Udział w VIII Toruńskim Biegu im. Jana Pawła II

Uczniowie Dwójki w VIII Toruńskim Biegu im. Jana Pawła II

Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły udzielił wsparcia uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach biorącym udział w VIII Toruńskim Biegu im. Jana Pawła II. Dla naszej reprezentacji złożonej z 25 uczniów z różnych grup wiekowych była to wyprawa łącząca sportowe i turystyczne zainteresowania.

Na uroczystość zostali zaproszeni patroni honorowi, m.in. Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Biskup Toruński Andrzej Suski, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Anna Łukaszewska oraz inni przedstawiciele władz. Gościem specjalnym był Kamil Stoch – złoty medalista olimpijski w skokach narciarskich.

Toruński bieg to impreza skierowana do najmłodszych. W zależności od wieku, dzieci rywalizowały na dystansach od 200 do 900 metrów. Celem imprezy było popularyzowanie biegania wśród uczniów szkół podstawowych i przedszkoli, uczczenie pamięci papieża Jana Pawła II oraz 16 rocznicy nadania imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej nr 13 w Toruniu. Organizatorzy zapewnili dzieciom mnóstwo atrakcji. Były dmuchane zamki, zjeżdżalnie, trampoliny, wojskowa grochówka i wata cukrowa. Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal.

Nasi uczniowie korzystając z życzliwości organizatorów – Szkoły Podstawowej nr 13 w Toruniu, mieli zapewniony bezpłatny nocleg i wyżywienie. Dzięki temu mogli przyjechać do Torunia dzień wcześniej i zwiedzić to piękne, zabytkowe miasto. O tym, co widzieli i jak spędzili czas w Toruniu napisała Katarzyna Dobrychłop:

„W czwartek 15 maja uczniowie z klas drugich, czwartych, piątych i szóstych wyjechali na wycieczkę do Torunia. Na miejsce dotarliśmy w doskonałych nastrojach i już po chwili wędrowaliśmy średniowiecznymi uliczkami, miedzy XIII wiecznymi budynkami.

Obejrzeliśmy mury obronne z fragmentami fosy, następnie przeszliśmy pod krzywą wieżę. Wysłuchaliśmy Legendy o grzechu Krzyżaka, który zakochał się w toruńskiej, młodej mieszczce. Spotykali się w toruńskich zaułkach, lecz mieszkańcy szybko donieśli o ich miłości komturowi i władzom miasta. Oboje kochanków ukarano, dziewczynie wymierzono 25 batów, a rycerzowi kazano zbudować wieżę. Wieża ta miała być jednak tak krzywa, jak krzywe było jego postępowanie. Stała się ona symbolem odejścia od reguły zakonnej. Do dziś jest także miejscem, w którym chętni sprawdzają swoją niewinność. Należy wtedy stanąć plecami przy murze, wyciągnąć ręce do przodu i spróbować pozostać tak przez chwilę. Na szczęście wszyscy uczestnicy naszej wycieczki pomyślnie przeszli test. Potem jeszcze panorama miasta widziana z wieży kościelnej, spacer do pomnika flisaka i obowiązkowe głaskanie umieszczonych tutaj żab, mających przynieść przychylność losu.

Toruń to miejsce urodzin wielkiego polskiego uczonego Mikołaja Kopernika, poszliśmy więc pod dom, w którym się urodził, a później obejrzeliśmy bardzo ciekawy seans w planetarium. To miasto kojarzy się nierozłącznie z piernikami, my nie tylko mięliśmy okazję je kupić, lecz także samodzielnie wypiec w przytulnej piernikarni, która już od drzwi powitała nas aromatem przypraw i świeżego ciasta. Pieczenie wszystkim sprawiło dużo frajdy, a najważniejsze, że mogliśmy nasze pierniczki zabrać na pamiątkę. Dzień zakończył się koncertem fontanny, gdzie mogliśmy podziwiać wspaniałe widowisko muzyczno-świetlne. Woda skacząca w rytm muzyki z tak znanych filmów jak: Gladiator, Dziewiąte Wrota, Dracula, Love Story i nie tylko, to naprawdę  niesamowity i wyjątkowy spektakl. Mimo dnia wypełnionego wrażeniami  zasnęliśmy szybko, jutro przecież kolejne emocje, związane z udziałem w VIII Toruńskim Biegu Jana Pawła II.

Noc w murach gościnnej Szkoły Podstawowej nr 13, a potem już od rana w rozmowach przewijał się wyłącznie  temat  biegu. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały  przygotowanych przez organizatorów atrakcji. Na starcie powitała nas pani Iwona Gruźlewska.  Bieg w tym roku zgromadził ponad 1400 uczestników. Każde dziecko, które ukończyło bieg zostało nagrodzone złotym medalem, a później już tylko zabawa i niespodzianki, w tym ta największa, spotkanie i fotografia z  Kamilem Stochem. To dla wielu było niesamowite przeżycie, które na długo zapamiętamy. Niestety to co miłe zwykle szybko się kończy, nadszedł czas pożegnania z zabytkowym Toruniem.  Czas udać się w drogę powrotną. To był bardzo udany wyjazd. Wrażenia, obrazy, zapachy i smaki zapadną nam na długo w pamięci.”

Dzięki życzliwości  wielu osób dzieci mogły połączyć przyjemne z pożytecznym, rozwijać swoje sportowe umiejętności i turystyczno – krajoznawcze zainteresowania.

Katarzyna Dobrychłop i Maria Tomkowiak