P1090466

Kiedy postawisz znak, samo potoczy się… Międzynarodowy Dzień Kropki w SP2 Szamotuły

Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest od 2008 roku; inspiracją do tego święta była książka amerykańskiego pisarza i ilustratora opowiadań dla dzieci Petera H. Reynolds’a, który w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem „The Dot”. Bohaterką jest mała dziewczynka o imieniu Vashti, która dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.

„The Dot” została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. W naszej szkole uczniowie edukacji wczesnoszkolnej świętują Dzień Kropki przyłączając się do dzieci ze stu ośmiu krajów na całym świecie. Uczniowie klas pierwszych rozpoczęli świętowanie od poznania historii Vashti, obejrzeli krótki film pt. „The Dot” , śpiewali piosenkę pt. „Kropka”, a następnie przystąpili do tworzenia własnych „kropkowych” dzieł sztuki.

Dzieci wykazywał się nie tylko dużym zaangażowaniem, ale również pomysłowością i oryginalnością, tworząc w myśl refrenu piosenki: Kiedy postawisz znak, samo potoczy się, więc maluj tak, w środku kropkę wstaw…

R. Paczkowska

fot. R. Paczkowska, V. Rakowska