IMGP0316

Rozpoczynamy nowy rok szkolny uroczyście i w zadumie – akcja #PrzerwanyMarsz

Wakacje skończyły się bezapelacyjnie, a to uświadomił nam pierwszy dzwonek, który usłyszeliśmy 2 września 2019 r. Uczniowie Dwójki witali nowy rok szkolny w odświętnej atmosferze. Jako pierwsi spotkali się ze swymi wychowawcami uczniowie klas I – III przy ul. Kapłańskiej 18. Wysłuchali części artystycznej przygotowanej przez panią Agatę Szwedek i klasę IIa. Natomiast klasy IV – VIII w auli przy ul. P. Skargi 2 odbyły prawdziwą lekcję historii.

Tego dnia podejmowaliśmy w szkole wyjątkowych gości należących do pokolenia Polskich Dzieci Wojny: emerytowaną dyrektor SP2 panią Helenę Janiszewską, emerytowaną nauczycielkę panią Aleksandrę Pruszkowską, ks. Bogdana Kończaka, a także panią Elżbietę Ratajczak – emerytowaną kustosz Zamku Górków i  działaczkę WSPAK. Niektórzy uczniowie zaprosili także swoje prababcie i pradziadków. Dla większości z nich wojna to czas znany tylko z opowieści, gdyż świadków, uczestników tamtych wydarzeń jest coraz mniej.

Nasi goście w symboliczny sposób zakończyli swój „Przerwany Marsz” do szkoły – przerwany we wrześniu 1939 roku wybuchem II wojny światowej. Usłyszeli dźwięk dzwonka szkolnego, który 80 lat temu nie wybrzmiał. Przystępując do akcji  #PrzerwanyMarsz, społeczność Dwójki dała wyraz patriotycznym uczuciom oraz okazała szacunek osobom, które nie miały szczęśliwego dzieciństwa, a czas wojny powraca w ich  w ich pamięci w postaci traumatycznych wspomnień. Chwilą ciszy oddano honory bohaterom tamtych wydarzeń oraz odśpiewano hymn Polskich Dzieci Wojny.  Zaproszonym na uroczystość Jubilatom, którzy obchodzili w tym roku 80 i 90 – te urodziny, uczniowie wręczyli bukiety kwiatów.

Podczas spotkania goście opowiadali młodzieży z klas VII i VIII o swoich wojennych doświadczeniach i przybliżyli tragiczne realia czasów okupacji.  Na podstawie tych opowieści, nagranych filmów oraz wywiadów powstaną  „Pamiętniki Wspomnień”, które zostaną opublikowane na stronie szkoły.

Jeszcze jednym świadectwem tych wydarzeń stała się wystawa plakatów poświęcona okupacji niemieckiej w Szamotułach zatytułowana „Człowiek człowiekowi zgotował ten los”, wyeksponowana na korytarzu szkolnym.

Po części oficjalnej podniosłą uroczystość zakończył występ w wykonaniu uczniów klasy VIb, przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni Anny Pawlęty, w którym nie obyło się bez wierszy i piosenek o minionych wakacjach a także życzeń na nowy rok szkolny.

Tego dnia padło wiele ważnych słów wygłoszonych zarówno przez panią dyrektor Małgorzatę Jagiełłowicz, szanownych gości a także uczniów, a ich przesłanie zawiera się w aforyzmie:  „Nigdy więcej wojny!”.

 

Fot. Robert Kalisz