IMG_2559

Projekt UCZMY SIĘ NAWZAJEM – spotkanie 1

Zapachem pokrojonych jabłek i roztopionej czekolady uczniowie klasy VIa witali 10 marca 2016r. w swojej sali nr 12 niecodziennych gości – seniorów uczestniczących w projekcie: „UCZMY SIĘ NAWZAJEM”. Dwa tygodnie wcześniej podczas klasowej dyskusji na temat pokolenia swoich babć i dziadków szóstoklasiści sformułowali tezę, że starsi ludzie mają problem z posługiwaniem się technologią informacyjno – komunikacyjną, co potwierdzały ich codzienne obserwacje. Jednocześnie uświadomili sobie, iż seniorzy mają ogromną wiedzę, doświadczenie i umiejętności, których oni nie posiadają. Postanowili więc zrobić coś pożytecznego dla siebie i dla osób starszych. Tak doszło do opracowania projektu polegającego na wzajemnej nauce, wspólnej zabawie i na rozwijaniu wspólnych pasji starszego oraz młodszego pokolenia.

W pierwszym spotkaniu wzięły udział: pani Katarzyna Kubiak – babcia Weroniki, pani Teresa Dąbek – babcia Wiktora, pani Urszula Kawicka -  babcia Marty, pani Alicja Majchrzak – babcia Klaudiusza oraz pani Maria Sierant i pani Maria Kowalczyk – nauczycielki, które niegdyś uczyły w naszej szkole. Obecny był również redaktor Radia Merkury Andrzej Ciborski – nagrywał wypowiedzi uczniów i przeprowadził wywiady z seniorami. Zebrany materiał będzie emitowany w audycji radiowej.

Imprezę rozpoczęła pani dyrektor Małgorzata Jagiełłowicz. Wychowawczyni VIa Maria Tomkowiak, wyjawiła cele projektu, a następnie oddała głos Weronice Kubiak, która poprowadziła imprezę. Ponieważ zbiegła się ona z niedawnym Dniem Kobiet oraz Dniem Mężczyzn, goście otrzymali żółte róże a Wiktor Til wspaniale zagrał na trąbce  utwór: „Sto lat”. Następnie Marta Stachowiak i Patryk Foltyn wygłosili wiersze: „Przepaść” Tadeusza Różewicza oraz „Takie czasy” Ewy Lipskiej, które zainspirowały uczniów VIa do działania. Zgodnie z planem podczas czwartkowego inauguracyjnego spotkania panie nabywały umiejętność robienia zdjęć za pomocą telefonu komórkowego i smartfona oraz przesyłania wiadomości sms i mms. Aby ułatwić im zadanie, Klaudiusz Majchrzak przygotował prezentację multimedialną: ,,Jak posługiwać się telefonem komórkowym?”, którą sprawnie i w przystępny sposób przedstawił na tablicy interaktywnej.

Goście z zachwytem oglądali klasową kronikę przepięknie prowadzoną przez Bartka Sotka i jego mamę oraz podziwiali ślicznie udekorowaną salę. Delektowali się ciastem upieczonym przez mamę Klaudiusza i owocami w czekoladzie. Po warsztatach wszyscy udali się na spacer po szkole. Ogromne słowa uznania wzbudził jej wystrój, a szczególnie kolorowa aula i korytarze ozdobione malowidłem ściennym autorstwa pani Danuty Krϋger. W auli dziewczęta popisywały się swoimi umiejętnościami tanecznymi. Do zumby, którą prowadziła pani Marzena Przekwas-Siemiątkowska, włączyły się wszystkie dziewczyny oraz niektóre panie. Wielką atrakcją okazały się  zabawy z dawnych lat. O tym, w jaki sposób kiedyś bawiły się w szkole dzieci, opowiedziała pani Maria Sierant i nauczyła uczniów kilku zabaw ze śpiewem. Przy melodii „Zielony walczyk” najodważniejsi ćwiczyli krok walczyka.

Ucząc się od siebie oraz wspólnie spędzając czas, zarówno seniorzy, jak i młodzież, stali się sobie bliżsi. Okazuje się, że życzliwość, wyrozumiałość, szacunek oraz kultura osobista nie są młodzieży obce. Łatwo się można o tym przekonać – wystarczy stworzyć wspólną przestrzeń i znaleźć wspólny cel działania.

Uczniowie klasy VIa
wraz z wychowawczynią
Marią Tomkowiak

Fot. Waldemar Walczak