V Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej już za nami

W środę 22 listopada 2017 r. na scenie kina Halszka spotkali się miłośnicy muzyki patriotycznej z 15 szkół podstawowych powiatu szamotulskiego oraz miejscowości ościennych. Łącznie  wystąpiło ok. 150 wykonawców. Mieliśmy okazję usłyszeć 14 solistów i 11 zespołów wokalnych, których niezwykle piękne interpretacje zachwyciły publiczność. Organizatorem  V POWIATOWEGO PRZEGLĄDU PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Szamotułach.

Przedsięwzięciu patronują: Starosta Szamotulski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły. Wsparcia organizatorom udziela Kuratorium Oświaty, Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz Szamotulski Ośrodek Kultury – współorganizator imprezy. Starosta Józef Kwaśniewicz, burmistrz Dariusz Wachowiak oraz dyrektor SP2 w Szamotułach Małgorzata Jagiełłowicz podczas koncertu galowego wręczyli laureatom ufundowane nagrody.

Prezentacje oceniała komisja konkursowa w składzie: Danuta Mazur – Majchrzycka – nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Szamotułach oraz Aleksandra Słomińska, kulturoznawca, instruktor w Szamotulskim Ośrodku Kultury. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia.

GRAND PRIX otrzymała Julia Gąska – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rokietnicy za niezwykłe walory głosowe oraz interpretację utworu „Nadzieja” – opiekun Hanna Szczepkowska.

W kategorii „Solista”:

I nagroda – Marcin Turski – SP1 Szamotuły– opiekun Andrzej Warguła,
II nagroda – Wiktoria Kulupa – SP3 Oborniki – opiekun Robert Płócienniczak,
– Gabriela Kosiorek – SP Nojewo – opiekun Ewa Grocholewska,
III nagroda – Aleksandra Nowicka – ZS w Ostroróg – opiekun Magdalena Michalak,
– Kornelia Grabarkiewicz – SP Biezdrowo – opiekun Longina Klim,
Wyróżnienia – Alicja Kałużna – SP Brodziszewo – opiekun Honorata Pociecha,
– Antonina Szymanowska – SP 2 Szamotuły– opiekun Artur Hoffmann.

W kategorii „Zespół” – grupa młodsza:

I i II nagroda – nie przyznano,
III nagroda – zespół wokalny SP Brodziszewo – opiekun Honorata Pociecha,
Wyróżnienie – zespół TRZECIA ŁAWKA – SP Przyborowo– opiekun Małgorzata Kowalska.

W kategorii „Zespół” – grupa starsza:

I nagroda – zespół PIĄTKI – SP Grzebienisko– opiekun Beata Wszoła,
II nagroda – chór szkolny ZS Ostroróg – opiekun Magdalena Michalak,
III nagroda – zespół wokalny TRIOLA – SP3 Szamotuły– opiekun Anna Kłaczkiewicz,
Wyróżnienie – zespół wokalny BETLEJEMKA  – Świetlica Socjoterapeutyczna Szamotuły – opiekun s. Monika Szymczak.

Kończąc imprezę dyrektor Małgorzata Jagiełłowicz podkreśliła, że uczenie patriotyzmu poprzez muzykę daje niezwykłe owoce. „Pieśń porywa, gdy płynie z serca, uczy miłości do ojczyzny i przekazuje tak wiele ważnych treści.  Z roku na rok obserwujemy coraz wyższy poziom prezentacji, zaangażowanie wykonawców i ich nauczycieli.”

Ogromny wkład pracy nauczycieli w przygotowanie uczniów do występów docenił również Maciej Adamski – dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Szamotułach, który gościł na Przeglądzie w porannej części i obejrzał wszystkie prezentacje konkursowe. „Na scenie prezentowali się  prawdziwi artyści, są naturali i wiarygodni. Ich występy robią niesamowite wrażenie. Widać profesjonalne podejście nauczycieli, to trzeba docenić.”

„Występom towarzyszy  skupienie publiczności – zauważył Artur Hoffmann – koordynator Przeglądu. – Atmosfera panująca w kinie sprawia, że młodym artystom skrzydła rosną u ramion. Większego ładunku emocji nie mogliśmy sobie życzyć.”

Gratulujemy sukcesu laureatom, dziękujemy wszystkim uczestnikom i już dziś zapraszamy na kolejny – VI Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej w przyszłym roku.

Maria Tomkowiak
Szkoła Podstawowa nr 2 w Szamotułach

PROTOKÓŁ  JURY  Z  V PPPP (pobierz)

Zachęcamy do obejrzenia nagrodzonych prezentacji oraz poloneza w wykonaniu uczniów kl. VII:

Antonina Szymanowska – Nie spoczniemy /S.Krajewski, A.Osiecka/ WYRÓŻNIENIE – V PPPP Szamotuły 2017

Julia Gąska – Nadzieja /J.Pietrzak/ GRAND PRIX – V Przegląd Pieśni Patriotycznych Szamotuły 2017

Uczniowie kl. VII SP2 w Szamotułach – Polonez W.Kilar – V PPPP Szamotuły 2017

Zdjęcia s. Monika Szymczak, Magdalena Wojciechowska