IMGP0970

Projekt „Chrzest 966″

Uczniowie ,,Dwójki” wzięli udział w projekcie „Chrzest 966”

25 października 2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach wzięli udział w końcowej fazie projektu „Chrzest 966”,, zorganizowanego przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Celem projektu było zapoznanie uczniów z zagadnieniem Chrztu Polski w ramach obchodów 1050 rocznicy tego wydarzenia.

W ramach projektu w maju 2016 roku szkoła gościła  edukacyjną wystawę posterową Tempora Christiana  tworzoną w ramach programu MKiDN „Chrzest 966”, koordynowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Celem wystawy było ukazanie kultury chrześcijańskiej średniowiecza, jako czynnika kształtującego europejską tożsamość. Ekspozycja prezentowała obecny stan wiedzy na temat historii początków państwa i chrześcijaństwa w Polsce na tle ówczesnej Europy. Mieszko I przez decyzję włączenia się w nurt przemian o charakterze religijnym, wyznaczył Polsce rolę współuczestnika w formowaniu tak pojmowanej wspólnoty. Wystawa dostępna była zarówno dla uczniów jak i mieszkańców Szamotuł.

Wyjazd do Poznania uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach , połączony był ze zwiedzaniem ekspozycji muzealnej oraz z zajęciami praktycznymi i wykładami, które  odbyły się
w Instytucie „Genius Loci” na Ostrowie Tumskim.

Zależy nam aby przybliżyć uczniom w dostępny i zrozumiały sposób wiedzę i spojrzenie na wydarzenia sprzed 1050 lat oczami ówczesnych mieszkańców Poznania. Co to wówczas znaczyło, przed jakim dylematem stanął Mieszko mając do wyboru kulturę chrześcijaństwa łacińskiego
i bizantyńskiego? Temat dla uczniów szkoły podstawowej dość trudny, spotkał się jednak z ich strony z dużym zainteresowaniem. Symboliczna rocznica przyjęcia chrztu, stała się pretekstem aby ukazać źródła i skarby duchowych korzeni Europy przez pryzmat sztuki, architektury i spuścizny intelektualnej tych czasów.

Całość projektu, zorganizowana przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu sfinansowana została
z funduszy Unii Europejskiej. Wdrożeniem i organizacją ze strony szkoły zajął się pan Robert Kalisz
i Adrianna Kiona. Zajęcia edukacyjne prowadzone w takiej formie z pewnością pozostaną w pamięci na długie lata.

Piszą o tym:

http://wiesciszamotulskie.pl/wp-content/uploads/2016/11/wiesci-szamotulskie-listopad-2016-.compressed.pdf

(dot. str. 12)

tekst Małgorzata Jagiełłowicz