IMGP0484

VI Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej za nami!

 Wolności  nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć… – JPII

- to przesłanie VI Powiatowego Przeglądu Pieśni Patriotycznej, który odbył się 27 listopada 2018 r. w sali kina Halszka. Konkurs zaadresowany do uczniów szkół podstawowych powiatu szamotulskiego i miejscowości ościennych organizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 2 z oddziałami sportowymi im. Marii Konopnickiej w Szamotułach już po raz 6. Cieszy się niesłabnącą popularnością – na spotkanie przybyło ponad 170 uczestników, wysłuchaliśmy 37 pieśni  patriotycznych w wykonaniu  19 solistów oraz 18 zespołów wokalnych. To rekordowa edycja!

Salę kina Halszka wypełniała po brzegi zasłuchana publiczność – uczniowie „Dwójki”, uczestnicy przeglądu oraz ich opiekunowie. Swoją obecnością zaszczycił Senator RP Jan Filip Libicki oraz przedstawiciele władz samorządowych – Członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego Andrzej Grzeszczyk oraz sekretarz Urzędu Gminy Szamotuły Karol Hartwich.

Podczas Przeglądu wyłoniono najpiękniejsze interpretacje, najbardziej wzruszające oraz czyste brzmieniowo wykonania. Prezentacjom konkursowym przysłuchiwało się jury w składzie: s. Daniela Jankowska – kierownik i dyrygent chóru PROMYKI SŁONECZNE z Pniew (przewodnicząca komisji), Edyta Kindel i Danuta Mazur–Majchrzycka - nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Szamotułach.

Nagrodę Główną – Grand Prix - statuetkę „Złoty Mikrofon” otrzymał zespół CYNAMON –ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Gibowskiego w Grzebienisku, którego opiekunem jest p. Beata Wszoła.

W kategorii „Zespół”:

I Nagroda – CHÓR SZKOLNY Zespołu Szkół z Ostroroga

II Nagroda – Zespół  PIESENKARKI  ze Szkoły Podstawowej w Dusznikach

III Nagroda – DUET: Jagna Pawłowska i Filip Duralski  ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu

W kategorii „Solista”:

I Nagroda – Julia Gąska  ze Szkoły Podstawowej w Rokietnicy

II Nagroda – Oliwia Szczęsna – Szkoła Podstawowa nr 1 w Szamotułach

III Nagroda – Kornelia Grabarkiewicz – Szkoła Podstawowa w Biezdrowie

Wyróżnienia: Jagoda Jankowiak (SP Grzebienisko), Antonina Szymanowska (SP2 Szamotuły), Karolina Janiszewska i Dominika Łuczak (SP Duszniki), Weronika Cichocka (SP Otorowo), Maria Halamska (SP3 Szamotuły), Justyna Grupa (ZS Ostroróg), Dominik Dodolski (Św. Soc. „Betlejemka” Szamotuły), Antoni Kaźmierski (SP Kaźmierz) Wiktor Garncarek (ZS im. J. Brzechwy Szamotuły), Maja Olszowiec (Szk. Muz. Szamotuły), Marcin Turski (SP1 Szamotuły).

Laureaci otrzymali dyplomy, statuetki oraz nagrody książkowe ufundowane przez: Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Dorotę Kinal, a także Starostę Powiatu Szamotulskiego Beatę Hanyżak i Burmistrza MiG Szamotuły Włodzimierza Kaczmarka, którzy objęli honorowy patronat nad imprezą, za co organizator – SP2 w Szamotułach składa serdeczne podziękowanie. Dziękujemy także p. Władysławowi Dyzertowi za ufundowanie Nagrody Głównej – Złotego Mikrofonu, Cukierni JAGÓDKA za przygotowanie i podarowanie słodkiego poczęstunku dla uczestników oraz opiekunów w postaci pysznych drożdżówek a także Radzie Rodziców SP2 w Szamotułach za zaopatrzenie w napoje i wodę mineralną. Szczególne podziękowania należą się dyrekcji i pracownikom Szamotulskiego Ośrodka Kultury za nieocenioną pomoc w przygotowaniach oraz użyczenie sali kina Halszka, natomiast Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia za wsparcie przy kompletowaniu składu jury.

Duże zainteresowanie pieśnią patriotyczną i niezwykle wysoki poziom wykonywanych utworów pozwala przypuszczać, że dla zgromadzonych w kinie wokalistów pojęcia: ojczyzna, patriotyzm, niepodległość, nie są pustymi słowami. I to nie tylko z powodu  tegorocznego Jubileuszu – obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Dla uczniów Dwójki stanowi część całorocznego projektu BARDZO MŁODY PATRIOTA.

O różnorodnych inicjatywach podejmowanych przez SP2 w ramach tego projektu mówiła podczas gali podsumowującej dyrektor Małgorzata Jagiełłowicz, a uczestnicy obejrzeli prezentację, która przybliżyła w ogromnym skrócie patriotyczne działania szkoły. Na scenie  pojawili się uczniowie Dwójki wykonując przygotowane pod kierunkiem Joanny Tuszyńskiej układy taneczne: polonez, taniec z flagami oraz pantomimę pt. „Wolność”.

W przerwie uczestnicy przeglądu mogli jeszcze raz stanąć na scenie i zaprezentować swój bogaty, patriotyczny repertuar. Prowadząca imprezę  Maria Tomkowiak zachęcała do wspólnego śpiewania, co ułatwiał gitarowy akompaniament w wykonaniu Artura Hoffmanna oraz teksty wyświetlane na ekranie. Poważny konkurs przerodził się w pełną radości zabawę.

Gratulujemy sukcesu laureatom, dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom i już dziś zapraszamy na kolejny – VII Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej w przyszłym roku!

Maria Tomkowiak

PROTOKÓŁ  JURY – wyniki konkursu

Grand Prix – Cynamon – Wolność

Wyróżnienie – Antonina Szymanowska – Gdzie są kwiaty z tamtych lat

Zespół APM – Piechota

Fot. Robert Kalisz