom w potrzebie” - takie hasło przyświecało tegorocznej imprezie. Konwencja detektywistyczna stworzyła okazję do zorganizowania przestrzeni otaczającej szkołę tak, by umożliwić dzieciom wnikliwe spojrzenie na problemy otaczającego świata oraz osób, które żyją wśród nas, zmobilizować do działania i pomagania.

Festyn otworzył dyrektor szkoły – Sławomir Dyzert, który opowiedział o licznych działaniach placówki w kończącym się już roku szkolnym oraz o sportowych i artystycznych sukcesach naszych uczniów.

O podjęcie działań detektywistycznych poprosiła sama Patronka – Maria Konopnicka, w której postać wcieliła się jedna z uczennic. Doniesienie o tym, że poznikały krasnoludki i fragmenty jej utworów, wywołało poruszenie wśród uczestników spotkania i chęć niesienia pomocy.

Do poszukiwań skutecznie zachęcała prowadząca imprezę aktorka Katarzyna Pawłowska i wicedyrektor Maria Tomkowiak, która przedsięwzięcie zaprojektowała i koordynowała. Organizowanie i przygotowanie festynu było okazją do połączenia wszystkich sił: Rady Rodziców, dyrekcji szkoły, nauczycieli oraz sprzymierzeńców SP2.

Do otwarcia serc poprosiła przewodnicząca Rady Rodziców p. Zuzanna Trąbczyńska – Sroka, gdyż Tajna Misja miała jeszcze cel charytatywny, którym była pomoc osobie będącej w potrzebie – chorej mamie.

Uczniowie wykonywali kolejne zadania w zaaranżowanych na boisku kącikach. Powstało Biuro Szkolnych Detektywów, w którym można było poznać tajniki daktyloskopii i wykonać odbitki swoich linii papilarnych, posługiwać się szyfrem Cezara i tworzyć portrety pamięciowe według rysopisu. Bohaterowie z „Gwiezdnych Wojen” pomagali rozwiązywać zagadki dotyczące fantastyki. Były też przedmiotowe escaperoomy, kącik genialnego logistyka z warsztatami robotyki, pracownia renowacji krzeseł, majsterkownia, kącik gier planszowych, bookcrossing, stoisko z ozdobami wykonanymi przez uczniów w ramach spotkań PCK, rozmnażanie roślin – „Kwiaty dla Patronki” oraz teatralne zabawy połączone z charakteryzacją i wchodzeniem w role postaci z utworów Marii Konopnickiej. W stoisku umiejscowionym tuż obok sceny powstała niesamowita ekologiczna suknia dla Patronki.

Sama Patronka spacerowała po boisku szkolnym i poszukiwała bohaterów ze swoich utworów. Dobrym słowem wspierała ją prowadząca imprezę. Poszukiwania zakończyły się szczęśliwie – mogliśmy obejrzeć barwny korowód postaci z utworów Marii Konopnickiej. W te role wcielili się aktorki i aktorzy ze szkolnego teatru „Wesołki Power”.

W parku obok szkoły rozmieszczono stanowiska z konkurencjami rekreacyjno – sportowymi. W miasteczku ruchu drogowego uczniowie uczyli się bezpiecznej jazdy na rowerze podarowanym przez firmę STORM. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra terenowa z kodami QR, fotobudka i Małpi Gaj.
Bardzo wesoło było w Strefie Malucha – panie z Akademii Przedszkolaka malowały dzieciom twarze i obdarowywały je balonowymi zwierzakami. Dzieci miały okazję pobawić się w archeologa w piaskownicy i puszczać bańki mydlane w rozmiarze XXL.W Kawiarence można było skosztować pysznego ciasta i zasilić fundusz POMOCY.

Świetnie zaprezentował się zespół taneczny UKS „Dwójka” Szamotuły. Dziewczyny zebrały morze oklasków od publiczności, którą później porwały to tańca. Z kolei grupa muzyczna – Umuzykalniona Dwójka zachęcała nas do wspólnego śpiewu. Dzieci rozbawiał także lew „Wacław” (maskotka z Centrum Sportu Szamotuły).

Dziękujemy wszystkim gościom, którzy przybyli na imprezę, m.in. p. Marianowi Płacheckiemu – Przewodniczącemu Rady MiG Szamotuły, p. Damianowi Dubielowi – Dyrektorowi Centrum Usług Wspólnych w Szamotułach, p. Iwonie Lembicz-Kwaterze – Dyrektorce Ośrodka Pomocy Społecznej, p. Annie Wicher – Przewodniczącej Komisji Oświaty i Kultury, p. Bartoszowi Węglewskiemu – radnemu MiG Szamotuły oraz przedstawicielom Policji i Straży Miejskiej. P. Joannie Gzyl dziękujemy za przekazanie wejściówek dla uczniów na bowling w Obornikach.

Impreza zintegrowała szkolne środowisko i zebrała wiele pozytywnych opinii. Wszystkim bardzo dziękujemy za dobre słowo, zaangażowanie i pomoc przy organizacji festynu. Było radośnie, kolorowo i… tajemniczo. Zagadki zostały rozwiązane, jak również hasło – POMAGAM, do którego literki uczniowie zbierali przy kolejnych stoiskach. Mamy nadzieję, że dzieci staną się dzięki temu bardziej wrażliwe i chętne do dzielenia się uśmiechem, serdecznym gestem.