17

Tydzień Profilaktyki Zdrowotnej za nami!

W dniach 21-25.11.2022. z inicjatywy dyrektora szkoły Podstawowej nr2 w Szamotułach, Sławomira Dyzerta, został zrealizowany projekt pod nazwą Tydzień Profilaktyki Zdrowotnej. Celem projektu było zbudowanie wśród dzieci świadomości zdrowotnej oraz pokazanie im wpływu dobrych nawyków na kondycję psychiczną i fizyczną.
Projekt został zrealizowany po raz drugi. W ubiegłym roku odbył się dzień Profilaktyki Zdrowotnej, podczas którego dzieci miały badany za pomocą profesjonalnego sprzętu wzrok, przeprowadzono badanie wad postawy, a także warsztaty dotyczące zdrowego stylu życia.

Tegoroczny przebieg projektu miał większy wymiar. Uczniowie uczestniczyli w wielu przedsięwzięciach zorganizowanych na terenie naszej szkoły.

Warsztaty kulinarne
Przez cały tydzień na godzinach wychowawczych w klasach 1-8 odbywały się warsztaty kulinarne pod hasłem: „Śniadanie daje moc”. Nauczyciele przedstawili uczniom zasady zdrowego żywienia. Dzieci z zaangażowaniem i radością wykonywały pod okiem wychowawców kanapki, sałatki, a nawet egzotyczne potrawy, które mogły później wspólnie zjeść.

Działania plastyczne
Panie: Ewelina Ładzińska Kłaczkiewicz, Adrianna Kiona, Renata Paczkowska, Agata Szwedek przygotowały wystawy prac uczniów, którzy wykazali się dużą kreatywnością podczas zajęć plastycznych wykonując plakaty: ,,Aktywnie i zdrowo na co dzień”. Kolorowe, bardzo ciekawe, kompozycje zdobią naszą szkołę.

Recepta ósmoklasistów na zdrowie
Klasa 8b z p. Anną Sałajczyk, realizowała na godzinie wychowawczej warsztaty:,, Zdrowie
w swojej głowie”. Przemyślenia i wnioski zapisali w formie pisemnej na plakatach, które wyeksponowali na korytarzu szkolnym.

Badanie wad postawy
W poniedziałek, 21.11.2022. w gabinecie pedagoga przy ul. Kapłańskiej , w godz., 15-16 zostały przeprowadzone zainteresowanym uczniom naszej szkoły konsultacje i badania
w kierunku wad postawy przez fizjoterapeutkę p. Magdalenę Osicką.

Konsultacje logopedyczne
W ramach TPZ p. Joanna Kubiak podjęła inicjatywę zorganizowania i przeprowadzenia
w dniu konsultacji logopedycznej rodzicom i dzieciom naszej placówki. W dniach 21-24.11.2022 można było również obejrzeć wystawę prac dzieci uczęszczających na zajęcia logopedyczne pt.,, Pięknie mówię, dobrze słyszę”. Ich powstanie poprzedziły rozmowy na temat znaczenia głosu i słuchu oraz higieny mówienia i słuchania . Dzięki użyciu kolorowych farb, przeprowadzeniu ćwiczeń oddechowych powstały kolorowe, abstrakcyjne prace.

Warsztaty przeciwdziałające uzależnieniom od telefonu
Pedagog Renata Madejek we współpracy z pedagog specjalnym Adrianną Maryniaczyk przygotowała zajęcia warsztatowe na temat „Jak dbać o zdrowie psychiczne”, które przeprowadziły w ramach zajęć lekcyjnych w klasach 1-3. Na początku lekcji uczniowie zastanawiali się, co to jest zdrowie psychiczne i profilaktyka, wykorzystując metodę burzy mózgu. W dalszej części pracując w grupach uzupełniali karty pracy i mapę myśli. Następnie obejrzeli krótki film „Award Winning”, który nawiązywał do problemu uzależnienia od telefonu komórkowego. Na zakończenie uczniowie rysowali plakaty, jak spędzają wolny czas bez użycia telefonu i komputera.

Debaty na temat zdrowia psychicznego z pedagogiem
Pedagog szkolny Magdalena Wojciechowska przeprowadziła w formie warsztatowej szereg zajęć dotyczących sfery psychicznej. Uczniowie klas IV i V pracowali nad zagadnieniem: „Zainteresowania i pasje – mój sposób na zdrowie psychiczne”. Zaczynając od burzy mózgów, poprzez film edukacyjny i dyskusje na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z technologii komunikacyjno – informacyjnej, uczniowie sformułowali wnioski wnioski dotyczące zdrowia psychicznego. Na koniec dzieci pracowały w grupach, gdzie mieli za zadanie wykonać pracę dotyczącą aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego, czyli mój sposób na zdrowie psychiczne.
Uczniowie klas VI i VII uczestniczyli w zajęciach z pedagogiem szkolnym Magdaleną Wojciechowską również w formie warsztatowej, gdzie po wyjaśnieniu, czym jest zdrowie psychiczne obejrzeli krótką prezentację, dowiedzieli się m.in. jak minimalizować ryzyko zaburzeń psychicznych, jak troszczyć się o siebie, czego potrzebuje nasz mózg, aby dobrze funkcjonować. Młodzież dzieliła się swoimi sposobami na troski i smutki, a na koniec powstał wielki plakat z radami od uczniów dla uczniów.

