Samorzad-dzieci

Projekt SU – otrzymał dotację burmistrza

„Mam pomysł, działam! – tworzenie kącików kreatywności i strefy ruchu w szkole” - to nazwa autorskiego projektu opracowanego przez Samorząd Uczniowski  SP2 w Szamotułach, który uzyskał akceptację Komisji Konkursowej powołanej przez burmistrza Włodzimierza Kaczmarka. Komisja w składzie: Anna Sobol, Gabriela Konieczna, Damian Dubiel i Maciej Adamski, przyznała naszym uczniom 1000 zł na realizację zaplanowanych zadań.

Inicjatywa uczniów ma na celu stworzenie przestrzeni do wspólnych działań uczniów, nauczycieli i rodziców oraz uaktywnienie szkolnej społeczności podczas tworzenia na korytarzach szkolnych kącików, w których uczniowie będą mogli wypoczywać podczas przerw i realizować swoje zainteresowania, łączyć naukę z praktyką i zabawą.

Realizując projekt uczniowie będą mogli kształtować otoczenie zgodnie ze swymi potrzebami. Pomysłodawcy uważają, że w trakcie pracy nad konkretnymi zadaniami wzrośnie poczucie odpowiedzialności za szkołę, jej wygląd, wyposażenie a także wizerunek w środowisku. Uczniowie decydując o tym, jak zostaną wykorzystane pieniądze, nauczą się pozyskiwać środki na realizację swoich pomysłów oraz nabędą umiejętności przydatne na rynku pracy.

Można przypuszczać, że poprzez projekt i zaproponowane działania wzrośnie wśród uczniów wzajemny szacunek, życzliwość, akceptacja i tolerancja. Rozwinie się wyobraźnia, kreatywność i ciekawość świata. Projekt zachęci do rozwijania sprawności fizycznej oraz do zdrowego stylu życia.

Samorząd Uczniowski zapoznał uczniów z regulaminem konkursu i ustalił zadania potrzebne do opracowania projektu. Postawiono problem: „Co zrobić, byśmy mogli pełniej realizować w szkole swoje zainteresowania, łączyć naukę z praktyką i rekreacją?” Przeprowadzono sondę wśród uczniów na temat ich potrzeb. Zebrane pomysły przedstawiono Radzie SU oraz Radzie Pedagogicznej. Po przeanalizowaniu wszystkich propozycji, SU dokonał wyboru tematyki projektu, form realizacji i koordynatorów. Opracowano harmonogram projektu oraz przydzielono zadania. Wśród propozycji największe uznanie zdobył pomysł stworzenia w szkole kącików kreatywności, w których uczniowie mogliby realizować swoje zainteresowania. Uczniowie urządzą je oraz wyposażą w przybory i materiały umożliwiające kreatywne działania wykorzystując przydzielone środki oraz pozyskując na realizację swoich pomysłów wsparcie rodziców i sprzymierzeńców szkoły.

Opracowanie projektu to dopiero początek. Teraz uczniów czeka kolejny etap -  ustalenie terminów, przydzielenie zadań  oraz ich realizacja polegająca na własnoręcznym wykonaniu puf urządzaniu kącików kreatywności. Uczniowie planują stworzenie stref:

• Strefa życzliwości i spokoju

- tworzenie wykrojów i szycie puf (pomoc rodziców),
- wypełnianie puf granulatem,
- renowacja starych półek i stołu,
- gromadzenie wyposażenia (książki, czasopisma, materiały papiernicze)
- przygotowanie ulotek i znaków (Kampania życzliwości, np. STOP hejtowi)

• Strefa graczy i logicznego myślenia

- szlifowanie drewnianych skrzynek, malowanie,
- obicie siedzisk pianką tapicerską i tkaniną;
- renowacja blatów starych stołów szkolnych;
- kompletowanie wyposażenia: „Piłkarzyki”, gry planszowe, szachy i.in;
- wykonanie kart pracy rozwijających logiczne myślenie.

• Strefa ruchu i zdrowy styl życia

- malowanie na podłodze (korytarz1) oraz na boisku szkolnym figur do gry w klasy, Twistera i.in.
- przygotowanie stanowiska z muzyką do aerobiku.

W każdej strefie uczniowie postanowili sami pełnić dyżury i pilnować w nich porządku.

Po wykonaniu wszystkich zadań SU czeka jeszcze publiczna prezentacja efektów pracy, która odbędzie się podczas Święta Szkoły, opracowanie sprawozdania i promocja projektu.

Życzymy uczniom SP2 powodzenia w realizacji tego trudnego, ale jakże obiecującego przedsięwzięcia, które mamy nadzieję zintegruje całą społeczność we wspólnym działaniu!

Maria Tomkowiak