KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Statuetka Czarnej Księżniczki dla teatru z Dwójki

To niezwykle cenne trofeum zdobyła grupa teatralna KOSZAŁKI – OPAŁKI ze Szkoły Podstawowej nr 2 podczas XIV Powiatowego Przeglądu Teatrów Szkolnych, który się odbył 12 grudnia 2013 r. w kinie Halszka. Serca publiczności i jury podbił spektakl zrealizowany na podstawie książki Grzegorza Kasdepke pt. „Mam prawo!”.
Przygotowania do występu trwały trzy miesiące. Wszystko zaczęło się od spotkania autorskiego z Grzegorzem Kasdepke. Dzieci ogromnie polubiły autora i zainteresowały się jego twórczością. Wkrótce podjęły decyzję, że pokażą na scenie perypetie szkolnego teatru „Konewka” i bohaterów książki zgłębiających tajniki Konwencji o Prawach Dziecka, z którymi zaczęły się identyfikować. Praca była trudna, gdyż dotychczasowi członkowie teatru KOSZAŁKI – OPAŁKI opuścili szkołę, a nabór nowych aktorów zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie wszyscy podołali zadaniom. Ci, którzy wytrwali do końca i sprawdzili się w swoich rolach, zaznali wyjątkowej  radości płynącej z tworzenia kreacji aktorskiej, a na deskach kina Halszka poczuli satysfakcję i radość sukcesu.
Oprócz Nagrody Głównej – Statuetki Czarnej Księżniczki, nasz zespół otrzymał także trzy nagrody aktorskie: Julia Majchrzak, która znakomicie wykreowała postać pani dyrektor, Julia Walczak za rolę pani Eli oraz Wiktoria Zielińska za rolę pani Wici. Jury doceniło też pracę Marii Tomkowiak przyznając opiekunce Koszałków – Opałków Nagrodę Reżyserską.
W przeglądzie uczestniczyło 7 teatrów szkolnych powiatu szamotulskiego. W gronie laureatów znalazły się również grupy teatralne z Otorowa i Chełmna. Młodzi widzowie tego dnia obejrzeli wiele bardzo dobrych przedstawień.
Niezwykłą gratką okazał się gościnny występ aktorów Teatru Animacji w Poznaniu. Marcin Ryl – Krystianowski i Lech Chojnacki w spektaklu pt.”Szewczyk Dratewka”, posługując się pudełkami z kartonu jak lalkami teatralnymi, dali wspaniały pokaz kunsztu aktorskiego. Dla uczestników przeglądu to była nadzwyczaj inspirująca lekcja, przekonali się, jak wielkie możliwości daje wyobraźnia i teatr.

Opiekun teatru KOSZAŁKI – OPAŁKI
Maria Tomkowiak