Spotkanie z Senatorem Libickim

Każdego roku Kuratorium Oświaty ustala priorytety, którymi powinny kierować się szkoły podczas prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w danym roku szkolnym. W aktualnym 2016/2017 roku szkolnym mamy cztery takie podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa:

1)      Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci
i młodzieży.

2)      Rozwijanie kompetencji informatycznych dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach.

3)      Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości.

4)      Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych poprzez angażowanie pracodawców w procesy dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.

W czwartek 26.01 br., na dwa dni przed feriami złożyliśmy ukłon w stronę  priorytetu nr 3 i mieliśmy przyjemność gościć w progach Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach Senatora Jana Filipa Libickiego. Jest to polski polityk, urodzony w Poznaniu, który od roku 2011 pozostaje Senatorem RP. Wcześniej był również silnie związany z polityką – poseł na Sejm w latach 2005-2011. By dobrze przygotować się do spotkania z tak ważnym gościem wszyscy uczniowie klas IV-VI poprzedniego dnia dowiedzieli się dokładnie kim jest ten Senator. Na lekcjach języka polskiego i historii porozmawialiśmy o ustroju politycznym naszego Państwa i omówiliśmy najważniejsze pojęcia związane z polityką, tak by naszym uczniom łatwo było zrozumieć język jakiego używał Pan Senator Libicki.

Jednak nie na polityce miało skupiać się nasze spotkanie. Senator Jan Filip Libicki to niepełnosprawny polityk. Od urodzenia choruje na porażenie mózgowe i przez to porusza się na wózku inwalidzkim. W związku z trzecim podstawowym kierunkiem polityki oświatowej państwa (Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości) Pani Dyrektor Małgorzata Jagiełłowicz zaprosiła Senatora by pokazać uczniom, że nawet tak poważna choroba nie skazuje człowieka na leżenie w łóżku i mimo przeciwności losu można w życiu osiągnąć wiele dla siebie i dla innych. Dlatego podczas w/w zajęć poruszyliśmy nie tylko tematy polityczne, ale także rozmawialiśmy
o naszym stosunku do osób niepełnosprawnych, o tym jak zachowywać się w obecności takiej osoby i jak z nią rozmawiać oraz co zrobić by jej nie urazić. Uczniowie byli oczywiście bardzo ciekawi jak żyje się niepełnosprawnej osobie na takim stanowisku. Chcieli wiedzieć jak Senator podróżuje, jak odbierają go inne osoby, czy jest traktowany poważnie przez swoich kolegów Senatorów, dlatego klasy IV-VI ćwiczyły w środę na języku polskim układanie pytań do wywiadu. Dzięki temu uczniowie byli fantastycznie przygotowani do czwartkowego spotkania z politykiem.

Pan Senator dotarł do szkoły o godzinie 12.00. W samo południe udał się na krótkie spotkanie
z Panią Dyrektor. O godzinie 12.30, zaraz po długiej przerwie w szkolnej auli zebrali się rozentuzjazmowani uczniowie. Nie mogli się doczekać aż zobaczą polityka z bliska. Kiedy Pan Senator się pojawił uczniowie wykazali się wspaniałą postawą. Widać było, że zostali wspaniale przygotowani przez Grono Pedagogiczne i Panią Dyrektor. Po kilku słowach wstępu Pan Libicki opowiedział o swoim życiu i pracy. Następnie zgodził się by wybrani uczniowie zadali mu przygotowane przez siebie pytania. Uczniowie naszej szkoły byli ciekawi jak Senator radzi sobie
w życiu codziennym, czy jego dom jest dostosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej, gdzie mieszka, jak często musi jeździć do Warszawy, dlaczego zdecydował się zostać politykiem, jaka była ulubiona książka jego młodości, czy lubił szkołę, jakie jest jego hobby i wiele, wiele innych. Po wyczerpujących odpowiedziach Senatora uczniowie by podziękować za poświęcony nam czas
i wyjaśnienie wielu nurtujących kwestii wręczyli Senatorowi Libickiemu podziękowanie w formie zdjęcia uczniów szkoły wraz z ciepłymi słowami wdzięczności za cenne spotkanie oraz laurki wykonane własnoręcznie przez dzieci. Następnie uczniowie klas IV-VI udali się do sal na zajęcia
a Senator korzystając z obecności w naszej szkole zwiedził całą placówkę. Pani Dyrektor oprowadziła polityka po szkole. Pan Libicki docenił wspaniałe prace naszych uczniów, wszechobecne zdjęcia
i duży wkład nauczycieli w życie „Dwójki”. Na zakończenie swojego dnia spędzonego w naszych murach odwiedził przedszkolaków w Akademii Przedszkolaka. Rozdział dzieciom cukierki, tak by go dobrze zapamiętały i pozdrawiając całą społeczność szkolną pożegnał się składając propozycję rewizyty naszych uczniów w Sejmie. Pani Dyrektor obiecała z propozycji skorzystać, więc teraz nasi wychowankowie odliczają dni do wycieczki w stronę stolicy naszego Państwa – Warszawy.

tekst K. Zagulska i M. Wojciechowska
foto. M. Wojciechowska