DSC_0037

SP2 Szamotuły: Rekolekcje adwentowe i finał akcji „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”

W środę, 20 grudnia, rozpoczęły się rekolecje adwentowe. W tym roku przebiegają pod hasłem „Sercem Go przyjąć gorącym”. Dzieci wykonały kartki i stroiki świąteczne, spotkały się z księdzem rekolekcjonistą. W kinie po raz szósty odbył się finał akcji „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”. W tym roku projekt realizowany był pod wspólnym hasłem „Polskie tradycje – otwarci na świat”. Koordynatorem projektu była p. Adrianna Kiona. Każdy nauczyciel mógł dobrowolnie, na własny sposób, angażując swoją indywidualną inwencję i pomysły, realizować główne założenia projektu, czyli rozbudzać wśród uczniów potrzebę niesienia pomocy drugiej osobie. Projekt miał również na celu uwrażliwiać uczniów na potrzeby innych, rozwijać kreatywność uczniów, jak i swoją własną oraz integrować się z nauczycielami różnych poziomów nauczania, nawiązywać współpracę między wszystkimi pracownikami szkoły, uczniami, rodzicami oraz całą społecznością szkolną.

W ramach akcji uczniowie wzięli udział w wielu konkursach: na najpiękniejszą ozdobę świąteczną (ozdoba, bombka, kartka świąteczna, szopka), a także w konkursach językowych (angielskim i niemieckim) na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową. Nie mogło zabraknąć wspólnego pieczenia i lukrowania pierniczków. Członkowie szkolnego Klubu PCK gościli w szpitalu szamotulskim, by choć przez moment umilić przykre chwile dzieciom, przebywającym na Oddziale Dziecięcym. Szkolny PCK uczestniczył także w Jarmarku Mikołajkowym zorganizowanym w centrum miasta, by wraz z mieszkańcami Szamotuł, już w przedświątecznym nastroju, powitać Świętego Mikołaja.

W trakcie rekolekcji wszystkie klasy SP2 Szamotuły w kinie „Halszka” zaprezentowały polskie tradycje świąteczne – jako młodzi członkowie szeroko rozumianej wspólnoty krajów europejskich. Dzieci i młodzież śpiewem kolęd i recytacją wierszy bożonarodzeniowych pięknie wprowadzili publiczność w klimat świąt. Historia narodzin Jezusa została przedstawiona również w nietradycyjny sposób. To spowodowało, że serca oglądających zabiły mocniej.

Dzieci obejrzały przedstawienie teatralne „Maryja w Fatimie uczy kochać Jezusa”, przygotowane przez Świetlicę Socjoterapeutyczną „Betlejemka” w Szamotułach (opiekun – s. Monika Szymczak). Uczniowie oglądali sztukę z ogromnym zainteresowaniem. Odbyło się również losowanie świątecznych upominków – a jego dobrym duchem była artystka – p. Danuta Krüger. W piątek odbyły się wigilie klasowe. Wszyscy wzięli udział we Mszy Św. w Bazylice Mniejszej.

FOT. Paulina Pękosz

Konkursy 2017:
1) Konkurs „Mikołajki 2017 – Najpiękniejsza ozdoba świąteczna”
Kategorie: ozdoba, bombka, kartka świąteczna, szopka
Kategoria: Klasa I-III, IV-VII/Gimnazjum
Kat. I-III:
Ozdoba:
I – Marianna Sroka (1A)
II – Bartosz Posłuszny (1A)
III – Michalina Kasienczar (3B)
Kartka:
I – Albert Stefaniak (1A)