Zosia Gimzicka

Zosia Gimzicka – 1 miejsce i wyróżnienie w Wojewódzkim Turnieju Białych Piór

Z ogromną radością i dumą informujemy, że uczennica klasy VIIb Zofia Gimzicka z SP2 Szamotuły po raz drugi znalazła się w ścisłym gronie laureatów Wojewódzkiego Turnieju Białych Piór im. Ewy Gajowieckiej zajmując 1 miejsce w kategorii poezja za wiersz pt. „Matematyka” oraz wyróżnienie w kategorii proza za tekst pt. „Genezis”. Niewątpliwie skrzydeł dodał Zosi ubiegłoroczny sukces – 3 miejsce w Turnieju Białych Piór i zachęcił ją do kolejnych prób w twórczości literackiej. Pisaliśmy o tym w kwietniu 2020r. : Sukces naszych szóstoklasistek w wojewódzkim konkursie TURNIEJ BIAŁYCH PIÓR (Zobacz)

Siódmoklasistka podejmuje coraz trudniejsze tematy i coraz bardziej zaskakuje swymi przemyśleniami. Taka dojrzałość nie bierze się znikąd. W jej domu często rozmawia się o literaturze i o pisaniu. Zosia toczy dyskusje z tatą o przeczytanych wierszach, bawi się z bratem w słowne loteryjki, rozwiązuje językowe zagadki, interpretuje sentencje, wymyśla rymy, szuka wieloznacznych wyrazów i ich przeciwieństw. „Wspólne zabawy językowe i dyskusje przy stole to dobra zaprawa dla młodego twórcy” – mówi Maria Tomkowiak, promotorka talentu Zosi, korektorka i recenzentka jej utworów. Gratulując uczennicy wspaniałego osiągnięcia, napisała: „Odkąd zaczęłam Cię uczyć, wiedziałam że jesteś wrażliwą i mądrą uczennicą. Starasz się odkrywać prawdę o świecie, szukasz odpowiedzi na nurtujące pytania. Z radością odkryłam, że wyróżniasz się lekkością pióra, posiadasz ten niezwykły dar, który otrzymują nieliczni. Pielęgnuj go i rozwijaj, bo trening czyni mistrza! (…) Życzę Ci, byś dostrzegała piękno ukryte w szczegółach, niezwykłość w zwyczajności oraz tę zaskakującą tajemnicę, jaką niesie ze sobą każdy dzień i każdy spotkany człowiek.”

A co o swoim pisaniu myśli Zosia? „Trudno mi powiedzieć, jak to jest z tym moim pisaniem. Niekiedy nie za bardzo mam ochotę, by pisać nawet zadane prace, innym razem wpada do głowy jakieś zdanie, myśl i wtedy muszę troszkę „pobazgrać” długopisem. To tak, jakby praca zaczynała się od kilku wyrazów, które „pukają do głowy”. Kiedy coś napiszę, muszę odłożyć to na kilka godzin lub dni i dopiero wtedy sięgnąć po notatki raz jeszcze, by ponanosić poprawki (często dużo poprawek :) ) … Ważny wtedy jest słownik synonimów. Bardzo pomaga.”

Zachęcamy uczniów, by wzorem Zosi podejmowali własne próby pisania. To ogromna frajda, kiedy spod pióra wyskakuje rozbrykany konik albo roześmiane dziecko. Słowo pozwala określić to, co było dotąd nienazwane i nieuchwycone. Dokąd zawiedzie nas wyobraźnia? Może ukaże rajski ogród i wypoczywającego w nim Adama – bohatera utworu „Genezis”, a może poznamy w nim tajemnicze oblicze Boga? Czy z zabawy słowami może powstać wiersz?  Przekonajcie się, odkrywając pisanie dla siebie. To takie pasjonujące!

Na zakończenie przytaczamy słowa pani Katarzyny Redlińskiej, organizatorki Turnieju Białych Piór: „Dziękuję Zosi za piękny tekst „Matematyka”. Może łatwo napisać wiersz, może trudniej napisać dobry wiersz, ale sprawić, żeby czytelnik się wzruszył… to już sztuka! Brawo!”

Oby jak najwięcej uczniów, tak jak Zosia Gimzicka, rozsławiało dobre imię naszej szkoły.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2
z Oddziałam Sportowymi im. Marii Konopnickiej
w Szamotułach