7 jabłko

Ratujemy Polskie Litery

W związku ze świętowaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (21.02.2021) uczniowie klas 4-8 postanowili uratować polskie litery. Na lekcjach języka polskiego rozmawiali o tym, jak wyglądają wiadomości „sms” oraz te wysyłane przez portale społecznościowe, jeśli pominie się zapis polskich liter. Często takie informacje są trudne do odczytania i zrozumienia. Zadanie polegało na ułożeniu wyrazów zawierających głoski charakterystyczne dla polszczyzny (np. ą, ę, ó, ż, ź, ś) z przedmiotów znalezionych w domu lub na dworze – tak, aby wyrazy tu były tymi przedmiotami lub kojarzyły się bezpośrednio z nimi. Ćwiczenie przypadło do gustu naszym starszym uczniom, którzy okazali się bardzo kreatywni – powstało wiele wyrazów z polskimi znakami i „ogonkami”. Cieszymy się, że młodzież pamięta o polskich znakach diakrytycznych i dba o to, aby nie wyginęły.

Paulina Pękosz
Anna Sałajczyk

Poniżej przykładowe prace naszych uczniów. Wszystkie (a jest ich sporo) można znaleźć na naszej stronie fb w postaci filmów.