220px-Maria_Konopnicka_1

ŚWIĘTO PATRONA SP2 w Szamotułach „ONA PISAŁA SERCEM….”

Maria Stanisława Konopnicka z domu Wasiłowska (ur. 23 maja 1842r. w Suwałkach, zm. 8 października 1910r. we Lwowie) – polska poetka i nowelistka okresu realizmu, krytyk literacki, publicystka i tłumaczka.
Jedna z najwybitniejszych polskich pisarek w historii. Jej twórczość na trwałe weszła do kanonu polskiej literatury. Wśród najbardziej znanych utworów dla dzieci jest poetycka opowieść wierszem i prozą, „O krasnoludkach i sierotce Marysi” oraz wierszyki i opowiastki: „Stefek Burczymucha”, „Podróż na bocianie”, „Mucha samochwała”, „Zła zima”, „Na jagody”, „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”.
W sobotę 23 maja przypada rocznica urodzin Marii Konopnickiej. To wyjątkowy dzień – wielkie święto dla całej społeczności szkolnej. Rokrocznie z tej okazji obywał się uroczysty apel, turniej wiedzy o życiu i twórczości M. Konopnickiej, konkurs recytatorski, konkurs plastyczny, w bibliotece szkolnej można było obejrzeć wystawę książek. Szkoła organizowała także festyn rodzinny, który był okazją do podsumowania osiągnięć uczniów i świętowania urodzin Patronki wraz z rodzicami i sprzymierzeńcami szkoły. W tym roku ze względu na zaistniałą sytuację jest to niemożliwe, ale wspominamy naszą narodową poetkę ciepło, z sentymentem. Przypominamy jej najbardziej znany utwór:
Rota
Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,
Nie damy pogrześć mowy!
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep piastowy,
Nie damy by nas zniemczył wróg…
- Tak nam dopomóż Bóg!
Do krwi ostatniej kropli z żył
Bronić będziemy Ducha,
Aż się rozpadnie w proch i w pył
Krzyżacka zawierucha.
Twierdzą nam będzie każdy próg…
- Tak nam dopomóż Bóg!
Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz,
Ni dzieci nam germanił.
Orężny wstanie hufiec nas,
Duch będzie nam hetmanił,
Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg…
- Tak nam dopomóż Bóg!