sdzw1

Obchody Światowego Dnia Zwierząt w Szamotułach

W piątek 4. października kino Halszka rozbrzmiewało niezwykłą muzyką. Słychać było śpiew ptaków, szczekanie psów, śmiech dzieci i donośne dźwięki rogów. Społeczność Szkoły Podst. nr 2 w Szamotułach wraz z zaproszonymi gośćmi obchodziła Światowy Dzień Zwierząt.

Na znak rozpoczęcia zabrzmiała fanfara w wykonaniu zespołu sygnalistów.Po uroczystym otwarciu głos zabrała Dyrektor SP2 Małgorzata Jagiełłowicz. Cytując słowa Immanuela Kanta: „Możemy człowieka cenić po tym, jak traktuje zwierzęta”, podkreśliła wagę działań podejmowanych przez gości, podziękowała im za przybycie i wspólne świętowanie, a grupie RADOŚĆ PIESKA oraz opiekunce Marii Tomkowiak za zorganizowanie pomocy dla schroniska, akcji Zerwijmy Łańcuchy i Dnia Zwierząt.

Osobom, które w sposób szczególny dbają o zwierzęta i współpracują z grupą Radość Pieska, społeczność Dwójki przyznała tytuł: PRZYJACIEL ZWIERZĄT. To wyróżnienie otrzymali: burmistrz Włodzimierz Kaczmarek, ks. kan. Mariusz Marciniak, dyrektor SzOK Piotr Michalak, kierownik kina Izabela Szymańska, opiekun zespołu sygnalistów Paweł Strawa, Wanda Jerzyk i wolontariusze działający w schronisku w Przyborówku: Magdalena Spychała, Magdalena Fortuniak, Anna Mnich, Ewa Walkowska, Renata Koczorowska, Justyna Najderek, Marek Morysiak, a także: Artur Matuszak, Przemysław Repak, Michał Idczak, Elżbieta Jaźwiecka, Izabela Rzepińska, Irena Soja, Hubert Kalotka, Waldemar Til, Sandra Kustarz, Marcin Dukat, Barbara Prętka, Joanna Grochowicz oraz Mariusz Harajon.

Po oficjalnej części wystąpili przedstawiciele Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Dzieci dowiedziały się, jak leśnicy dbają o zwierzęta dziko żyjące w lasach, obejrzały film oraz wysłuchały muzycznych kompozycji na cześć zwierząt w wykonaniu sygnalistów. Dźwięki rogów zahipnotyzowały publiczność, a pokaz wabienia i naśladowania leśnych głosów rozbawił.

Ważnym momentem było przekazanie darów dla schroniska. Każda klasa przygotowała paczkę, RADOŚĆ PIESKA przekazała osobno 66 kg suchej karmy i puszki. Trofeum dla najaktywniejszej klasy, ceramiczna SOWA, przypadła w udziale najmłodszym – kl. 0a. Wanda Jerzyk, prowadząca  schronisko, ze wzruszeniem dziękowała za dary. Jej apel o ludzkie traktowanie zwierząt, poruszył serca widowni. Szczególne wrażenie zrobił trzymany przez nią na ręku piesek bez łapy. Ewa Walkowska zachęcała do adopcji, radziła, by nie kupować szczeniąt z hodowli, a przygarniać bezdomne ze schroniska.

Na scenie pojawiali się kolejni goście. Michał Idczak, instruktor kynologii prowadzący szkolenia psów oraz terapie behawioralne przestrzegał, że nie każdy czworonóg może przebywać w małym mieszkaniu. Pokazał na przykładzie swej doskonale wyuczonej suczki terierki, jak należy psa wychowywać. Z kolei Marcin Dukat, przedstawiciel Straży Miejskiej, mówił o niezbędnym wyposażeniu i środkach ostrożności podczas spaceru, konieczności sprzątania po swoim pupilku oraz zaletach chipowania. Następnie publiczność rozbawiona piosenką „Kameleon” powitała Sandrę Kustarz przybyłą z dwoma owczarkami collie i Elwirę Ładzińską–Kłaczkiewicz, której towarzyszył siberian husky. Dzieci obejrzały prezentację na temat zabiegów pielęgnacyjnych, jakie należy wykonywać w domu oraz prowadzonych profesjonalnie w Salonie dla Psów.

Podczas przerwy oglądały w holu Wystawę Małych Zwierząt Domowych (zwierzęta ze sklepów: Świat Zwierząt i Tukan), rozwiązywały quiz o psach, korzystały z porad weterynaryjnych Przemysława Repaka. Podsumowaniem imprezy była prezentacja przygotowana przez Ryszarda Pajkerta na temat zwierząt żyjących w parku, o których nie zawsze wiemy, że istnieją i często nie potrafimy ich obserwować. Na koniec Maks Leszczyński opowiedział o swoim patyczaku, a  pracownicy kina przygotowali filmową niespodziankę, to nagroda za zaangażowanie podczas zbiórki żywności i udział w happeningu.

Program spotkania skłaniał do refleksji, uczył i bawił. Dzieci miały kontakt z ludźmi kochającymi zwierzęta, wiele mogły się od nich nauczyć. Osobom, które przybyły na uroczystość oraz pomogły w przygotowaniach, serdecznie dziękujemy.

 

Maria Tomkowiak
-opiekun grupy RADOŚĆ PIESKA

Na temat Światowego Dnia Zwierząt pisze Paulina Śliwa w gazecie Dzień Szamotulski oraz na stronie internetowej

 

Szamotuły Nasze Miasto:

http://szamotuly.naszemiasto.pl/artykul/galeria/2021470,dzien-zwierzat-w-szamotulachgaleria,6908034,id,t,zid.html#galeria

(Fot. Paulina Śliwa /Dzień Szamotulski)