Konsekwencje uzależnień, trolligu i hejtu oraz ich wpływ na zdrowie psychiczne
Uczniowie klas VIII uczestniczyli w spotkaniu ze specjalistą terapii uzależnień panem Arkadiuszem Patyną oraz panem sędzią Kajetanem Kosterkiewiczem- koordynatorem Edukacji Prawnej Młodzieży.
Zajęcia z panem sędzią odbyły się w formie online. Tematem był:,, Trolling monetyzowany, społeczny, geopolityczny, hejt oraz memy- o naruszeniu dóbr osobistych w Internecie z perspektywy prawa cywilnego, rodzinnego i karnego’’.

Jak dbać o higienę jamy ustnej? – spotkania z higienistką szkolną
Pani Arleta Danielewicz zorganizowała pogadanki na temat higieny jamy ustnej w czasie godzin lekcyjnych.
Klasy pierwsze obejrzały film: „Dr Ząbek i legenda Zębolandii”, treści zostały przekazane w formie pogadanki i zabaw rysunkowych.

Klasy drugie wzięły udział w programie profilaktycznym Polskiego Czerwonego Krzyża
-”Dziel się uśmiechem”. Została przeprowadzona pogadanka na temat zasad higieny jamy ustnej, pracowali nad zadaniami w zeszycie ćwiczeń , który otrzymał każdy z uczniów.
Klasy trzecie wzięły udział podczas lekcji w zabawach rysunkowych , quizach i pogadance na temat higieny jamy ustnej.

Zajęcia z coachingu edukacyjnego
Pani Monika Paluch podczas warsztatów w ramach lekcji języka angielskiego w dniu 24.11.2022. opowiadała czym jest self- coaching. Ta metoda polega na wyznaczaniu sobie nowych celów, projektowania sposobów ich osiągania oraz skutecznego ich realizowania. Umożliwia też poznawanie samego siebie. Na spotkaniach posługiwano się takimi metodami jak: „Koło życia”, „Pytania strategiczne” czy
Technika pustego krzesła”.

Spotkanie z dietetykiem
Na zaproszenie p. Martyny Jagiełłowicz- Kaczmarek w czwartek 24.11.2022. naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość- dietetyk Monika Kmieć. Pani dietetyk przygotowała prezentację „Jesteś tym co jesz, zdrowe nawyki żywieniowe każdego dnia”.
Podczas wspólnego spotkania uczniowie klas 7 i 8 dowiedzieli się, jak prawidłowo komponować posiłki, by zadbać o swoje zdrowie. Poznali piramidę zdrowego żywienia oraz proporcję poszczególnych produktów, jakie powinny znaleźć się na talerzu podczas każdego posiłku. Uczniowie wiedzą już ile porcji warzyw, owoców, nabiału, mięsa i jaj powinni jeść, aby ich dieta była zbilansowana oraz jakie posiłki są wskazane przed i po treningu. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca dietetyka, pani Monika zachęcała ósmoklasistów do wyboru tej ścieżki kariery zawodowej.

Spotkanie z fizjoterapeutą
Na zaproszenie p. Patrycji Łowigus uczniowie klasy 3b spotkali się w dniu 25.11.2022.
z fizjoterapeutą p. Jackiem Bigosem.
Organizacje i przebieg spotkania koordynowała p. Magdalena Osicka.
Nasz gość zaprezentował model realistyczny ludzkiego szkieletu. Z jego pomocą opowiadał
o budowie ludzkiego ciała, wadach postawy i aktywności fizycznej, która jest warunkiem utrzymania prawidłowej sylwetki.

Spotkanie z ratownikiem WOPR
Na zaproszenie pana dyrektora Sławomira Dyzerta w dniu 25.11.2022. pojawił się w naszej szkole p. Maciej Białkowski- ratownik WOPR. Uczniowie w skupieniu słuchali historii
o ratowaniu życia i zdrowia ludzi. Część praktyczna obejmowała naukę reanimacji
z wykorzystaniem fantomu oraz urządzenia AED Trainer. Młodzież mogła przećwiczyć wykonywanie masażu serca. Była to cenna lekcja o technice , sile, którą trzeba włożyć
w czasie ratowania życia ludzkiego. Dowiedzieli się także, iż każdy z nas ma obowiązek prawny udzielenia pomocy osobie poszkodowanej.

Na zakończenie pan dyrektor wręczył podziękowanie za wizytę w szkole naszemu gościowi.
Koordynatorem projektu Tygodnia Profilaktyki Zdrowotnej była Magdalena Osicka, która czuwała nad przebiegiem wydarzeń, zaprojektowała plakat Tygodnia Profilaktyki Zdrowotnej, przygotowała kody QR z quizami wiedzy o zdrowiu i odżywianiu, a Ilona Weimann wydrukowała plakaty informacyjne, które w widocznych miejscach informowały społeczność szkoły o TPZ.

Widząc zainteresowanie dzieci i zaangażowanie nauczycieli w realizację projektu, tematyka profilaktyki zdrowia okazała się strzałem w dziesiątkę. Włączenie w szkole programów profilaktycznych od najmłodszych lat przynosi wymierne korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego każdego z nas.

Sporządziła Magdalena Osicka