IMG_20210926_211759

Rajd pieszy na powitanie jesieni

Dnia 26 września br. uczniowie naszej szkoły brali udział w XLII Zlocie Turystów – Rajdzie Pieszym na Powitanie Jesieni. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Szamotułach tym razem zdecydowało się na wybór pięknych okolic polodowcowych jezior i terenów Chrzypska Wielkiego oraz Łężeczek. Gmina Chrzypsko Wielkie znajduje się w obrębie Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego oraz Sierakowskiego Parku Krajobrazowego utworzonego w celu ochrony krajobrazu polodowcowego.

Trasa, którą szliśmy, rozpoczęła się przy tzw. pomniku XXI wieku, pierwszym pomniku na kuli ziemskiej odsłoniętego w trzecim tysiącleciu, który upamiętnia 10-lecie powstania Sierakowskiego Parku Krajobrazowego a znajduje się przy punkcie widokowym w Łężeczkach. Dalej szliśmy czarnym szlakiem przez piękne leśne tereny dookoła jeziora o rzeźbie terenu urozmaiconej wzgórzami morenowymi i dolinami rzek. Park ten cechuje różnorodność świata roślin i zwierząt, które mieliśmy okazję zobaczyć. Widzieliśmy między innymi lilię złotogłową, bociana czarnego oraz czaplę siwą i kanię czarną.

W strumieniu w Łężeczkach poszukiwaliśmy kwarcu a na terenach leśnych próbowaliśmy dojrzałych jeżyn oraz dzikich jabłek i gruszek. Dużym wyzwaniem było dla niektórych zjedzenie listka pokrzywy oraz spróbowanie kwaśnego szczawiu. Jednak wszystkim udało się ten challenge zaliczyć. Na plaży w Chrzypsku Wielkim, gdzie była meta i możliwość wzięcia udziału w ciekawych konkurencjach sportowyc,h nasi uczniowie Grzegorz Tafelski, Antoni Ostrowski oraz Bartosz Stefaniak zdobyli drugie miejsce.

Na wszystkich uczestników czekały smakowite lody owocowe, gofry, grochówka, zupa pomidorowa, ciepła herbata i pyszne pieczywo. Nie zabrakło również pięknej pogody i słońca, które umożliwiło nawet zanurzenie stóp w wodzie, aby na początek jesieni nie zapomnieć o lecie. Tak pięknej pogody i 20 stopni ciepła nikt z nas się nie spodziewał i wszyscy byli miłe zaskoczeni. Ten piękny, słoneczny oraz pełen wrażeń dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

Monika Paluch