30727591_630698590605867_6014060387522052096_n

Wrażenia po wycieczce do Łodzi

Dnia 10 kwietnia br. uczniowie z koła filmowego wraz z nauczycielem wybrali się do muzeum i Szkoły
Filmowej w Łodzi. Odbyły się tam zajęcia z jednym z profesorów. Zaprezentowano nam również ofertę tej szkoły. Znajdują się tam cztery wydziały: reżyserii filmowej i telewizyjnej, operatorski i realizacji telewizyjnej, aktorski, organizacji sztuki filmowej. Naukę w Szkole Filmowej w Łodzi można podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Uczelnia prowadzi również studia podyplomowe i doktoranckie.

Obejrzeliśmy dwa krótkie filmy animowane, pt.”Nasze miasto” i „Metro”. Uczniowie zobaczyli, jak wygląda plan filmowy, czy miejsca, w których studenci nakręcają swoje filmy. Można było też zobaczyć „na żywo”, jak grupa studentów nakręcała krótki film 3D. Zwiedziliśmy Muzeum Kinematografii, które gromadzi filmy, plakaty, elementy scenografii, urządzenia techniczne oraz inne pamiątki związane z kinematografią. Działalność muzeum stanowi kontynuację utworzonego w 1976 roku w Muzeum Historii Miasta Łodzi Działu Kultury Filmowej i Teatralnej, w 1984 roku przekształconego w oddział, a w 1986 roku w samodzielną placówkę. Wtedy też przeniesiono zbiory do nowej siedziby, którą został pałac Karola Scheiblera. Jest to dziewiętnastowieczny budynek, zlokalizowany na terenie parku Źródliska i stanowiący część kompleksu fabryczno-pałacowego „Księży Młyn”. Muzeum Kinematografii jest jedynym muzeum o takim profilu w Polsce. Kiedyś to był dom Karola Scheiblera i jego rodziny.

Uczniowie uważają, że wycieczka była udana, ponieważ dała możliwość zobaczenia szkoły i muzeum oraz zwiedzenia części miasta.

Ola Skrzypczak i Nicola Miklaszewska, kl. 3a Gim

10 kwietnia br. grupa „filmowców” z Szamotuł pojechała do Łodzi. Wyjechaliśmy pociągiem o godz. 6:50. Podróż była wesoła oraz przyjemna, nikt się nie nudził; po kilku godzinach jazdy grupa była już na miejscu. Wysiedliśmy na stacji Łódź Kaliska. Po zorientowaniu się, gdzie mamy iść, pani Błoch, nasza opiekunka, i pan przewodnik stwierdzili, że grupa pojedzie autobusem. Gdy dotarliśmy na miejsce, czekała na nas jeszcze jedna grupa. Na początku zwiedziliśmy szkołę filmową oraz obejrzeli 2 filmy studentów. Pierwszy był o historii miasta, a tytuł drugiego to „METRO”. Następnie poszliśmy na obiad, który ufundował pan przewodnik. Po obiedzie grupa wybrała się do muzeum kinematografii (wcześniej rezydencja Karola Scheiblera). W muzeum grupa zobaczyła fotoplastykon oraz starodawny styl pomieszczeń w Rezydencji. Po zwiedzeniu obiektów wróciliśmy na dworzec. Z powrotem podróż była też wesoła i pełna emocji. Warsztaty były bardzo interesujące, po raz pierwszy byłem w Łodzi i chętnie jeszcze tam wrócę.

Robert Sałajczyk, kl. 6a