shoes-588762_640

XXII Rajd Niepodległości

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości 5 listopada 2016 roku odbył się rajd, którego organizatorem było  Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze – Oddział w Szamotułach,  we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 im. Marii Konopnickiej w Szamotułach.

Organizację imprezy wspierały samorządy: Powiatu Szamotulskiego oraz Miasta i Gminy Szamotuły.

Głównym celem rajdu było uczczenie 210. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1806 r. oraz 98. rocznicy  odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, poznanie walorów krajoznawczych Ziemi Szamotulskiej, popularyzacja idei ochrony przyrody i zabytków, popularyzacji turystyki kwalifikowanej i czynnego wypoczynku zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej. W imprezie uczestniczyło ponad 260 uczestników z dziewięciu szkół powiatu szamotulskiego.

Po dotarciu na metę w Jaryszewie drużyny wzięły udział w konkursie plastycznym na wykonanie rozetki powstańczej.  Wszyscy wykazali się kreatywnością i zaangażowaniem, dzięki temu powstały bardzo ciekawe i pomysłowe prace. Również konkurs strzelecki oraz piosenki patriotycznej
i żołnierskiej cieszył się dużym zainteresowaniem. Rozegrano także konkurs historyczno-krajoznawczy, w którym zespoły musiały się wykazać wiedzą o regionie szamotulskim. Uczestnicy doskonale się bawili podczas gier sprawnościowych,  rozgrywek piłkarzyków oraz chińczyka.

Na zakończenie rajdu Paweł Mordal prezes szamotulskiego PTTK  wręczył uczestnikom nagrody książkowe za udział w konkursach oraz pamiątkowe dyplomy i upominki.

W wszystkim drużynom gratulujemy i dziękujemy za udział. Do zobaczenia na rajdowym szlaku.

tekst Katarzyna Dobrychłop

Pisali o tym: