ra_ni06

XIX Rajd Niepodległości z metą w Dwójce

W sobotnie przedpołudnie zakończył się rajd organizowany już po raz 19 przez szamotulski oddział PTTK z okazji Święta Niepodległości. Współorganizatorem imprezy była Szkoła Podstawowa nr 2 w Szamotułach, która użyczyła swych gościnnych progów jako mety rajdu i przygotowała dla przybyłych turystów szereg atrakcji. Spośród nich największym zainteresowaniem cieszył się konkurs strzelecki zorganizowany przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Szamotułach.

Rajd rozpoczął się w piątek 15 listopada i przebiegał na trasach dwu- i jednodniowych. Trasa dwudniowa zaczynała się w Rokietnicy i wiodła przez Przecławek, Pamiątkowo i Myszkowo do  Przyborowa, gdzie strudzeni piechurzy po 12 km marszu zakwaterowali się na nocleg. Następnego dnia mieli do pokonania jeszcze 8 km. Wędrowali w kierunku Szamotuł przez Emilianowo i Gałowo. Tras jednodniowych było kilka, prowadziły przez okoliczne miejscowości, a kończyły się również na boisku szkolnym SP2.

W rajdzie wzięło udział ponad 200 uczestników, zgłoszenia napłynęły z 12 szkół. Organizatorzy opracowali dla nich szereg zadań do wykonania, m.in. należało zdobyć informacje potrzebne do konkursu wiedzy historyczno – krajoznawczej, wykonać godło Rzeczypospolitej z okresu powstania styczniowego, rozetkę powstańczą, przygotować piosenkę patriotyczną lub żołnierską. Na mecie oprócz wymienionych konkursów rozegrana została również mini-gra miejska oraz konkursy zręcznościowe: rzuty kółkiem ringo, skoki na skakance i holowanie samochodu-zabawki.

Bracia kurkowi – Józef Poradzisz i Roman Janiak zorganizowali strzelanie do zapadek. Uczyli, w jaki sposób bezpiecznie posługiwać się bronią pneumatyczną i celnie strzelać. Do konkursu strzeleckiego każda drużyna miała wytypować pięcioosobowy zespół. Przy stanowisku braci kurkowych gromadził się przez cały czas spory tłum zaciekawionych rajdowiczów. Organizatorzy zachęcali także opiekunów, by spróbowali swych sił w tej konkurencji. Wielu skorzystało z tego zaproszenia i uznało, że strzelanie to świetna zabawa.

Po podsumowaniu wyników wszystkich konkursów rozpoczęło się wręczanie dyplomów i nagród. Starszy Bractwa Józef Poradzisz wręczył dyplomy trzem najlepszym drużynom w strzelaniu, a najcelniej strzelającej uczestniczce konkursu podarował maskotkę, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Małgorzata Jagiełłowicz oraz Paweł Mordal – prezes oddziału PTTK w Szamotułach wręczyli dyplomy i nagrody książkowe zwycięzcom poszczególnych konkurencji rajdowych.

Paweł Mordal podsumował rajd, podziękował uczestnikom i ich opiekunom za udział, dyrekcji szkoły za przygotowanie miłego przyjęcia na mecie, a Bractwu Kurkowemu za uświetnienie imprezy. Wytłumaczył dzieciom i młodzieży, jaką ważną rolę w obronie ojczyzny odgrywało Bractwo Kurkowe w przeszłości  oraz jak ważne dla naszego narodu ideały i wartości pielęgnuje współcześnie.

Boisko SP2 rozbrzmiewało tego dnia wesołą muzyką. Zziębnięci wędrowcy mogli ogrzać się przy ognisku i posilić smaczną grochówką. W otwartych szkolnych pomieszczeniach wypoczywali po długiej trasie, wykonywali rajdowe zadania. Pewnie długo będą wspominać zawarte w jej murach przyjaźnie. Ta stara, lecz bardzo życzliwa i gościnna szkoła już teraz zaprasza na kolejny – XX Rajd Niepodległości, który się odbędzie za rok.

Więcej informacji na temat rajdu oraz wyniki konkursów znajdziesz TUTAJ .

Maria Tomkowiak

(Fot. Ryszard Pajkert i Robert Kalisz)