Wycieczka edukacyjna do Dąbrowy i Pniew

W dniu 25 października 2014 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach wzięli udział w wycieczce do Dąbrowy Leśnej, ufundowanej przez Urząd Miasta i Gminy

w Szamotułach. Było to dla naszych uczniów wyróżnienie za aktywną postawę w realizacji szkolnych projektów i dobrą naukę.

Tuż przed wyjazdem uczestników wycieczki powitał osobiście Burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek, życzył zebranym szczęśliwej podróży oraz miłej zabawy.

Punktualnie o 9.00, ze słodkim podarunkiem w dłoni ekipa ruszyła w drogę.

W Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Dąbrowie Leśnej szkołę powitał Zastępca Burmistrza miasta Szamotuł pan Wojciech Rabski. Jako osoba czynnie związana ze światem przyrody, przybliżył dzieciom i opiekunom działalność ośrodka oraz w bardzo ciekawy sposób opowiedział zebranym o swoich zainteresowaniach.

Po ścieżce dydaktycznej oprowadziła nas pani Marta – leśnik. Opowiedziała historię Ośrodka, pokazała nam ciekawe okazy, które tam są hodowane – relacjonowały z uśmiechem dzieci.  Mimo chłodu wszystkim dopisywał humor i dobry nastrój. Po wspólnym długim spacerze uczestnicy rozgrzali się przy ognisku. Posileni grillowaną kiełbaską ruszyli w dalszą podróż.

Po Pniewach oprowadził uczniów sekretarz Urzędu Miejskiego w Pniewach pan Andrzej Hładki. Dzieci poznały wiele faktów z historii tego miasta. Później pojechaliśmy do Zakonu Sióstr Urszulanek. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wyglądał pokój św. Urszuli Ledóchowskiej, jej ubranie i przedmioty codziennego użytku. Gdy wróciliśmy do jednostki  Ochotniczej Straży Pożarnej, strażacy pokazali nam wnętrze swojej siedziby, sprzęt do gaszenia pożaru oraz strój strażaka używany podczas akcji gaśniczych. Mogliśmy przymierzyć hełmy i inne elementy wyposażenia – radowali się miłymi wspomnieniami uczniowie klasy IVa: Kostek Lamcha, Maja Frątczak, Ola Przyłucka.

W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć wizyty w restauracji Mc Donald, gdzie uczniowie we wspaniałych nastrojach dzielili się wrażeniami i uzupełniali niedobory kalorii, by nabrać sił na ostatnie kilometry drogi do domów.

Adrianna Kiona

Fot. Adrianna Kiona