IMGP9960

Święto Szkoły i Nauki – warto zapamiętać

Podczas Święta Szkoły i Nauki tak wiele się działo, że postanowiliśmy wymienić atrakcje, jakie przygotowali dla swych uczniów nauczyciele i przyjaciele szkoły. Przypominamy, że w trakcie porannej akademii poświęconej Patronce – Marii Konopnickiej rozstrzygnięto i nagrodzono wiele konkursów zorganizowanych w związku ze świętem a także wynikających z realizacji projektu: Szkoła Młodych Patriotów. Oto konkursy i ich laureaci:

• Konkurs literacki „Motyw małej ojczyzny w literaturze”

1 miejsce: Weronika Wegner
2 miejsce: Aleksandra Nowicka
3 miejsce: Jakub Barwin

• Konkurs wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm”

1 miejsce: Beniamin Roykowski
2 miejsce: Paulina Bartosz
3 miejsce: Julia Brodowska

• Konkurs na prezentację multimedialną o Marii Konopnickiej

1 miejsce: Bartosz Kubiak
2 miejsce: Julia Poprawska
3 miejsce: Julia Ławiak i Weronika Wegner
Wyróżnienia: Barbara Majchrzak, Bartosz Stefaniak, Nikola Kijek, Emilia Woga, Jakub Stachowiak, Jakub Proszek, Maksymilian Gabruś, Juliusz Pogorzelski, Gracjan Strugalski

• Konkurs ortograficzny o tytuł MISTRZ ORTOGRAFII

1 miejsce: Błażej Hirszfeld
2 miejsce: Alan Perz
3 miejsce: Maksymilian Gabruś

• Konkurs Młodych Naukowców

1 miejsce: Kordian Fritsch, Michalina Kasienczar, Tomasz Salita
2 miejsce: Krzysztof Wojczuk,
3 miejsce: Antoni Pietrzak

• Konkurs o życiu i twórczości Marii Konopnickiej: „Ona pisała sercem”

1 miejsce:  klasa VIII b
2 miejsce: klasa VI s
3 miejsce: klasa V a

• Konkurs plastyczny: „Maria Konopnicka i bohaterowie jej utworów”

Przedszkole:

2 miejsce: Emilia Woga
3 miejsce: Karolina Kraszewska
Nagroda specjalna: Maiky Sławkowski

Podczas Święta Szkoły i Nauki gościliśmy wielu pasjonatów różnych nauk, którzy prezentowali swoje zainteresowania i dzielili się własną wiedzą zachęcając dzieci do udziału w warsztatach, pokazach, prezentacjach, doświadczeniach, zabawach. Oto stoiska, jakie dzięki obecności naszych sprzymierzeńców, oferowały dzieciom niezwykłe, naukowo – badawcze przygody:

• Odkrycia Małych Paleontologów – do odkrywania zasypanych w piasku kości dinozaurów zachęcał Piotr Witoń. Prezentował też swoje zbiory przyrodnicze: „Owady, pająki i straszne robale” - opowiadał niesłychane historie o owadzim świecie.
  • Laboratorium chemiczne  – Tomasz Manszewski z firmy Volleylab absorbował widzów niezwykłymi pokazami chemicznych doświadczeń.
  • Laborakiwarsztaty chemiczne dla najmłodszych z bańkami mydlanymi w rozmiarze XXL i zadymą boiska.
  • Pokazowe modele minirobotów udostępniła Fundacja Czas Programistów.
  • Pokazy najnowszych osiągnięć naukowych w zakresie robotyki i automatyki  oraz warsztaty w wykonaniu młodych naukowców z Centrum Nauki w Poznaniu.
  • Warsztaty dla majsterkowiczów i konstruktorów – swoją pasją do śrubek, nakrętek, silników, kabelków i drucików zarażał Robert Kalisz, a tuż obok niego o swojej pasji modelarskiej i historycznej opowiadał Maciej Gzyl.
  • Eksperymenty kulinarne – przyciągały smakoszy, którzy mogli sprawdzić swoje kubki smakowe, węch i dotyk, a po rozpoznaniu produktów, samodzielnie wykonać z nich pyszną kanapkę lub coś innego „na ząb”.
  • Warsztaty plastyczne – kwiaty z bibuły, deccupage, batik, niepowtarzalne kartki – każdy mógł zrobić własnoręcznie prezent na Dzień Matki pod okiem naszych nauczycieli i pracowników SzOK-u – plastyków: Mileny Kolat-Rzepeckiej i Damiana Kłaczkiewicza.
  • Warsztaty – gniotki i slimy oraz masa newtonowska – frajda dla miłośników zabawy sensorycznej.
  • Warsztaty kostka Rubika, budowanie brył przestrzennych oraz gry słowne – zajęcia rozwijające wyobraźnię przestrzenną i myślenie pojęciowe.
  • Zwierzątka z baloników wykonywane zręcznymi rękoma Dawida Łuczaka budziły nieustające zainteresowanie dzieci.
  • Strzelnica – urządzona przez przyjaciół z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego - można było ćwiczyć celność i skupienie uwagi.
  • Każdy mógł pokazać, jak potrafi śpiewać i tańczyć w  muzycznym i tanecznym Hyde Parku.
  • Głodni i spragnieni posilali się w Kawiarence, którą prowadzili rodzice.
  • Na boisku królowały zamki dmuchane, dużą atrakcją było również szukanie złota.
  • Każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w Fotobudce i poprosić o namalowanie śmiesznego obrazka na twarzy.

Do organizacji Święta Szkoły i Nauki włączyła się Rada Rodziców oraz Szamotulski Ośrodek Kultury. Nasze przedsięwzięcie wsparło też wiele firm i instytucji, m.in. Urząd Miasta i Gminy w Szamotułach, Starostwo Powiatowe, Centrum Nauki w Poznaniu, Kurkowe Bractwo Strzeleckie, Bank Spółdzielczy w Dusznikach, Centrum Sportu w Szamotułach, Garden Party & Event’s Michał Spychała, Volleylab – Tomasz Manszewski, Laboraki, fundacja Czas Programistów, firma MOKAR – Michał Karwacki, Fotobudka, radny gminy Rokietnica Ryszard Lubka, Agnieszka Szymańska – ogrodnictwo. Nad bezpieczeństwem czuwała Straż Miejska.

Za okazaną pomoc i tworzenie pozytywnego wizerunku szkoły serdecznie dziękujemy.

Maria Tomkowiak

Na koniec zapraszamy jeszcze raz do obejrzenia migawek ze Święta Szkoły i Nauki – film Artura Hoffmanna: