1

SP2 Szamotuły: Nasze opowiadanie znalazło się w „Wielkopolskiej Bajędzie”

W pierwszy piątek stycznia 2018 r. uczennice kl. VIB SP2 Szamotuły – Marta Suterska i Julia Wegner – wraz z nauczycielką Pauliną Pękosz uczestniczyły w spotkaniu podsumowującym projekt „Baśni bajanie – ze słowiańskiej duszy”. Spotkanie, organizowane przez poznańską Fundację AITWAR, odbyło się w siedzibie Instytutu Filologii Słowiańskiej UAM w Poznaniu. Całość oscylowała wokół kultury słowiańskiej i poezji Bolesława Leśmiana. Sześcioro uczniów z kl. VIB wzięło udział w projekcie „Wielkopolska Bajęda”, organizowanym przez ww. fundację. Dzieci wraz z uczniami z innych szkół (XXV LO w Poznaniu, ZS w Lotyniu), tworzyły baśń, która zapoczątkowana została jednym zdaniem. Zadaniem każdej grupy było dopisanie dalszego ciągu opowieści – z wątkami regionalnymi. Tekst powstawał wieloetapowo. Możemy zdradzić, że w szamotulskiej części baśni pojawia się nasza księżniczka Halszka, która zostaje… uratowana przez uczniów z innej szkoły. Całość przybrała postać pracy zbiorowej pt. „Wielkopolska Bajęda” wydanej przez Wydawnictwo SłowoDziej. Na spotkaniu wszyscy otrzymali certyfikaty i nagrody.

Poza tym uczestnicy piątkowego wydarzenia wzięli udział w finisażu wystawy Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego FarBoBajanie, odbyło się też rozdanie nagród Wojewódzkiego Konkursu Literackiego BaśnioBranie, podsumowanie działań w ramach projektu: akcji „Zrób sobie przerwę na czytanie” i konkursu dla nauczycieli „O Brzeginii Skarb”. Atrakcją był występ duetu MANDAR PURANDARE & WALDEMAR RYCHŁY z programem „Motywy indyjskie u Leśmiana”. Koordynatorem całej akcji była Edyta Czernecka.

Autorzy „szamotulskiej” części „Wielkopolskiej Bajędy”: Julia Brodowska, Igor Francuzik, Marta Suterska, Natalia Szymczak, Julia Wegner, Patrycja Wiśniewska.

Paulina Pękosz
FOT. Krybus z Dystansu, P. Pękosz

Opowiadanie można przeczytać tu:
https://issuu.com/fundacjaaitwar3/docs/baje__da_2017