IMGP0089

Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy w SP2 Szamotuły

W dniu 2 października w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy – pod hasłem REAGUJ – PRZEMOC NIE JEST TWOIM PRZYJACIELEM. Celami obchodów dnia bez przemocy były zmniejszenie zjawiska wśród młodzieży szkolnej poprzez kształtowanie aktywności społecznej pozytywnymi hasłami i wzmacnianie czynników chroniących przed stosowaniem przemocy. Na szkolnych korytarzach spotkaliśmy się ze słowami typu; Jesteś potrzebnyJesteś ważny, Miej oczy otwarte, Szanujmy siebie, Spędzajmy ze sobą czas, Rozmawiajmy, Pomagajmy sobie.

Podczas wydarzenia młodzież uczestniczyła w spotkaniu z kuratorami z II ZKSS Sądu Rejonowego w Szamotułach. Kuratorzy Katarzyna Major oraz Tomasz Ćwian przeprowadzili aktywną dyskusję dotyczącą przyjaciół i wrogów, dobrego i złego słowa, stosowanego hejtu, portali społecznościowych i tworzonych grup. Nawiązali do osób i instytucji, które przeciwdziałają stosowaniu przemocy.

Dyrektor szkoły Pani Małgorzata Jagiełowicz ogłosiła zwycięzców konkursu pod hasłem „Reaguj – przemoc nie jest Twoim przyjacielem” i wręczyła nagrody.

W kategorii prac plastycznych I miejsce zajęła Zuzanna Karaszewska z klasy Va, II miejsce Jakub Proszyk z klasy VIs, a III miejsce Nicola Pyzia z klasy VIa. Natomiast w kategorii tekstu literackiego I miejsce zajął Olaf Czekała z klasy VIIa , II miejsce Paulina Bartosz z klasy VIIIb, a III miejsce Natalia Szymczak z klasy VIIb.

Dzień zakończono koncertem raperów Kacpra i Marka, którzy swoimi utworami, pełni energii przekazali nam proste słowa:  … nie metka ważna, kolor skóry, czy zasób portfela, a ważne są dwa kroki do przodu…, nie przemoc, lecz traktowanie każdego człowieka w ten sam sposób. W auli naszej szkoły wybrzmiały istotne słowa dla młodych ludzi, którzy podążając drogą naukową, sportową, artystyczną, winni pamiętać, że obok stoi kolega, koleżanka, z którymi można po prostu pomilczeć.

Agnieszka Nowaczyk
Magdalena Wojciechowska