IMGP8195

Festiwal Zdrowego Stylu Życia Szkoły z Klasą 2.0

Festiwal Zdrowego Stylu Życia Szkoły z Klasą 2.0, który odbył się 30 maja, to pełne radości i zabawy Święto Szkoły. Był podsumowaniem programu Szkoła z Klasą 2.0 oraz projektu „Czas na zdrowie”, w którym uczestniczyła cała szkoła od marca. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni rodzice, władze miasta, przedstawiciele wielu organizacji społecznych i instytucji zajmujących się szeroko pojętym zdrowiem oraz aktywnością ruchową, artyści, dziennikarze.

Podczas Festiwalu było szereg działań związanych z czytaniem i odkrywaniem – począwszy od oglądania prezentacji multimedialnych, starych kronik, wywiadów, poprzez czytanie poleceń i rozwiązywanie zadań w biegu patrolowym, po odkrycia dokonywane podczas występów, wystaw, konkursów, zawodów, warsztatów. Sprawne zorganizowanie wszystkich tych działań nie było łatwą sprawą pod względem logistycznym. Należało odpowiednio rozdysponować wnętrze i otoczenie szkoły.

W auli szkolnej odbył się pokaz prezentacji multimedialnych, wykład na temat zdrowego odżywiania oraz wernisaż obrazów Danuty Krüger. Na korytarzu szkolnym wyeksponowane zostały portrety mam wykonane przez uczniów podczas warsztatów plastycznych, które się odbyły w dniu 14 maja 2015r. W salach lekcyjnych zorganizowano wystawę, starych kronik, wyeksponowano Kodeks Szkoły z Klasą 2.0, odbyły się również warsztaty w zakresie TIK prowadzone przez dzieci dla dzieci i dorosłych.

Na boisku szkolnym każda klasa przygotowała stół ze zdrowymi potrawami, dzieci biesiadowały przy nich razem z rodzicami i zaproszonymi gośćmi. W tym czasie na scenie odbywały się występy uczniów. Rozpoczął je polonez uroczyście wykonany przez szóstoklasistów oraz prezentacja najważniejszych dat z biografii patronki naszej szkoły – Marii Konopnickiej. Kolejne występy wiązały się z realizacją projektów Szkoły z Klasą 2.0. Były to układy taneczne, sceniczne interpretacje piosenek, popisy aktorskie i recytatorskie. Niektóre występy były prawdziwym odkryciem dla widowni. Wielu rodziców, a szczególnie dziadków podkreślało, iż te młode talenty zasługują na dalszy rozwój, dlatego popierali bardzo mocno takie działania, jak program Szkoła z Klasą 2.0 czy Bardzo Młoda Kultura SP2 Szamotuły, które podejmuje nasza szkoła.

W dalszej części boiska były urządzone pokazy i warsztaty ratownictwa medycznego, pieczenia chleba oraz walki rycerstwa. Te atrakcje dały możliwość odkrycia przez dzieci kolejnych swoich umiejętności, zdolności czy predyspozycji. Tuż przy wejściu na teren szkolny ustawiony został dmuchany zamek i urządzenie do waty cukrowej. W parku przylegającym do boiska szkolnego było rozstawione stoisko i namiot  grupy rekonstrukcyjnej AK – Wolność i Niepodległość, gdzie młodzież mogła podziwiać sprzęt wojskowy z czasów II wojny światowej oraz wziąć udział w  konkurencjach sprawnościowych. W parku również odbywał się bieg patrolowy, podczas którego dzieci wraz ze swymi rodzicami pokonywały tor przeszkód rozwiązując zadania dotyczące zdrowego stylu życia.

Uczestnicy Festiwalu – zaproszeni goście, absolwenci Dwójki i inni mieszkańcy miasta, którzy przybyli dzięki afiszom i wiadomościom umieszczonym w mediach, bardzo wysoko ocenili przygotowanie i przebieg imprezy. Zarówno dzieci, jak i dorosłych zachwycił fakt, iż mogą bawić się i uczyć angażując wszystkie zmysły, uczestniczyć w tak wielu atrakcjach. Byli pod wrażeniem umiejętności uczniowskich zaprezentowanych podczas festiwalu. Wielokrotnie powtarzali, że warto było przyjść zobaczyć tak wspaniale zorganizowane przedsięwzięcie.

Maria Tomkowiak
- koordynator programu Szkoła z Klasą 2.0
w SP2 Szamotuły

Podczas Święta Szkoły, zostało wykonanych mnóstwo zdjęć. Poniżej prezentujemy fotorelację p. Roberta Kalisza i p. Barbary Sotek:

Fot. Robert Kalisz

 

Fot. Barbara Sotek