IMGP1194

IV Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej

W czwartek 24.11.2016 r. odbył się IV Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej, którego celem było propagowanie wartości pieśni patriotycznej. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Szamotułach przy współpracy z Szamotulskimi Ośrodkiem Kultury. Patronat nad IV Powiatowym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej objęli:  Wielkopolski Kurator  Oświaty – Pani Elżbieta Leszczyńska, Starosta Powiatu Szamotulskiego i Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły.

Swoją obecnością natomiast zaszczycili nas Starosta Powiatu Szamotulskiego – Pan Józef Kwaśniewicz, Sekretarz Miasta i Gminy Szamotuły – Pan Karol Hartwich, Dyrektor ZEAS – Pan Maciej Adamski, Dyrektorzy Szkół z Powiatu Szamotulskiego, m.in.: Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Szamotułach – Pan Tomasz Runowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach – Pani Krystyna Tecław-Dziubek, Dyrektor Szkoły Podstawowej Przyborowo – Pani Renata Dziamska, Dyrektor Szkoły Podstawowej Koźle – Pani Mirosława Filipiak a także redaktorzy gazet i radia Merkury oraz rodzice, opiekunowie i nauczyciele. Uczestnicy konkursu przygotowali prawdziwą ucztę muzyczną z nutą patriotyzmu. IV Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej uświetnili swoją obecnością reprezentanci szkół z: Biezdrowa, Brodziszewa, Grzebieniska, Kaźmierza, Koźla, Otorowa, Ostroroga, Obornik, Przyborowa oraz Szamotuł (SP1, nasza SP2, SP3 i świetlica „Betlejemka”).

W jury zasiedli: Remigiusz Skorwider, Jan Suwalski i Maria Tomkowiak.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Szamotułach goszcząc młodych wykonawców pieśni patriotycznej tworzy przestrzeń dla pięknej muzyki i niezwykłych interpretacji. Daje przykład współbrzmienia patriotycznej tradycji z współczesnym zaangażowaniem w życie ojczyzny. Przegląd jest chlubą i wizytówką naszej Szkoły. Jest też namacalnym dowodem, iż idee patriotyczne są cały czas żywe wśród dzieci i młodzieży. Przegląd organizowany przez najstarszą z szamotulskich szkół ma wyjątkowy wymiar. Jest okazją, aby w sposób szczególny podkreślić rolę i znaczenie pieśni patriotycznej w historii naszego narodu, która od najdawniejszych czasów towarzyszyła człowiekowi w jego pracy i walce, służyła zacieśnianiu więzi społecznych oraz przyczyniła się do formowania tożsamości narodowej. W czasach niewoli politycznej stawała się orężem w walce o niepodległość Ojczyzny, zagrzewała do boju, dodawała otuchy i nadziei wielu pokoleniom Polaków.
W czwartek usłyszeliśmy pieśni i piosenki, które śpiewano niegdyś w polskich domach i współczesne, które odwołują się do uczuć patriotycznych i kształtują poczucie odpowiedzialności za naszą ojczyznę. Organizując po raz czwarty ten Przegląd chcieliśmy zachęcić do kontynuowania tradycji wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym i towarzyskim, aby rozwijać poczucie więzi rodzinnej i narodowej, a także poprzez pieśni przybliżyć naszą historię, ułatwić jej zrozumienie.

Konkurs poprowadził znany wszystkim Waldemar Hermann a występy rozpoczęły się od wzorowego wykonania wspaniałego Poloneza przez uczniów klas VI ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach.

Grand Prix IV Powiatowego Przeglądu Pieśni Patriotycznej zdobyła Julianna Sroka – Kierończyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach.

W kategorii „Soliści” I miejsce zajęła Aleksandra Nowicka (Zespół Szkół w Ostrorogu), II miejsce Kornelia Filipiak (Szkoła Podstawowa nr 3 w Obornikach), a III miejsce należało do uczennicy Zespołu Szkół w Otorowie –Aleksandry Hołdernej. Wyróżniono także dwie uczestniczki – Nicole Manyś (Zespołu Szkół w Otorowie) i Marię Halamską (Szkoła Podstawowa nr 3 w Szamotułach).

W kategorii „Zespoły” I miejsce zajął zespół „Piątki” (Szkoła Podstawowa w Grzebienisku), na II miejscu stanęli uczniowie tworzący zespół wokalny z Zespołu Szkół w Ostrorogu, a III miejsce przyznano zespołowi wokalnemu ze Szkoły Podstawowej w Brodziszewie ex aequo z zespołem wokalnym „Prymka” ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. W tej kategorii przyznano także wyróżnienie, które trafiło w ręce grupy „Trzecia Ławka” ze Szkoły Podstawowej w Przyborowie.

Fundatorem nagród była Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach, Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły oraz Starosta Powiatu Szamotulskiego. Nagrody wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły – Pan Włodzimierz Kaczmarek w asyście Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach – Pani Małgorzaty Jagiełłowicz.

W przerwach i w oczekiwaniu na wyniki konkursu cała sala włączyła się we wspólne śpiewanie, któremu przewodniczył Pan Artur Hoffmann, nauczyciel muzyki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach.

Uczestnicy wykazali się bardzo wysokim poziomem artystycznym. Atmosfera była wspaniała. Uczniowie fantastycznie się bawili i przyrzekli swoją obecność w przyszłym roku szkolnym. Serdecznie gratulujemy talentu wszystkim uczestnikom IV Powiatowego Przeglądu Pieśni Patriotycznej.

Piszą o tym: http://wiesciszamotulskie.pl/wp-content/uploads/2016/12/wiesci-szamotulskie-grudzien-2016-.compressed.pdf

(dot. str. 3)

foto. Robert Kalisz, tekst Małgorzata Jagiełłowicz/Katarzyna Zagulska