IMGP9742 (Copy)

Żywa lekcja historii w Lasach Kobylnickich

W piątek, 06.10.2017 r., grupa uczniów z klas VII a i VIIb wzięła udział w VIII już rajdzie do grobów pomordowanych w Lasach Kobylnickich. Tegoroczny rajd został objęty patronatem honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierza Kaczmarka oraz Starosty Powiatu Szamotulskiego Józefa Kwaśniewicza. Miejscem startu był szamotulski Zamek Górków. Wśród rajdowiczów byli młodzi ludzie ze wszystkich szkół prowadzonych z Gminy Szamotuły, w tym, oczywiście ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach. Mimo że pogoda nie rozpieszczała uczestników, młodzież wraz z opiekunami wyruszyła w kilkukilometrową trasę. Grupie, jak co roku, towarzyszyła dr Aleksandra Kuligowska, która opowiadała o okolicznościach śmierci ok. 1100 ludzi – ofiar terroru III Rzeszy Niemieckiej. Po dotarciu do celu wędrówki młodzi zapalili znicze i wysłuchali pieśni „Cisza Wojska Polskiego – Śpij Kolego”. Na miejscu obecni byli również członkowie grupy z Wronieckiego Stowarzyszenia „Historica”. Rajd był żywą lekcją historii i patriotyzmu.