Uczniowie klas ósmych mają za sobą egzaminy

Pierwsze egzaminy ósmoklasistów 2019 za nami! W Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej do egzaminów przystąpiło 52. uczniów. Pierwszego dnia odbył się egzamin z języka polskiego, który trwał 120 minut, drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwał 100 minut, a trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, trwający 90 minut. Egzamin ten został przeprowadzany w formie pisemnej. Arkusz 2019 z każdego przedmiotu składał się z zadań ‎zamkniętych (takich, w których uczeń wybierał jedną odpowiedź z kilku proponowanych), jak też zadań otwartych, w których samodzielnie należało sformułować odpowiedź. Wyniki uczniowie poznają 14 czerwca, a zaświadczenia odbiorą tydzień później – 21 czerwca.

Warto wiedzieć, że egzamin będzie się zmieniał na przestrzeni lat. W latach 2019–2021 ósmoklasista będzie przystępował do egzaminów z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Jeśli chodzi o języki, mogą to być: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski. Uczeń jednak może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Od roku 2022 ósmoklasista będzie przystępował do egzaminów z czterech przedmiotów obowiązkowych, czyli: języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. ‎

W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o ‎wynikach egzaminów ósmoklasisty. Na zaświadczeniu – jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna – podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Uczniowie, którzy z różnych powodów nie mogli napisać egzaminów ósmoklasisty w pierwszym terminie, będą mieli możliwość napisania ich w terminie dodatkowym:

język polski – 3 czerwca 2019r. (poniedziałek) – godz. 11:00
matematyka – 4 czerwca 2019 r. (wtorek)– godz. 11:00
oraz język obcy nowożytny – 5 czerwca 2019 (środa) – godz. 11:00.

Dziękujemy komisjom egzaminacyjnym w składzie: p. M. Paluch, p. M. Panasko, p. A. Sałajczyk, p. V. Rakowska, M. Przybylska, E. Grabarek, R. Jerzyńska, K. Kwiatek, K. Kawicka oraz J. Najderek za sprawne przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty 2019.

Teraz nie pozostaje już nic innego, jak tylko trzymać kciuki za ósmoklasistów, aby ich wyniki były jak najlepsze!!!

Monika Paluch