75486141_553387995449316_5267456142170128384_n

Radosne Święto Niepodległości w SP2

Społeczność szkoły nr 2 w Szamotułach obchodziła Święto Niepodległości w piątek 8 listopada. Wszechobecne na szkolnych korytarzach i w salach lekcyjnych galowe stroje oraz biało-czerwone kotyliony podkreśliły uroczysty nastrój tego dnia.
O godz.11.11 na boisku szkolnym rozległy się dźwięki odśpiewanego wspólnie hymnu narodowego „Jeszcze Polska nie zginęła”. W podniosłej atmosferze w auli szkolnej rozpoczęła się uroczysta akademia, na którą składał się występ dzieci z klasy Va przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni Magdaleny Stefaniak – Batury, prezentacja multimedialna przybliżająca bohaterów walk narodowo -wyzwoleńczych, pantomima ukazująca dramatyczne wydarzenia związane z utratą przez Polskę wolności i walkę o jej odzyskanie, układ taneczny w formie pokazu mody z lat 20- tych przygotowane przez Joannę Tuszyńską oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu zespołu wokalnego pod opieką Artura Hoffmanna.

Ważnym elementem obchodów była debata szkolna na temat patriotyzmu. Prowadząca Maria Tomkowiak postawiła pytanie, kto z uczniów czuje się patriotą oraz czy w czasach pokoju potrzebny jest patriotyzm. Uczniowie deklarowali niemal w 100 %, że są patriotami i w razie potrzeby stanęliby do walki o wolność ojczyzny. Jednocześnie podkreślali, iż pojęcie patriotyzmu zmienia swoją wymowę. Według biorących udział w debacie uczniów bolesne doświadczenia naszych przodków są ważne dla każdego Polaka, bohaterom narodowym należy się szacunek i cześć, ale podkreślają jednocześnie,  że przeszłość nie może przekreślać pokojowego współistnienia między narodami w obecnych czasach. Zgodnie twierdzą, że prawdziwy patriota jest dumny ze swojej tożsamości narodowej, dba o rozwój kraju i nie chce opuścić go po zdobyciu wykształcenia, by szukać pracy i żyć za granicą, płaci podatki, bierze udział w życiu narodu, np. głosuje w wyborach, dba o czyste środowisko (nie pali śmieci), szanuje symbole narodowe – nie nadużywa ich, zachowuje się godnie – tak, by nie przynieść hańby swoim rodakom za granicą, jeśli rywalizuje to uczciwie, całym sercem kibicuje polskiej drużynie, ale nie lekceważy innych narodowości, przestrzega prawa, np. nie łamie przepisów drogowych i jest tolerancyjny wobec innych. W dyskusji wyróżniło się kilku uczniów, którzy chętnie dzielili się swymi przemyśleniami. Najwięcej dojrzałych refleksji usłyszeliśmy z ust Amelki Mizgalskiej, Tomka Modrzyka, Bartka Gilewskiego.

Dzień zakończył wspólny, radosny taniec, bowiem Święto Niepodległości jest po to, byśmy się radowali wywalczoną 101 lat temu wolnością.

Maria Tomkowiak

Zdjęcia: Beata Malinowska