IMG_0094bbb

Nocne spotkanie Klubu Fanów Czytania z książką „Akademia pana Kleksa”

Uczniowie klasy IV a noc z piątku na sobotę 21/22 lutego spędzili w szkole. SP2 na ten czas zamieniła się w Akademię pana Kleksa. Głównym celem spotkania było pokazanie dzieciom, że czytanie może być wspaniałą, wesołą przygodą. Organizując takie nietypowe zajęcia bibliotekarka  Ewelina Budych i polonistka Maria Tomkowiak szukają sposobów na rozbudzenie wśród dzieci zainteresowań i potrzeb czytelniczych. Wspólne poznawanie lektury Jana Brzechwy okazało się doskonałym pomysłem.

Po każdym z przeczytanych rozdziałów dzieci wykonywały zadania specjalne i uczestniczyły w zajęciach, jakie prowadził pan Kleks ze swoimi uczniami. Bawiąc się poszerzały swoje kompetencje: czytanie ze zrozumieniem, korzystanie z informacji zawartej w tekście, korzystanie z różnych źródeł informacji, myślenie, abstrahowanie, wnioskowanie. Rozwijały swoją kreatywność, wyobraźnię, zdolności plastyczne, bogaciły zasób słownictwa. Powstały piękne prace, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym: portret pana Kleksa w dużym formacie, kolorowe motyle oraz grafiki wykonane za pomocą atramentowych kleksów na zajęciach z kleksografii. Podczas konkursu na najlepszą prezentację wiersza Mistrzem Pięknego Czytania okazał się Wiktor Til i został udekorowany ozdobną, pamiątkową szarfą. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i czytały tekst, dużo z niego zapamiętały. Świadczyła o tym choćby ilość piegów na ich twarzach dawanych w nagrodę oraz lekcja przędzenia liter. Polegała ona na snuciu wspólnej opowieści o przygodach bohaterów lektury, przy czym rozwijany i przerzucany z rąk do rąk kłębek wełny pokazywał, jak poszczególne wydarzenia się ze sobą splatają i jak trudne są potem do rozsupłania. Entuzjazm widoczny był też, gdy w czasie lekcji ortografii uczniowie mogli się bawić wielką piłką odgadując wyrazy z trudnościami ortograficznymi. Zabawom towarzyszyła muzyka z filmów w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego. Pogodna atmosfera sprawiła, że nie chcieli spać i do późnych godzin bawili się w uczniów pana Kleksa. Rano przygotowali kolorowy posiłek tak, jak to robił książkowy bohater – mieszając tęczowe, jadalne barwniki.

Wszyscy uczestnicy tej imprezy zostali przyjęci do Klubu Fanów Czytania. Nocne zajęcia dały dzieciom dużo radości, wzbogaciły je o nowe doświadczenia i zintegrowały.  Taka forma wszechstronnie je rozwinęła i niewątpliwie na długo zostanie w ich pamięci jako miłe, szkolne przeżycie.

Ewelina Budych
Maria Tomkowiak