IMGP7308a

Spotkanie poświęcone ppłk. Franciszkowi Ratajowi

W dniu 6 lutego 2015 r. gościliśmy w SP2 panią Annę Meisnerowską – autorkę książki poświęconej  podpułkownikowi Franciszkowi Ratajowi oraz majora rezerwy Piotra Srokę – historyka wojskowości. Społeczność szkoły miała okazję poznać tych wyjątkowych gości już w  czerwcu ubiegłego roku podczas Święta Szkoły, kiedy to odbyło się uroczyste otwarcie wystawy upamiętniającej postać ppłk. Franciszka Rataja. Obecnie uczniowie klas V i VI obejrzeli prezentację multimedialną pt.”Wierny Bogu, Ojczyźnie i Rodzinie” przybliżającą życie i dokonania tego wybitnego Polaka.

Franciszek Rataj był zasłużonym oficerem Wojska Polskiego. Urodził się w Łagowie w powiecie kościańskim. Walczył w Powstaniu Wielkopolskim, wojnie polsko-bolszewickiej i III Powstaniu Śląskim. W latach międzywojennych był m.in. dowódcą batalionu w 55 i 58 Pułku Piechoty oraz zastępcą dowódcy 15 Pułku Piechoty, komendantem RKU w Toruniu i Poznaniu. W czasie II wojny światowej ppłk Rataj działał pod pseudonimem „Paweł” w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Walczył w Powstaniu Warszawskim i był bliskim współpracownikiem gen. Stefana Grota-Roweckiego.

Ppłk Franciszek Rataj został odznaczony m.in.: Krzyżem Virtuti Militari V kl., Krzyżem Walecznych (trzykrotnie), Krzyżem Niepodległości, Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, Górnośląską Gwiazdą Zasługi kl. I, Złotym Krzyżem Zasługi, Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Wnuczka Franciszka Rataja – pani Anna Meisnerowska, w barwny sposób przedstawiła dzieje swojej rodziny, a przede wszystkim żołnierską drogę dziadka, podkreślając jego patriotyczną postawę  oraz zaangażowanie w walce o wolność naszej ojczyzny. Uczniowie z zapartym tchem śledzili losy bohatera narodowego. Następnie major Piotr Sroka zaprezentował elementy ekwipunku żołnierza. Przyniesione akcesoria wzbudziły ogromne poruszenie i zainteresowanie zwłaszcza chłopców. Spotkanie dostarczyło naszym uczniom pokaźną dawkę przeżyć i poszerzyło wiedzę na temat Franciszka Rataja oraz czasów, w których żył. Rozbudziło też ciekawość poznawczą zachęcając do własnych poszukiwań na temat historii swojej rodziny i ludzi, którzy ją tworzą.

Nasi goście odbyli tego samego dnia jeszcze jedno spotkanie, podczas którego uhonorowano pamięć ppłk. Franciszka Rataja. Zostali zaproszeni przez młodzież działającą w Wielkopolskim Stowarzyszeniu Pamięci Armii Krajowej do Muzeum Zamek Górków. Można tam zobaczyć wystawę, na której znalazły się cenne rodzinne pamiątki i zdjęcia udostępnione przez panią Annę Meisnerowską.

Dziękujemy serdecznie za tę niezapomnianą Lekcję Wolności.

Maria Tomkowiak