IMGP0236

Świętowaliśmy 100. urodziny Niepodległej!

W tym roku Święto Niepodległości postanowiliśmy obchodzić inaczej – radośnie, tak jak zwykle świętuje się urodziny kogoś bliskiego. W piątek 9 listopada 2018 r. w auli SP2 przy ul. Skargi świętowaliśmy więc 100. urodziny Niepodległej! Nie mogło zabraknąć życzeń, prezentów i wielu niespodzianek dla gościa honorowego – Polski, w którą wcieliła się jedna z uczennic.

Niepodległa pojawiła się w auli szkoły, kiedy uczniowie zaczęli śpiewać gromkie „100 lat”. Każda klasa przygotowała prezent i niespodziankę dla wyjątkowej Jubilatki. Dzieci życzyły Polsce, aby zawsze była m.in. wolna, piękna i zadbana, nowoczesna, bezpieczna, bogata, otwarta i tolerancyjna, mądra, demokratyczna… Przedstawiciele klas, wręczając podarki, mówili o klasowych zobowiązaniach. Wśród prezentów pojawiły się m.in. przepiękny taniec z flagami, przygotowany przez klasy VII i VIII, gołębie wolności, godło, pantomima „Wolność”.

Podczas uroczystości przypomnieliśmy również, w jakich okolicznościach ojczyzna odzyskała niepodległość, mówiliśmy o naszych wadach i zaletach, najwybitniejszych Polakach, kuchni i gwarze polskiej. Jubilatka, ciesząc się z otrzymanych prezentów, ze wzruszeniem zauważyła, że jeśli wszyscy dotrzymają swoich zobowiązań i obietnic, złożone życzenia spełnią się.

O godz. 11.11 społeczność szkolna SP2 Szamotuły zaśpiewała hymn Rzeczpospolitej Polskiej – Mazurek Dąbrowskiego, włączając się tym samym do akcji „Rekord dla Niepodległej”. - Szanujmy tę wolność wywalczoną przez naszych przodków w ofiarnej walce. Korzystajmy z niej, bo jest jak niebo, bo zapewnia nam spokojne życie. I troszczmy się , by już nigdy jej nie stracić – mówiła dyrektor szkoły Małgorzata Jagiełłowicz. Urodziny Niepodległej były radosne, kolorowe i patriotyczne! Koordynatorem akcji była p. Maria Tomkowiak, a uroczystość przygotowana została przez nauczycieli – p. Marię Tomkowiak i p. Roberta Kalisza.

Fot. Robert Kalisz