IMGP9960

Święto Szkoły i Nauki – warto zapamiętać

Podczas Święta Szkoły i Nauki tak wiele się działo, że postanowiliśmy wymienić atrakcje, jakie przygotowali dla swych uczniów nauczyciele i przyjaciele szkoły. Przypominamy, że w trakcie porannej akademii poświęconej Patronce – Marii Konopnickiej rozstrzygnięto i nagrodzono wiele konkursów zorganizowanych w związku ze świętem a także wynikających z realizacji projektu: Szkoła Młodych Patriotów. Oto konkursy i ich laureaci:

 • Konkurs literacki „Motyw małej ojczyzny w literaturze”

1 miejsce: Weronika Wegner
2 miejsce: Aleksandra Nowicka
3 miejsce: Jakub Barwin

 • Konkurs wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm”

1 miejsce: Beniamin Roykowski
2 miejsce: Paulina Bartosz
3 miejsce: Julia Brodowska

 • Konkurs na prezentację multimedialną o Marii Konopnickiej

1 miejsce: Bartosz Kubiak
2 miejsce: Julia Poprawska
3 miejsce: Julia Ławiak i Weronika Wegner
Wyróżnienia: Barbara Majchrzak, Bartosz Stefaniak, Nikola Kijek, Emilia Woga, Jakub Stachowiak, Jakub Proszek, Maksymilian Gabruś, Juliusz Pogorzelski, Gracjan Strugalski

 • Konkurs ortograficzny o tytuł MISTRZ ORTOGRAFII

1 miejsce: Błażej Hirszfeld
2 miejsce: Alan Perz
3 miejsce: Maksymilian Gabruś

 • Konkurs Młodych Naukowców

1 miejsce: Kordian Fritsch, Michalina Kasienczar, Tomasz Salita
2 miejsce: Krzysztof Wojczuk,
3 miejsce: Antoni Pietrzak

 • Konkurs o życiu i twórczości Marii Konopnickiej: „Ona pisała sercem”

1 miejsce:  klasa VIII b
2 miejsce: klasa VI s
3 miejsce: klasa V a

 • Konkurs plastyczny: „Maria Konopnicka i bohaterowie jej utworów”

Przedszkole:

1 miejsce: Lena Król
2 miejsce: Adrianna Skrzypkowska
3 miejsce: Agata Krzyżaniak
Wyróżnienia: Marianna Majchrzak, Oskar Kapral, Oliwia Sobańska 

Klasy I – III:

1 miejsce:  Olga Figlarz
2 miejsce: Oskar Sucharski
3 miejsce: Daria Mikołajczak
Wyróżnienia: Wiktoria Przewoźna, Bartosz Guzy, Dawid Kąkolewski

 • Dyktando rodzinne o tytuł: BEZBŁĘDNA RODZINKA

1 miejsce: Maja i Wojciech Kulik
2 miejsce: Emilia i Magdalena Woga
3 miejsce: Katarzyna i Kornelia Spychała

 • Mistrzostwa Szkoły w Szachach

1 miejsce: Jakub Barwin
2 miejsce:
3 miejsce: Patryk Bogała

 • Konkurs na najlepsze wcielenie Marii Konopnickiej 

1 miejsce: Marika Ordon
2 miejsce: Emilia Woga
3 miejsce: Karolina Kraszewska
Nagroda specjalna: Maiky Sławkowski

Podczas Święta Szkoły i Nauki gościliśmy wielu pasjonatów różnych nauk, którzy prezentowali swoje zainteresowania i dzielili się własną wiedzą zachęcając dzieci do udziału w warsztatach, pokazach, prezentacjach, doświadczeniach, zabawach. Oto stoiska, jakie dzięki obecności naszych sprzymierzeńców, oferowały dzieciom niezwykłe, naukowo – badawcze przygody:

 • Odkrycia Małych Paleontologów – do odkrywania zasypanych w piasku kości dinozaurów zachęcał Piotr Witoń. Prezentował też swoje zbiory przyrodnicze: „Owady, pająki i straszne robale” - opowiadał niesłychane historie o owadzim świecie.
 • Laboratorium chemiczne  – Tomasz Manszewski z firmy Volleylab absorbował widzów niezwykłymi pokazami chemicznych doświadczeń.
 • Laborakiwarsztaty chemiczne dla najmłodszych z bańkami mydlanymi w rozmiarze XXL i zadymą boiska.
 • Pokazowe modele minirobotów udostępniła Fundacja Czas Programistów.
 • Pokazy najnowszych osiągnięć naukowych w zakresie robotyki i automatyki  oraz warsztaty w wykonaniu młodych naukowców z Centrum Nauki w Poznaniu.
 • Warsztaty dla majsterkowiczów i konstruktorów – swoją pasją do śrubek, nakrętek, silników, kabelków i drucików zarażał Robert Kalisz, a tuż obok niego o swojej pasji modelarskiej i historycznej opowiadał Maciej Gzyl.
 • Eksperymenty kulinarne – przyciągały smakoszy, którzy mogli sprawdzić swoje kubki smakowe, węch i dotyk, a po rozpoznaniu produktów, samodzielnie wykonać z nich pyszną kanapkę lub coś innego „na ząb”.
 • Warsztaty plastyczne – kwiaty z bibuły, deccupage, batik, niepowtarzalne kartki – każdy mógł zrobić własnoręcznie prezent na Dzień Matki pod okiem naszych nauczycieli i pracowników SzOK-u – plastyków: Mileny Kolat-Rzepeckiej i Damiana Kłaczkiewicza.
 • Warsztaty – gniotki i slimy oraz masa newtonowska – frajda dla miłośników zabawy sensorycznej.
 • Warsztaty kostka Rubika, budowanie brył przestrzennych oraz gry słowne – zajęcia rozwijające wyobraźnię przestrzenną i myślenie pojęciowe.
 • Zwierzątka z baloników wykonywane zręcznymi rękoma Dawida Łuczaka budziły nieustające zainteresowanie dzieci.
 • Strzelnica – urządzona przez przyjaciół z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego - można było ćwiczyć celność i skupienie uwagi.
 • Każdy mógł pokazać, jak potrafi śpiewać i tańczyć w  muzycznym i tanecznym Hyde Parku.
 • Głodni i spragnieni posilali się w Kawiarence, którą prowadzili rodzice.
 • Na boisku królowały zamki dmuchane, dużą atrakcją było również szukanie złota.
 • Każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w Fotobudce i poprosić o namalowanie śmiesznego obrazka na twarzy.

Do organizacji Święta Szkoły i Nauki włączyła się Rada Rodziców oraz Szamotulski Ośrodek Kultury. Nasze przedsięwzięcie wsparło też wiele firm i instytucji, m.in. Urząd Miasta i Gminy w Szamotułach, Starostwo Powiatowe, Centrum Nauki w Poznaniu, Kurkowe Bractwo Strzeleckie, Bank Spółdzielczy w Dusznikach, Centrum Sportu w Szamotułach, Garden Party & Event’s Michał Spychała, Volleylab – Tomasz Manszewski, Laboraki, fundacja Czas Programistów, firma MOKAR – Michał Karwacki, Fotobudka, radny gminy Rokietnica Ryszard Lubka, Agnieszka Szymańska – ogrodnictwo. Nad bezpieczeństwem czuwała Straż Miejska.

Za okazaną pomoc i tworzenie pozytywnego wizerunku szkoły serdecznie dziękujemy.

Maria Tomkowiak

Na koniec zapraszamy jeszcze raz do obejrzenia migawek ze Święta Szkoły i Nauki – film Artura Hoffmanna: