plakat piknik

Zapraszamy na Rodzinny Piknik z Biało – Czerwoną – w sobotę, 22 września

Małgorzata Jagiełłowicz wraz ze społecznością Szkoły Podstawowej nr 2 z oddziałami sportowymi im. Marii Konopnickiej w Szamotułach podejmuje szereg inicjatyw mających na celu godne uczczenie 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz odzyskania przez Polskę niepodległości. Jedną z nich jest realizowany przez szkołę projekt Bardzo Młody Patriota, w ramach którego zaplanowano na 22 września imprezę środowiskową: Rodzinny Piknik z Biało – Czerwoną. Będzie on okazją do wspólnych radosnych obchodów tego jubileuszu razem z mieszkańcami miasta.

Przybliżając problematykę Powstania Wielkopolskiego społeczności lokalnej, wyjdziemy poza mury szkoły i spróbujemy wciągnąć przechodniów w wir wydarzeń, które zainicjujemy na ulicach i szamotulskim rynku, a potem w parku.

W ramach projektu szkoła organizuje warsztaty i konkursy: plastyczne, literackie, konkurs wiedzy dla uczniów szkół powiatu szamotulskiego oraz VI Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej. W najbliższym czasie planujemy rajd rowerowy do miejsc związanych z powstańczym szlakiem. Uczniowie opracują grę miejską, zaproszą do niej rówieśników z innych szkół.

Patriotyczny Piknik z Biało-Czerwoną rozpocznie konferencja naukowa pt. Bohaterowie Powstania Wielkopolskiego. W roli prelegentów wystąpią znawcy tematyki powstańczej. Pani Agnieszka Krygier – Łączkowska – dr nauk humanistycznych, redaktor portalu kulturalno – historycznego: regionszamotulski.pl przedstawi losy szamotulan uczestniczących w Powstaniu Wielkopolskim. Ciekawostki związane z przebiegiem powstania i jego bohaterami przekaże pan Marian Śliwa – prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 we Wronkach. Pani Iwona Kamińska – Lech -działaczka Kongresu Kobiet – będzie mówiła na temat roli kobiet w Powstaniu Wielkopolskim. Warto podkreślić, że w jubileuszowym roku niepodległej ojczyzny obchodzimy także 100-lecie praw kobiet. Pani Anna Meisnerowska – autorka książki: Ppłk Franciszek Rataj. Wierny Bogu, Ojczyźnie, Rodzinie – bohater trzech powstań, podczas spotkania zaprezentuje sylwetkę i dokonania swego dziadka.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa poświęcona ppłk Franciszkowi Ratajowi, odbędzie się też wernisaż Danuty Krűger, która namalowała cykl obrazów o tematyce powstańczej: Danuta Krűger oczami Leona Prauzińskiego

Wykładom będą przysłuchiwać się emerytowani nauczyciele, zainteresowani uczniowie, przedstawiciele innych szamotulskich szkół. Mamy nadzieję, że z zaproszenia skorzystają władze miasta, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz grupy WSPAK. Goście wraz z uczniami zostaną poproszeni o posadzenie przed szkołą drzewa, które upamiętni Stulecie Odzyskania Przez Polskę Niepodległości. Drzewo, dla którego imię wybierzemy w drodze konkursu spośród propozycji uczniowskich, zaopatrzymy w tabliczkę informacyjną. Obok wkopana zostanie KAPSUŁA CZASU, zawierająca m.in. przesłanie dyrektor Małgorzaty Jagiełłowicz do przyszłych pokoleń uczniów SP2 w Szamotułach. Oprócz tego znajdą się w niej m.in. listy uczniów, fotografia całej społeczności szkolnej wykonana z okna szkoły, scenariusz obchodów związanych z odzyskaniem niepodległości, aktualne materiały prasowe.

Na ulicach miasta rozgrywać się będzie gra miejska: Symbole Powstania Wielkopolskiego, odbędzie się happening: Pieśni patriotyczne – znamy i pamiętamy i warsztaty kreatywnego pisania. Grupy uczniów i nauczyciele zachęcać będą szamotulan do rysowania i pisania kredą na chodnikach lub kartkach skojarzeń z wyrazem: Niepodległa… Krokiem poloneza rozpocznie się Korowód Niepodległości, jego uczestnicy przejdą przez rynek z białymi i czerwonymi balonami.

Na boisku szkolnym zorganizujemy warsztaty plastyczne na folii stretch, każdy będzie mógł wykonać narodową kokardę i powstańczą flagę. Odbędzie się maraton taneczny: Tańczymy dla Niepodległej oraz Mistrzostwa SP2 w strzelaniu z broni pneumatycznej, a w parku – pokaz grupy rekonstrukcyjnej. Przy ognisku będzie można posłuchać powstańczej gawędy i zanucić pieśń patriotyczną. Szereg atrakcji przygotowujemy dla najmłodszych. Będą dmuchańce, malowanie twarzy i wata cukrowa w biało-czerwonych kolorach.

Mamy nadzieję, że te działania przyczynią się do wzrostu narodowej dumy i tożsamości, przybliżą uczniom i lokalnej społeczności istotne wydarzenia z historii regionu oraz dokonania pokolenia, które podjęło ofiarną walkę o wolność narodu.

Maria Tomkowiak
Koordynator Projektu

Szkoła Podstawowa nr 2
z oddziałami sportowymi
im. Marii Konopnickiej
w Szamotułach

plakat piknik