DSC_0007 — kopia

Wycieczka do pięknego i tajemniczego Torunia

Dnia 11 kwietnia 2019r. uczniowie klas VI oraz VII razem z opiekunami p. Moniką Paluch, p. Beatą Malinowską, p. Adrianną Kioną, p. Renatą Madejek oraz trenerem Błażejem Waśkowiakiem wybrali się na wycieczkę do Torunia. To tajemnicze i fascynujące miasto odkrywał przed nami przewodnik p. Maksymilian Sobiech. Najpierw udaliśmy się na zwiedzanie Planetarium, a później na spacer uliczkami zespołu staromiejskiego, w trakcie którego zobaczyliśmy największe atrakcje Torunia.

Najbardziej zachwycił nas gotycki Ratusz Staromiejski, symbol hanzeatyckiej potęgi, jak również Dwór Artusa, znanego jako miejsce podpisania II pokoju toruńskiego. Naszą uwagę przyciągnęła również Kamienica Pod Gwiazdą – wspaniały przykład baroku północnoeuropejskiego. Zwiedziliśmy też Kościół Mariacki z mauzoleum Anny Wazówny, Katedrę Świętojańską z największym polskim dzwonem średniowiecznym „Tuba Dei”, Kaplicę Kopernikowską, Dom Mikołaja Kopernika oraz ruiny Zamku Krzyżackiego. Odwiedziliśmy Centrum Piernika Toruńskiego oraz Pijalnię Czekolady. Jednak największe zainteresowanie wzbudziła Krzywa Wieża – czyli średniowieczna baszta miejska, która swoją nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu – około 1,46 m. Wielu uczestników wycieczki próbowało ustać pod nią w pionie, jednak nikomu się to nie udało. Jest więc powód do rozpoczęcia treningów i powrotu do pięknego Torunia latem, aby ponownie spróbować pokonać wieżę i jej nachylenie.

Monika Paluch