IMGP6816

Światowy Dzień Zwierząt

Tradycją stało się święto zwierząt organizowane na początku października w kinie Halszka przez Szkołę Podstawową nr 2 we współpracy z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury. Uczniowie przygotowywali się do niego realizując przez dwa tygodnie projekt pt. „Zwierzęta z różnych stron świata”, który zakończył się prezentacją zdobytej przez dzieci wiedzy i umiejętności oraz urządzonymi w szkole wystawami: prac plastycznych i ilustracji Stanisława Mrowińskiego. Korytarz szkolny zamienił się w „dżunglę”, gdzie dzieci mogły pochwalić się swoimi zwierzątkami przyniesionymi na Wystawę Małych Zwierząt Domowych.

Rozpoczęcie Światowego Dnia Zwierząt obwieściła fanfara w wykonaniu zespołu sygnalistów z Goraja. Oficjalnego otwarcia dokonała dyrektor szkoły Małgorzata Jagiełłowicz serdecznie witając przybyłych do kina gości. Otrzymali oni tytuł: PRZYJACIEL ZWIERZĄT. Takim właśnie mianem został uhonorowany zastępca burmistrza pan Wojciech Rabski. Przybył on na spotkanie do kina, aby obwieścić uczniom miłą nowinę, że najbardziej zaangażowani w pracy nad zrealizowanym projektem, pojadą na wycieczkę do Ośrodka Dendrologicznego w Dąbrowie.

Laureatem tego wyróżnienia był też opiekun zespołu sygnalistów – Paweł Strawa, który  opowiedział dzieciom o pracy leśników oraz przedstawił główne zadania związane z ochroną zwierząt. Kilkuosobowy zespół dał koncert muzyki myśliwskiej. Dźwięki rogów zaczarowały publiczność.  Żegnając się leśnicy podarowali uczniom SP2 ogromny karmnik. Dzieci zobowiązały się napełniać go podczas zimy ziarnem i innymi smakołykami dla  ptaków.

Niebywałą atrakcją tegorocznego spotkania był wąż boa, którego przywieźli państwo Joanna i Tomasz Nowakowie, właściciele gospodarstwa agroturystycznego Wesoła Zagroda w Witoldzinie.  Każde dziecko chciało dotknąć tego oryginalnego przedstawiciela  egzotycznych świata i zrobić sobie z nim zdjęcie. Wielu uczniów SP2 podczas wyjazdów integracyjnych miało okazję poznać i nakarmić zwierzęta hodowane przez naszych gości. Uznali, że w Wesołej Zagrodzie zwierzęta są pod wspaniałą opieką, dlatego państwo Nowakowie również zostali odznaczeni honorowym mianem.

Specjalnie na naszą uroczystość przyjechał aż z powiatu międzychodzkiego kolejny gość, który też niewątpliwie zasłużył na tytuł: PRZYJACIEL ZWIERZĄT – pan Waldemar Wierzba – miłośnik zwierząt, znawca gwary poznańskiej,  autor książek i ich wydawca. Z ogromnym zdumieniem dzieci słuchały wierszy o zwierzętach w jego wykonaniu, bowiem pan Waldemar przedstawił je używając języka gwarowego, jakim posługiwali się na co dzień nasi dziadkowie, a dziś już tak mało kto tę mowę pamięta. Zaprezentowane przez niego utwory wkrótce wejdą w skład przygotowywanej do wydania książki dla dzieci.

Pan Wierzba jest także autorem zabawnego skeczu, który napisał dla naszego szkolnego teatru. KOSZAŁKI – OPAŁKI przedstawiły go na scenie posługując się po raz pierwszy gwarą poznańską. Po występie padła zapowiedź nowego projektu, dzięki któremu społeczność szkolna pozna lepiej gwarę i zrealizuje wiele ciekawych zadań.

Później kolejno klasami uczniowie pojawiali się na scenie, śpiewali przygotowane piosenki i prezentowali w rozmaitej formie informacje o wylosowanych zwierzętach. Najistotniejsze było zwrócenie uwagi na fakt, iż są to zwierzęta zagrożone wyginięciem i teraz tylko od ludzi zależy, czy przetrwają, nie znikną. Występom dzieci uroku przydawały maski i przebrania, które wykonali realizując projekt.

Prowadząca imprezę – Maria Tomkowiak zaproponowała dzieciom także zabawę, która polegała na  rozpoznawaniu zwierząt przedstawionych za pomocą dźwięków muzyki ilustracyjnej. Wśród utworów znalazły się np. „Lot trzmiela” (N. Rimski – Korsakow), „Taniec piskląt w skorupkach” (M. Musorgski), „Słoń” – z „Karnawał Zwierząt” (C. Saint Saens) czy „Duet kotów” (G. Rossini). Przedstawiciele klas pokazywali zwierzęcych bohaterów tych utworów za pomocą ruchu, gestów i mimiki.

Na zakończenie czekała dzieci jeszcze jedna niespodzianka – filmowa, ufundowana przez dyrektora Szamotulskiego Ośrodka Kultury Piotra Michalaka, który już po raz piąty pomógł SP2 zorganizować ŚDZ, potwierdzając każdego roku, że jest prawdziwym PRZYJACIELEM ZWIERZĄT. Serdecznie dziękujemy.

Maria Tomkowiak

Fot. Robert Kalisz