14717_1603454384_grafika800x600

Olga Tokarczuk organizuje konkurs literacki – weź w nim udział!

Nasza Noblistka  jest inicjatorką programu „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” Złoży się na niego szereg działań skierowanych do uczniów, nauczycieli i rodziców. Szkołom, które zechcą wprowadzić do swoich programów działania kształtujące nawyk czytania, zaoferowany zostanie tytuł „Szkoły przyjaznej przyszłym Noblistom”. Myślę, że to coś dla nas!

W ślad za Olgą Tokarczuk zachęcam uczennice i uczniów naszej szkoły, by spróbowali swych sił w twórczości literackiej. Zadaniem uczestników będzie stworzenie tekstu inspirowanego pierwszą powieścią, którą Olga Tokarczuk zaczęła pisać w wieku 12 lat. Jest to opowieść o wielodzietnej rodzinie czarodziejów, która przeprowadza się z miejsca na miejsce i nigdzie nie może zapuścić korzeni. Podejmując temat, zastanówcie się nad pytaniami: Kim są współcześni czarodzieje – czy to podróżnicy? A może uchodźcy, emigranci? Jaka siła pcha ich do przodu?

Wytworem Waszej pracy ma być krótka bajka, opowiadanie albo początek prawdziwej powieści. Do konkursu można zgłaszać prace literackie, które nie przekraczają 6 tysięcy znaków (ze spacjami), w formacie doc.

Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do dwóch grup wiekowych: 4-5 klasa oraz 6-8 klasa.

Spodziewam się, że konkurs zainteresuje wielu uczniów naszej szkoły. Ponieważ każda szkoła może zgłosić maksymalnie 5 prac w każdej z kategorii, dlatego organizujemy swój wewnętrzny pierwszy etap konkursu. Prace prosimy przesyłać za pomocą Platformy Moodle do swojego nauczyciela języka polskiego lub bezpośrednio do mnie na adres: majka_tomkowiak@o2.pl, wpisując w tytule: Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs dla szkół podstawowych.

Każde zgłoszenie, które trafi do organizatorów, musi zawierać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na udział dziecka w konkursie oraz dane kontaktowe nauczyciela.

Termin nadsyłania prac w etapie szkolnym upływa w czwartek 12 listopada 2020 r. Wyniki zostaną ogłoszone w rocznicę otrzymania przez Olgę Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla, 10 grudnia 2020 r. na stroni internetowej www.literatura.wroclaw.pl. Na laureatów czekają książki z autografem Noblistki i czytniki e-booków.

Cały projekt jest wsparty materiałami multimedialnymi oraz scenariuszami lekcji dla nauczycieli, które pobudzą kreatywność dzieci i pomogą im stworzyć własne teksty. Scenariusze lekcji i regulamin konkursu są już dostępne TUTAJ.

Maria Tomkowiak