P1160512 — kopia

Po premierze spektaklu „Sekret” – zakończył się Tydzień Profilaktyki: Szamotuły Sercem Otwarte na Teatr i Film

W dniach 13-16.11.2018r w Szkole Podstawowej nr 2 z oddziałami sportowymi im. Marii Konopnickiej odbył się Tydzień Profilaktyki w ramach „II Edycji Szamotuły Sercem Otwarte na Teatr i Film”. Organizatorami Tygodnia Profilaktyki byli Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami sportowymi im. Marii Konopnickiej w Szamotułach i II Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej do wykonywania orzeczeń sądu w sprawach rodzinnych i nieletnich przy Sądzie Rejonowym w Szamotułach, Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach. Patronat nad przedsięwzięciem objęli; Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły, Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu i Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych.

Celami Tygodnia Profilaktyki były promowanie mody na życie bez uzależnień, propagowanie prospołecznych postaw, zapobieganie zachowaniom aspołecznym, wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie, propagowanie idei twórczej profilaktyki poprzez działania teatralne, a także powołanie PaTPORTU w Szkole Podstawowej nr 2 w Szamotułach i promocja działań Programu PaT w powiecie szamotulskim wśród młodzieży, nauczycieli, kuratorów i dyrektorów szkół oraz władz samorządowych.

Tydzień Profilaktyki został przeprowadzony przez autora programu PaT i społecznego doradcę Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie Grzegorza Jacha. Przedsięwzięcie było realizowane wspólnie z ekspertem programu PaT Agnieszką Nowaczyk, pedagogiem szkolnym Magdaleną Wojciechowską oraz dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 Małgorzatą Jagiełłowicz. Swoją pomocą służyli również kuratorzy Alicja Kałużyńska, Iwona Januszak oraz aplikant kuratorski Łukasz Kulski. Przez cały tydzień byliśmy aktywni profilaktycznie, a tym samym ukazaliśmy młodym odbiorcom, jak ważny jest drugi człowiek; autor programu PaT przygotował spektakl „Sekret”, który otworzył nam oczy na teatr.

13 listopada w auli SP2 w Szamotułach odbył się casting do wspomnianego spektaklu. Podczas castingu uczniowie mogli zaprezentować swoje zdolności teatralne, jak również skorzystać z porad p. Grzegorza Jacha dotyczących gry aktorskiej. Tego dnia zostały przydzielone role oraz rozpoczęła się praca nad przedstawieniem, połączona z edukacją i zabawą. Uczniowie zostali wprowadzeni do programu edukacyjno – profilaktycznego. Wsparcia młodym aktorom podczas wytężonej pracy dodawała młodzież z szamotulskiej grupy PaT.

Dwa dni później, 15 listopada, dzięki uprzejmości dyrektora SZOK-u Piotra Michalaka uczniowie mogli po raz pierwszy przedstawić owoc swojej pracy – w kinie Halszka pokazując przedpremierowy spektakl „SEKRET” dla rodziców oraz nauczycieli szkoły. Była to pouczająca, a zarazem wzruszająca lekcja dla widzów. Pan Grzegorz Jach poruszył ważne tematy dotyczących znaczenia życia i związanych z nim wartości. Razem z młodymi aktorami udział w spektaklu wzięli Dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach Małgorzata Jagiełłowicz, Sławomir Dyzert oraz nauczyciele Paulina Pękosz i Krzysztof Dyzert. Wszyscy wspólnie spotkali się na scenie, by móc uświadamiać młodych i dorosłych o konsekwencjach zażywania narkotyków i braku zainteresowania drugim człowiekiem, braku wsparcia i pędu życia wyłącznie za karierą.

Następnego dnia, 16 listopada, dzięki uprzejmości dyrektora Szkoły Muzycznej Olgi Siejna – Bernady gościliśmy na Gali Finałowej, podczas której odbyło się podsumowanie Tygodnia Profilaktyki, premiera spektaklu „SEKRET” oraz został powołany PaTPORT w Szkole Podstawowej nr 2 w Szamotułach.

Przyznajemy, iż był to intensywny tydzień. Cały ten czas toczył się wokół młodych ludzi, to właśnie z nimi zostało stworzone wspólne dzieło, jakim są twórcze działania poprzez teatr. Młodzież pokazała swoim rówieśnikom, rodzicom, nauczycielom, przedstawicielom instytucji, że można bawić się bez używek. Wspólny śpiew, zabawa, gra aktorska zjednoczyła młodzież przypominając jak ważne są słowa: „kocham Cię”, „jesteś ważny”, „bądź dzielny”, „możesz na mnie liczyć”. Był to niezwykły czas i wspaniała lekcja profilaktyki dla młodzieży, która dowiedziała się jak ważne i skuteczne mogą być wspólne działania.

„JESTEŚCIE PANAMI ŚWIATA!”

Profilaktyka w powiecie szamotulskim, jak mawia Pan Grzegorz Jach, to nie fikcja, a przede wszystkim działanie, praca z młodzieżą i promowanie mody na życie bez uzależnień metodą twórczej profilaktyki rówieśniczej.

Magdalena Wojciechowska
Agnieszka Nowaczyk