IMG_20170421_095942_resized_20170421_074512519

Obchody „Dnia Ziemi” w naszej szkole

Światowy Dzień Ziemi to święto naszej planety, które w Polsce obchodzimy go od 1990 roku. Celem podjętej w naszej szkole akcji było kształtowanie postaw proekologicznych, poznanie przez dzieci niektórych problemów ekologicznych występujących w najbliższym środowisku, kształtowanie współodpowiedzialności za stan najbliższego środowiska oraz wzbogacenie wiadomości o świecie przyrody.

Świętowanie Dnia Ziemi rozpoczęliśmy  20 kwietnia. Ten ważny czas obchodzili nie tylko uczniowie, ale również dzieci z  grup przedszkolnych: „Radusie”, „Mali odkrywcy” i „Mali artyści”, które chętnie włączyły się do realizacji projektu „Chroń Ziemię”. Hasło, jakie nam towarzyszyło brzmiało „Chcemy żyć w czystym świecie”. Wychowawcy wprowadzili uczniów i przedszkolaków w tematykę ekologii i dbania o środowisko naturalne. Efektem tych działań były piękne, plakaty o tematyce ekologicznej. Wszystkie grupy wiekowe wykazały się kreatywnością i oryginalnością.  W tym dniu w szkole królował kolor zielony, symbolizujący  wiosnę i naturę. Dzieci  wykonały pomysłowe prace przestrzenne z surowców wtórnych, co pozwoliło zorganizować wystawę „Cuda z odpadów”. „Dzieła” naszych  uczniów i przedszkolaków są wyjątkowe i niepowtarzalne, wykonane z wielkim zaangażowaniem i starannością.

W czwartek 21 kwietnia na szkolnych korytarzach gościł kolor żółty, symbolizujący  radość, ciepło, słońce i pogodę. Był to u nas „Dzień uśmiechu”. Uczniowie i przedszkolaki z dumą prezentowali żółte stroje, wszyscy zostali obdarowani przez uczniów klasy II b znaczkiem z uśmiechniętą buźką.
W każdej klasie wybrano najsympatyczniejszą koleżankę i kolegę. Wybory nie należały do łatwych, bo wszyscy starają się być pomocni i  sympatyczni, ale też potrafią być obiektywni.

Piątek to finał projektu, dzień w którym dominowała barwa niebieska oznaczająca Ziemię i przyjaźń. Uczniowie wzięli udział w apelu podsumowującym tydzień poświęcony naszemu wspólnemu dobru, jakim jest Ziemia. Później zostali nagrodzeni  dyplomami za „Cuda z odpadów”, poznali też „najsympatyczniejszych” kolegów z każdej klasy i zobaczyli przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy II b pt. „Planeta Ziemia”. Dzieci z tremą, ale też wielkim zaangażowaniem występowały przed  gronem pedagogicznym oraz koleżankami i kolegami. Uczniowie rozpoczęli krótką informacją o Dniu Ziemi i ochoczo zaśpiewali piosenkę z repertuaru Majki Jeżowskiej pt. „Moja planeta”. Następnie wystąpili  zatroskani o swój los: Matka Ziemia, Las, Powietrze i Rzeka. Zwracali uwagę na konieczność dbania o otaczającą nas przyrodę, która jest zanieczyszczona chemią, lasy, które przed każdym Bożym Narodzeniem zostają ogołocone ze świerków, powietrze, którym trudno oddychać i rzeki, w których śnięte ryby płyną ławicami. Wówczas z pomocą przyszły dzieci ogłaszając potrzebę segregowania śmieci dla naszego wspólnego czystego świata, posprzątały swoje najbliższe otoczenie, ponieważ najważniejsze to zaczynać od siebie. Na koniec radością zaśpiewały piosenkę pt. „ Ziemia wyspa zielona”. Gromkie brawa świadczyły o dobrze wykonanym przez drugoklasistów zadaniu, ale również o zrozumieniu tematu tak ważnego dla każdego z nas. To był wspaniały dzień, dziękujemy wszystkim za udział w zajęciach na rzecz ochrony środowiska. Pamiętajmy, że najlepszym sposobem świętowania jest zrobienie czegoś ekologicznego. Pozbierajmy śmieci na trawniku na swoim osiedlu, posadźmy drzewko, albo nauczmy kogoś segregowania śmieci. Zrób coś dobrego dla Ziemi.

tekst Renata Paczkowska, foto. Katarzyna Zagulska