20180928_114642

Spotkanie czytelnicze oraz warsztaty plastyczne „A to Polska właśnie”

W ramach Tygodnia Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Szkole Podstawowej nr 2 w Szamotułach bibliotekarka Ewelina Budych zorganizowała spotkania czytelnicze dla dzieci przedszkola oraz kl. I – III. Wzięli w nim także udział  gimnazjaliści, którzy przygotowali dla najmłodszych uczniów naszej szkoły wiele niespodzianek.

W pierwszej – czytelniczej części spotkania gimnazjaliści prezentowali wiersze Anny Paszkiewicz ze zbioru zatytułowanego: „A to Polska właśnie”. Do każdego utworu przygotowali dla maluchów nawiązujące tematycznie zagadki, quizy i zabawy. Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością symboli narodowych, okazuje się, że znają zwyczaje, zabytki i miasta Polski. Starsze koleżanki w umiejętny sposób także przybliżały im wydarzenia historyczne związane z Powstaniem Wielkopolskim. Dzieci dowiedziały się, gdzie na mapie Polski jest Wielkopolska i miasto Poznań, w którym rozpoczęło się powstanie, kim byli powstańcy i o co walczyli.

Trzecia część spotkania to warsztaty plastyczne. Dzieci słuchając utworów muzycznych z cyku „Niezwykłe Lekcje Rytmiki”: „Historia Polski”, „Skarby Polski”, „Warszawa stolicą Polski” oraz „Wielcy Polacy” a następnie wykonały wspólną pracę plastyczną na tekturze falistej i przedstawiły swoje skojarzenia związane z hasłem: „A to Polska właśnie”.

Na koniec spotkania dzieci otrzymały od gimnazjalistów pamiątkowe zakładki do książek z logo projektu: BARDZO MŁODY PATRIOTA, w ramach którego odbyło się to spotkanie.

Przygotowane zajęcia miały charakter interdyscyplinarny. Ich celem była nie tylko promocja czytelnictwa. Zapewniły dzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki. Poruszając ważne zagadnienia dotyczące historii Polski, w tym również Powstania Wielkopolskiego, rozbudzały tożsamość narodową i kulturową oraz wprowadzały najmłodszych do uczestnictwa w życiu społecznym kraju.